انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ماده ای است که برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. این ماده خمیری و همرنگ دندان در نظر گرفته می شود و معمولاً لایه نازکی است که روی سطح دندان رسوب می کند. کامپوزیت دندانی به دندان ها شکل می دهد و ظاهر شکسته یا آسیب دیده آنها را می پوشاند. برای ثابت نگه داشتن این مواد باید از دستگاه نور آبی مخصوص برای سفت شدن مواد استفاده کرد. قبل از انجام کامپوزیت دندان باید از سلامت دندان های خود مطمئن شوید. اگر دندان ها آسیب دیده باشند، ابتدا دندانپزشک باید شرایط ترمیمی را فراهم کند.

توجه داشته باشید که نوع مواد کامپوزیت دندان بسیار مهم است و در انتخاب دندانپزشک یا کلینیک کامپوزیت دندان نیز باید دقت کرد زیرا مهارت متخصصی که این کار را انجام می دهد در نتیجه کار بسیار موثر است.

رنگبندی کامپوزیت دندان

امروزه نه تنها تضمین ماندگاری کامپوزیت های دندانی مهم است، بلکه لازم است که این ترمیم ها نتیجه زیبایی شناختی مطلوبی داشته باشند، یعنی تا حد امکان به رنگ طبیعی دندان ها شباهت داشته باشند.

بنابراین، چالش اصلی دستیابی به یکپارچگی رنگ بین کامپوزیت ها و دندان های طبیعی مجاور است. برای دستیابی به این هدف، نکته کلیدی داشتن درک روشنی از ویژگی‌های دندانی است که قرار است ترمیم شود، یعنی سایه، درجه اشباع، بافت، انتقال نور و شفافیت. به عبارت دیگر، برای انتخاب رنگ مناسب کامپوزیت دندان باید یک سری ویژگی های نوری را در نظر گرفت:

سایه رنگ یا طیف رنگ

به نام رنگ اشاره دارد که نوع خاصی از طول موج (زرد، آبی، سبز، قرمز…) است که در چشمان ما منعکس می شود.

کروما یا درجه اشباع

مقدار رنگدانه یا شدت رنگ را کروما می گویند. در کامپوزیت ها، کروما با شماره گذاری پیش رونده از 1 تا 4 کدگذاری می شود که نشان دهنده افزایش درجه اشباع رنگ کامپوزیت است.

درخشش

بعد رنگی رنگ ها یا به عبارتی درخشندگی یا درخشندگی رنگ ها یکی از عواملی است که در انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت دندان باید در نظر گرفته شود. همچنین می توان آن را توانایی یک ماده برای جذب یا بازتاب نور در نظر گرفت و همچنین به شفافیت و کدورت یک رنگ مرتبط است. هر چه این مقدار کمتر باشد، دندان روشن تر و خاکستری تر می شود. برعکس، هر چه مقدار بالاتر باشد، دندان سفیدتر و مات تر می شود. سن نیز می تواند در درخشندگی دندان نقش داشته باشد، به طور کلی دندان های بالغ سبک تر و مینای دندان نازک تر است.

شیری رنگی یا Opalescence

این سایه مشخصه مینای دندان در تمام سطح آن است، رنگی بین شیر و آبی که در نوک دندان ها یافت می شود. این یک ویژگی اساسی کامپوزیت های قبلی است، زیرا اثراتی از سرزندگی و عمق در ساختار ایجاد می کند.

فلورسانس

توانایی یک ماده برای انتشار نور در طیف مرئی با جذب انرژی از یک منبع خارجی، فلورسانس نامیده می شود. هنگامی که دندان ها در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند، از سفید درخشان به آبی درخشان فلورسانس می شوند و دندان ها را سفیدتر و درخشان تر می کنند و شادابی آنها را افزایش می دهند. امروزه بیشتر دندان های کامپوزیت قدامی فلورسانس دندان های طبیعی را به خوبی بازتولید می کنند.

نحوه انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

چالش دوم در انتخاب رنگ کامپوزیت های دندانی، انتخاب آن هایی است که غیرقابل تشخیص و نامحسوس و کاملا شبیه به رنگ دندان های طبیعی فرد باشد. برای رسیدن به این هدف، انتخاب سایه مناسب که دغدغه اصلی اکثر درمان های دندانپزشکی است، ضروری است. امروزه اکثر دندانپزشکان از طبقه بندی VITA برای شناسایی سایه ها و سایه های کامپوزیت ها استفاده می کنند. این سیستم رنگی به 4 دسته تقسیم می شود

A (قهوه ای مایل به قرمز): ایده آل برای 80٪ از بیماران.

B (نارنجی-زرد).

C (خاکستری مایل به قهوه ای).

D (خاکستری مایل به صورتی).

در این رنگ ها چه A، B، C یا D، سایه ها بر اساس عدد طبقه بندی می شوند، یعنی 1 برای روشن ترین رنگ و 4 برای تیره ترین. بنابراین، سایه A1 کمی تیره تر از سایه A2 است. معمولا برای انتخاب رنگ مناسب کامپوزیت به پوست صورت، رنگ دندان های اطراف دندانی که می خواهد کامپوزیت شود و سفیدی چشم های آن توجه می شود. بنابراین، انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت دندان از بیماری به بیماری دیگر متفاوت است، اما برخی از رنگ‌های کامپوزیت دندان محبوب‌تر و پرطرفدارتر شامل کدهای رنگی A1 و B1، A3، bw، sw و xl هستند.

کامپوزیت دندان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی

برای ترمیم و درمان دندان های کودک باید او را نزد یک متخصص ببرید تا با توانایی بهتری کار شما را انجام دهد. زیرا موفقیت هر درمان دندانپزشکی به متخصص آن بستگی دارد و هر چه متخصص و با تجربه باشد نتیجه بهتری برای شما به همراه خواهد داشت.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده