سفید کردن دندان

تغییر رنگ دندان های قدامی یک مشکل اساسی در زیبایی می باشد. امروزه در جوامع مدرن ، زیبایی دندان با زیبایی چهره و موفقیت اجتماعی مرتبط می باشد. یکی از مهمترین اهداف دندانپزشکی مدرن این است که زیبایی دندان های طبیعی را افزایش دهند. فرآیند سفید کردن دندان یکی از کوتاه ترین و ساده ترین روش های دندانپزشکی برای به دست آوردن زیبایی می باشد.

سفید کردن دندان فرایندی می باشد که تغییر رنگ فیزیولوژیکی یا پاتولوژیک روی سطح دندان با استفاده از روش های شیمیایی ترمیم می شود. بلیچینگ دندان روش درمانی می باشد که باید تحت نظر پزشک انجام شود.

دلایل اصلی ایجاد لکه و تغییر رنگ دندان ها

 1. دلیل اصلی تغییر رنگ و لکه روی دندان ها عدم مراقبت منظم از بهداشت دهان و دندان می باشد. در مراقبت نادرست از دندان ، پلاک باکتریایی در طول زمان می تواند به ظاهر دندان ها آسیب برساند.
 2. علاوه بر این موارد، عاداتی مانند مصرف بیش از حد قهوه ، نوشیدنی های مضر مانند کولا و سیگار کشیدن می تواند باعث تغییر رنگ و لکه شدن دندان ها شود.
 3. درمان عصب کشی یکی دیگر از عوامل اصلی تغییر رنگ دندان می باشد.
 4. مصرف برخی از انواع آنتی بیوتیک ها و استفاده از دوز بالای فلوراید نیز می تواند باعث تغییر رنگ و ایجاد لکه روی دندان ها شود.

در چه شرایطی می توان از روش سفید کردن دندان ها استفاده کرد؟

برای از بین بردن تغییر رنگ پاتولوژیک یا افزایش سن دندان ها ، می توان بلیچینگ دندان را انجام داد. ابتدا معاینه بالینی و رادیوگرافی دندان ها انجام می شود. در صورت لزوم درمان های تکمیلی مانند پوسیدگی ، شکستگی و بیماری لثه انجام می شود و در مراحل بعدی سفید کردن دندان انجام می شود.

در چه مواردی استفاده از فرآیند سفید کردن دندان مناسب نمی باشد؟

 1. در بیماران مبتلا به بیماری های لثه و پریودنتال
 1. افراد الکلی و سیگاری
 1. مادران باردار و شیرده
 1. دندان های شیری
 1. افرادی که به پراکسید هیدروژن حساسیت دارند
 1. بیماران مبتلا به مشکلات دندانپزشکی مانند پوسیدگی شدید دندان ، سایش دندان ، دندان های حساس و ناهنجاری های ساختاری

روشهای سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها را می توان به ۲ روش کلی انجام داد. بلیچینگ دندان در کلینیک یک روش درمانی سریع می باشد که تقریباً در ۱ ساعت به پایان می رسد. سفید کردن دندان در محیط بالینی منجر به سفید تر شدن دندان به اندازه ۳ تا ۴ تن می شود. سفید کردن دندان در خانه روش دیگری می باشد است که توسط بیمار در خانه با استفاده از لوازم تجویز شده توسط دندانپزشک انجام می شود.

در برخی موارد ، به منظور تقویت فرایند سفید کردن دندان ، می توان سفید کننده خانگی را به صورت ترکیبی با بلیچینگ دندان در کلینیک برای بیمار انجام داد.

سفید کردن دندان چگونه انجام می شود؟

دندانپزشکان از دو روش اساسی برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. سفید کردن دندان در کلینیک متشکل از چندین برنامه می باشد که در حدود یک ساعت در کلینیک انجام می شود. ابتدا سطوح دندانی که باید سفید شود تمیز می شود. پس از آماده شدن دهان برای بلیچینگ دندان ، بافت هایی که ممکن است در دهان آسیب ببینند با یک ماده عایق مخصوص پوشانده می شود. سفید کردن دندان ها با استفاده از ژل و لیزری که روی دندان ها اعمال می شود، انجام می شود. پس از چندین بار استفاده از ژل سفید کننده ، این فرایند به پایان می رسد.

روش دوم روش بلیچینگ دندان خانگی می باشد. در این روش مدت زمان دوره درمانی طولانی تر می باشد. در بلیچینگ دندان خانگی یک قالب حاوی ژل سفید کننده روی دندان ها قرار می گیرد و از بیمار خواسته می شود که از آن شب ها استفاده کند. سفید کردن دندان با قالب هایی که ۷-۸ ساعت در روز به مدت ۱ هفته پوشیده می شوند ، انجام می شود.

این روش همچنین می تواند برای افزایش تاثیر بلیچینگ دندان در کلینیک استفاده شود. علاوه بر این ، تغییرات رنگی که در نتیجه درمان عصب کشی یا ضربه به دندان رخ می دهد با استفاده از بلیچینگ دندان دویتال درمان می شود. مناسب ترین روش درمانی برای شما باید توسط دندانپزشک مشخص شود.

فرایند سفید کردن دندان ها چقدر طول می کشد؟

سفید کردن نوع مطب: فرایند بلیچینگ که توسط دندانپزشک در کلینیک انجام می شود ، بسته به نوع سفید کننده مورد استفاده در ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت به پایان می رسد. اگر نتیجه دلخواه به دست نیامد ، این روش پس از ۱ هفته دوباره تکرار می شود.

سفید کردن دندان در خانه : پس از آماده شدن قالب تهیه شده توسط دندانپزشک ، ژل مورد استفاده بیمار برای مدت ۲-۵ هفته آماده سازی می شود.

بعد از سفید کردن دندان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

هفته اول پس از سفید کردن دندان ها بسیار حائز اهمیت می باشد. از بیماران درخواست می شود تا از مصرف موادی که باعث لکه شدن دندان ها می شود، خودداری کنند. بعد از غذا خوردن، دهان باید با آب شستشو داده شود. بعد از یک ساعت دندان ها باید مسواک زده شوند. پس از هفته ، فرد می تواند به سبک زندگی عادی خود بازگردد. مراقبت از دهان و دندان نقش بسیار مهمی در حفظ سفیدی دندان ها دارد.

آیا سفید کردن دندان ها مضر می باشد؟

فرآیند سفید کردن دندان که تحت نظر دندانپزشک انجام می شود ، هیچ آسیبی به دندان ها نمی رساند.

مزایا و معایب سفید کردن دندان

 1. سفید کردن دندان یک روش درمانی سریع ، قابل اعتماد و رضایت بخش می باشد.
 1. بسیار مقرون به صرفه تر از روکش های زیبایی می باشد.
 1. این روش درمانی ممکن است نتایج یکسانی برای همه افراد نداشته باشد.
 1. سفیدی دندان ها به مرور زمان کاهش می یابد.
 1. در طول فرآیند بلیچینگ دندان، ممکن است حساسیت خفیفی در دندان ها ایجاد شود. در صورت نیاز ، بیمار می تواند از مسکن های توصیه شده توسط پزشک خود استفاده کند.