لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یک راه حل مناسب برای درمان بسیاری از اختلالات دندانپزشکی زیبایی می باشد. این روکش ها روش درمانی می باشند که هدف آنها رفع مشکلات زیبایی با استفاده از روکش لمینت سرامیکی بر روی دندان های قدامی می باشد. لمینت دندانپزشکی با ساختار با دوام و رنگ منحصر به فردی که دارد، زیبایی و عملکرد قابل توجهی به دندان های شما می بخشد.

روکش های لمینت دندان از سرامیک ساخته می شوند. این بافت سرامیکی یک لایه نازک و نفوذ ناپذیر روی دندان تشکیل می دهد. این روکش ها با هماهنگی و دقت زیاد بر روی دندان های بیمار قرار می گیرند. دندان و روکش با چسب مخصوص (یک چسب رزینی) به یکدیگر چسبانده می شوند. زمانی که فرآیند لمینت دندان ها به پایان رسید ، زیبایی دندان ها تمام انتظارات بیماران را برآورد می کند.

روکش لمینت در چه مواردی استفاده می شود؟

روکش دندان را می توان جهت ایجاد تغییرات و اصلاح رنگ و شکل دندان ها استفاده کرد. کاربرد اصلی این روکش ها را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 1. تغییر رنگ دندان به دلیل مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند آنتی هیستامین، فلورین و … که با استفاده از روش هایی مانند سفید کردن دندان (بلیچینگ) نتیجه مورد نظر به دست نمی آید.
 2. اختلالات مختلف در ساختار و رنگ دندان به دلایل ارثی
 3. بستن فاصله بین دندان ها ( دیاستما)
 4. ترمیم دندان های شکسته یا فرسوده
 5. اصلاح دندان های ترمیم شده قدیمی که رنگ و ساختار آنها آسیب دیده است
 6. لمینت می تواند برای اصلاح دندان های کج (به عنوان جایگزینی برای درمان ارتودنسی) استفاده شود.( به این مورد باید توجه شود که لمینت در مرتب کردن دندان ها نسبت به ارتودنسی محدودیت های بسیار کمتری دارد)

طول عمر روکش های لمینت چقدر می باشد؟

به این شرط که مراقبت مناسب از دهان و دندان انجام شود ، روکش لمینت را می توان سال ها بدون هیچ مشکل بخصوصی استفاده کرد. نسل جدید لمینیت ها طول عمری بالای ۲۰ سال دارند، دلیل این طول عمر بالا این است که این روکش ها از سرامیک ساخته می شوند . روکش لمینت دارای مزایای بیشتری نسبت به سایر روش های دندانپزشکی زیبایی می باشد. آنها در برابر لکه و سایش مقاوم تر هستند. برای افزایش طول عمر آنها ، لازم است به مراقبت های دهانی حساس باشیم. علاوه بر این ، لازم است از عادت های بد مانند جویدن غذاهای بسیار سفت و جویدن ناخن ها خودداری کنید.

 روکش لمینت چه مزایای ویژه ای دارد؟

با انجام مداخلات جزئی ، لبخندی سالم و طبیعی در مدت زمان بسیار کوتاه قابل دست یابی می باشد.

روکش های لمینت سرامیکی از مواد با دوام ، با کیفیت و زیبا ساخته می شوند.

در این روش درمانی ساختار طبیعی دندان ها از بین نمی رود و با استفاده از لمینت سرامیکی می توان ویژگی های زیبایی مورد نظر را به راحتی به دست آورد. مقدار تراش دادن دندان فقط بین ۰.۲-۰.۵ میلی متر می باشد. به این ترتیب ، نیازی به برش کامل دندان ها نمی باشد.

همچنین می توانید در طول روند درمان در دندان هایی که ظاهر آنها مورد پسند شما نمی باشد ، تغییراتی ایجاد کنید.  در فرایند روکش لمینت تغییرات گسترده ای روی دندان های شما انجام نمی شود.

 قبل آغاز روند درمان ، ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحی می توانیم به کمک امکانات پیشرفته کلینیک تغییرات ایجاد شده در دندان ها را به صورت پیش نمایش به بیمار نشان دهیم.

به دلیل این که سطح روکش لمینتیی کاملاً صاف می باشد ، احتمال ایجاد لکه ناشی از سیگار کشیدن و دلایل مشابه به حداقل می رسد.

در مقابل عوامل خارجی مانند قهوه ، چای و سیگار رنگ آن تغییر نمی کند.

روکش لمینت زمانی که کاملاً به مینای دندان می چسبد ، مقاومت آن در برابر نیروهای کششی و فشاری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

مقاومت روکش لمینت در برابر سایش بسیار زیاد می باشد.

روکش لمینت سرامیکی چه معایبی دارد؟

 • روکش لمینت سرامیکی نسبت به سایر روش های دندانپزشکی زیبایی کمی گران قیمت تر می باشد.
 • روش درمانی بسیار حساسی می باشد.
 • مطالعه بالینی و آزمایشگاهی دقیق مورد نیاز می باشد.
 • پزشکان و تکنسین های دندانپزشکی باید از دانش فنی کافی و تجربه هنری در این زمینه برخوردار باشند.

مراقبت از روکش لمینت:

 1. علاوه بر مسواک زدن باید از نخ دندان و دهانشویه نیز استفاده شود.
 2. برای مواد غذایی بسیار سفت نباید از دندان های جلویی استفاده شود.
 3. اگر عادت به دندان قروچه دارید ، باید از محافظ دهان استفاده کنید.
 4. از جویدن ناخن باید اجتناب کنید.
 5. معاینات دوره ای دندانپزشکی باید به طور منظم انجام شود.

روکش لمینت برای چه افرادی قابل استفاده می باشد؟

برای استفاده از روکش لمینت، بیمار باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد. برخی اختلالات مانع از استفاده از روکش لمینت می شود. از جمله این موانع می توان به جویدن ناخن ، اختلال گسترده در فک ، عادت به دندان قروچه هنگام خواب ، عادت به جویدن مداد ، اشاره کرد. استفاده از لمینت برای افراد مبتلا به این بیماری ها و عادات توصیه نمی شود. روکش لمینت سرامیکی نباید برای افرادی که دچار عقب نشینی لثه پیشرفته می باشند، استفاده شود. قبل از روکش دندان ها ، تمام مشکلات دندانپزشکی باید درمان شود.

فرایند روکش لمینت دندان ها

 در مواردی که بیمار هیچ مشکل دندانپزشکی ندارد، روکش لمینت در ۲ یا ۳ جلسه انجام می شود. فرایند روکش لمینت تقریبا ۱ هفته طول می کشد. در جلسه اول دندان ها تراش داده می شوند و اندازه گیری های مورد نیاز انجام می شود. در جلسه دوم ، روکش لمینت به دندان چسبانده می شود. در جلسه سوم کنترل عمومی انجام می شود.