5403294030294

پروتز دندان

اگریک یا چند دندان خود را از دست داده اید، حتما می دانید که این کمبود چقدر بر سلامتی، زیبایی و گفتار شما تأثیر گذار می باشد. پروتزها تمام این مشکلات را حل می کنند. دندان مصنوعی برای حفظ سلامت بافت های موجود و بازگرداندن عملکرد جویدن، کمک به گفتار و زیبایی دندان ها و بافت های از دست رفته استفاده می شود. ما می توانیم پروتزها را در دو کلاس جداگانه به عنوان پروتزهای ثابت و متحرک ارزیابی کنیم. پروتزهای ثابت به طور کلی به تاج و پل تقسیم بندی می شود.

پروتزهای متحرک

پروتز متحرک نوعی پروتز است که ظاهر طبیعی و زیبای دندان ها را حفظ می کند. این روش درمانی به دلیل قیمت مناسب توسط بیشتر بیماران ترجیح داده می شود. به لطف پروتز متحرک، بیمار از مشکلات دهان و دندان خلاص می شود و سلامتی خود را بازیابی می کند.

 چگونه باید پروتزهای متحرک را تمیز کرد؟

پس از هر وعده غذایی، پروتزهای متحرک باید از دهان خارج شده و با کمک برس های مخصوص یا با یک مسواک نرم معمولی زیر آب تمیز شوند. فرآیند تمیز کردن را می توان با آب و صابون بدون فشار زیاد انجام داد. همچنین می توانید از قرص های مخصوص تمیز کننده دندان مصنوعی استفاده کنید.

پروتزهای متحرک را می توان با توجه به ویژگی های مختلف آن ها طبقه بندی کرد.

 1. پروتز دست کامل
 1. پروتزهای پارسیل
 1. پروتزهای فوری یا موقت
 1. پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت

تاج و بریج دندان

تاج دندان: این فرایند شامل تراش دندان و پوشاندن دندانها به دلیل پوسیدگی، شکستگی یا دلایل دیگربا استفاده از  پروتز ثابت می باشد.

بریج: در غیاب یک یا چند دندان، در این فرایند دندانهای مجاور تراش داده می شوند و دندان از دست رفته با استفاده از بریج جایگزین می شود.

پروتز پل

 بریج، با حمایت ریشه دندان ساخته می شود و دندان های جانبی تراش داده می شوند. روکش روی دندان های جانبی ثابت می شود.

وقتی از دست دادن دندان به هر دلیلی رخ می دهد، دندانهای مجاور شروع به حرکت به سمت این فضا می کنند. این فضای خالی باعث مشکلاتی در لثه و دندانهای مجاور، از دست دادن استخوان فک، مشکلات عدیده ای در زیبایی و تغذیه می شود. اگر این فاصله بازسازی نشود، ممکن است دندان های مجاور نیزدچار مشکلات دندانپزشکی شوند.

پروتزدست کامل و پارسیل

پروتز دست کامل: اگر بیمار تمام دندان های خود را از دست داده باشد، باید از دندان مصنوعی دست کامل استفاده کند.

در سالهای اخیر، پروتزهای دست کامل تنها روش درمانی برای بی دندانی نمی باشد. ایمپلنت هایی که در استخوان فک قرار می گیرند و پروتزهایی که مبتنی بر این ایمپلنت ها ساخته می شوند، عملکرد بهتری از خود به نمایش می گذارد و به این دلیل بیشتر ترجیح داده می شوند. درمواردی استفاده می شود که دندان های طبیعی به طور کامل از بین رفته باشند.

امروزه پروتزهای کامل با پروتزهای ثابت مبتنی بر ایمپلنت جایگزین شده اند و دیگر تنها جایگزین برای دهان های کاملاً بی دندان نمی باشند.

پروتزهای جزئی و پارسیل: نوعی پروتز می باشد که با کمک اتصالات فلزی در کمبود جزئی دندان ها استفاده می شود این پروتزها در مواردی استفاده می شوند که نمی توان از پروتز ثابت استفاده کرد. پروتز جزئی با یک قفل فلزی در ناحیه بی دندانی به دندان کناری متصل می شود این پروتزها از طریق دندان های طبیعی و بستهای فلزی و صفحه پایه به استخوان فک وصل می شوند. این پروتزها بر روی بیمارانی استفاده می شود که تعداد و موقعیت دندانهای طبیعی آنها در دهان برای پروتز پل ثابت کافی نیست. پروتزهای پارسیل پس از انجام مراقبت های لازم توسط بیمار، به راحتی قابل اتصال هستند.

پروتزهای پارسیل با پر کردن شکاف های ناشی از از دست رفتن دندان ها لبخند شما را تکمیل می کنند. این پروتز نه تنها به شما کمک می کند تا عملکرد جویدن را که به درستی انجام دهید، بلکه از نظر عملکردی نیز به شما کمک می کند. همچنین با حذف مشکلات آوایی که در گفتار شما ایجاد می شود، به شما کمک می کند تا کلمات را به درستی تلفظ کنید.  اگرچه به این پروتزها، پروتز متحرک گفته می شود ، اما پروتزهای پارسیل در حین جویدن و صحبت کردن تقریباً در دهان حرکت نمی کنند.

چگونه پروتز پارسیل خود را تمیز کنم؟

تمیز کردن پروتزهای جزئی همانند پروتزهای کامل می باشد.

غذا خوردن با دندان مصنوعی پارسیل

به دلیل این که پروتزهای جزئی با حمایت و دندان های دیگر ساخته می شوند، هیچ مشکلی در استفاده از آنها وجود ندارد. هنگام غذا خوردن برش ، گاز گرفتن و آسیاب به راحتی انجام می شود.

پروتزهای ثابت و انواع آن

پروتز ثابت نوعی دندان مصنوعی می باشد که توسط بیمار قابل برداشتن و قرار دادن نیست. این پروتزها روی ایمپلنت و دندان ها ثابت می شوند. برای ساختن پروتز ثابت، ریشه دندان مورد نظر باید محکم باشد و مشکلی در لثه ها وجود نداشته باشد. در صورت وجود مشکل در لثه، درمان های مورد نیاز توسط دندانپزشک بر روی بیمار انجام می شود تا این مشکلات برطرف شود.

مشاوره آنلاینتو همین الان رزرو کن

برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

انواع پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت

دندان ها یکی از مهمترین قسمت های بدن هستند. هنگام تغذیه ، بزرگترین وظیفه بر عهده دندان ها می باشد. بسیاری از بیماری ها به دلیل دهان و دندان به اندام های داخلی منتقل می شوند. مراقبت از دهان و دندان به این دلیل بسیار مهم است.

پروتزهای مبتنی بر  ایمپلنت که پروتزهای ایمپلنت نیزبه آنها گفته می شود، دو نوع هستند.

این پروتزها را می توان با سرامیک پایه فلزی یا سرامیک زیرکونیا به روشی مشابه پروتز های معمولی ساخت. در صورت وجود بی دندانی کامل، استفاده از پروتز ایمپلنت متحرک به جای پروتز ثابت ترجیح داده شود. پروتز متحرک مبتنی بر ایمپلنت پروتزهایی هستند که می توانند توسط بیمار برداشته شوند.

بیماران مبتلا به پوکی استخوان از پروتزهای کامل استفاده می کنند. در این بیماران، احتمال دررفتگی پروتز تحتانی بسیار زیاد است. اگر این پروتز، زبان و گونه ها را درگیر کند، حتی ممکن است مشکلات گفتاری ایجاد کند. در چنین مواردی، ثابت کردن داشتن پروتز پایین روی ایمپلنت از ناراحتی احتمالی جلوگیری می کند.

پروتزهای متحرک مبتنی بر ایمپلنت

پروتزهای متحرک مبتنی بر ایمپلنت برای افرادی که دندان ندارند ولی ساختار استخوان فک سالمی دارند، با حمایت ایمپلنت ساخته می شوند. با قرار دادن پروتزهای متحرک بر روی ایمپلنت، مانند دندان های طبیعی می توان از ادامه زندگی خود لذت ببرید.

پروتزهای متحرک برای افرادی که دندان های خود را کاملا از دست داده‌اند، استفاده می شود. این روش درمانی شامل قرار دادن 4 یا 6 ایمپلنت در استخوان فک، نسبت به ساختار و اندازه فک و پروتز می باشد.

پروتزهای ثابت مبتنی بر ایمپلنت

پروتزهای ثابت مبتنی بر ایمپلنت، پروتزهایی می باشند که روی ایمپلنت دندان قرار می گیرند و با دندان های از دست رفته جایگزین می شوند. این پروتزها قابلیت جابجایی ندارند. پروتز ثابت مبتنی بر ایمپلنت با توجه به شرایط و ترجیح بیمار به دو روش ساخته می شود. اولین مورد ، روش تبدیل پروتز بیماران با استفاده از پروتز متحرک توتال  به پروتز ثابت می باشد. در این حالت ، بیمار می تواند تنها با 2 ایمپلنت پروتز متحرک را تثبیت کند.

در روش دوم، پروتزهای ثابت با افزایش تعداد ایمپلنت ساخته می شود. تکنسین در موفقیت این روش پروتز بسیار تاثیر گذار می باشد که در موارد بی دندانی کامل کاربرد دارد. این نوع پروتز می تواند به یک یا چند دندان اصلی یا ایمپلنت دندان متصل شود. مشکلات جویدن و گفتار بیمار قابل اصلاح است و ظاهر زیبایی دارد.

برای چه بیمارانی کاربرد دارد؟

 1. در بیمارانی که تمام دندان های خود را از دست داده اند
 1. در بیماران مبتلا به کمبود جزئی دندان
 1. در بیماران با شکل ، ساختار و اختلالات موقعیت دندان
 1. در دندان هایی که به مرور زمان ساییده می شوند
 1. هنگامی که به طراحی لبخند نیاز می باشد.

پروتز دندان چگونه ساخته می شود؟

پس از اندازه گیری از دهان و دندان بیمار توسط دندانپزشکان ، قالب های اندازه گیری به آزمایشگاه ارسال می شوند و پروتز توسط “تکنسین های پروتز دندان” ساخته می شود. پروتز تولید شده توسط دندانپزشک داخل دهان بیمار قرار می گیرد.

در پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت بر رویروی استخوان فک بیمار کاشته می شود و از نظر عملکردی هیچ تفاوتی با دندان های طبیعی ندارند. این پروتزها می توانند ثابت یا متحرک باشند.

پس از استفاده از ایمپلنت ، نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه شود:

 • پس از قرار گرفتن ایمپلنت ، مصرف سیگار و محصولات دخانی مشکلاتی مانند عفونت در محل جراحی ایجاد می کند.
 • ایمپلنت تحت بی حسی موضعی کاشته می شود و تا چند ساعت نباید چیزی بخورید و باید از توصیه های پزشک پیروی کرد. در صورت شل شدن ایمپلنت ، باید با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت را گزارش دهید.
 • در صورت داشتن عاداتی مانند جویدن مواد سخت و دندان قروچه ، این عادات باید در اسرع وقت درمان شوند.
 • استفاده از محصولات بهداشتی مانند مسواک و نخ دندان ضروریمی باشد. بعد از ایمپلنت دندان، تمیز کردن دهان باید با دقت بیشتری انجام شود.

مشاوره رایگان پروتز دندان

برای دریافت مشاوره در خصوص پروتز دندان با ما در ارتباط باشید.

انتخاب متناسب برای استفاده از پروتز های مبتنی بر ایمپلنت

پروتزهایی که توسط بسیاری از بیماران ترجیح داده می شود ، پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت می باشد. این گزینه از نظر کاربرد انتخاب بسیار مناسبی می باشد. از آنجا که بیماران در عادت به دندان مصنوعی کامل مشکل دارند و وقتی پروتز متحرک است ، مشکلاتی مانند زخم دهان در بیماران ایجاد می شود. استفاده از پروتز ثابت از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند.

چگونه دندان های مصنوعی ثابت را تمیز کنیم؟

برای جلوگیری از التهاب لثه باید مرتباً دندان ها تمیز شوند. تمیز کردن دندان ها بدون برداشتن پروتزهای ثابت انجام می شود. مانند دندانهای طبیعی ، دندانها باید دو بار در روز مسواک زده شوند. اما در مواردی که مسواک نمی تواند به اندازه کافی بین هر دندان برسد ، باید از نخ دندان استفاده کرد. تمیز کردن دندان در بریج کمی متفاوت است. از دهانشویه نیز می توان برای محافظت از بهداشت دهان و دندان استفاده کرد.

 پروتز ثابت چه مزایایی دارد؟

به اندازه حجم دندان هایی که جایگزین می شود ، فضا را اشغال می کند

روش استفاده آسان

به دلیل اینکه از نظر زیبایی مشکلی ایجاد نمی کند ، به راحتی توسط بیمار پذیرفته می شود.

پروتز ثابت چه معایبی دارد؟

تمیز کردن دندان هایی که دسترسی به آن ها دشوار است، کمی سخت است.

هنگامی که یکی از دندان های نگهدارنده کشیده می شود ، استفاده از بریج امکان پذیرنمی باشد.

تاج  کامل

دندانهای طبیعی نور را کاملا منتقل می کنند. در نتیجه ، عمق و نشاط در دندان ظاهر می شود. با توجه به ویژگی های انتقال نور تاج های تمام سرامیک ، بیشترین شباهت را به دندان طبیعی دارد.امروزه زیرساخت های تولید شده از سرامیک جای فلز را می گیرد. و به جز در موارد استثنایی، استفاده از زیرساخت های فلزی از نظر بهداشتی و زیبایی توصیه نمی شود.

زیرکونیا

سالهاست که از یک زیرسازی فلزی در دندانهایی سرامیک برای استحکام روکش سرامیکی استفاده می شود. روکش سرامیکی مبتنی بر فلز از نظرسلامت لثه، بافت دندان، سلامت عمومی بدن و زیبایی می باشد. سال هاست که جستجو برای یافتن یک ماده جایگزین برای فلز در زیرساخت های سرامیکی ادامه دارد. عصر جدیدی با استفاده از زیرکونیا، آغاز شده است. زیرا این روکش های سرامیکی جدید بر پایه زیرکونیا در لثه حساسیت ایجاد نمی کند و همچنین از نظر زیبایی و عملکرد بسیار شبیه دندان های طبیعی می باشد.

در کدام روش های درمانی می شود از زیرکونیا استفاده کرد

 1. ترمیم تاج یک دندان
 1. پل برای 3 تا 6 دندان
 1. درمان ایمپلنت ، تاج و پل

تکنولوژی بالا برای نتایج ایده آل

تا کنون، اکسیدزیرکونیوم به دلیل هزینه بالای تولید در دندانپزشکی استفاده نمی شد. به لطف پروژه ای که توسط موسسه فناوری فدرال زوریخ توسعه یافته است، اکسیدزیرکونیوم از نظر اقتصادی در دندانپزشکی قابل استفاده می باشد. زیرکونیوم از دهه 1960 در پزشکی استفاده می شود و کیفیت این مواد با انجام مطالعات طولانی مدت تایید شده است.

از زیرکونیا برای اهداف مختلف در قسمتهای مختلف بدن به ویژه در پروتزهای مفصل ران استفاده می شود و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و حساسیت ایجاد نمی کند. زیرکونیا عنصری می باشد که در برابر حرارت بالا ، ضربه و تابش نور مقاوم می باشد. زیرکونیا رسانای حرارت و جریان برق نمی باشد و به زیبایی می تواند نور را منتقل کند. علاوه بر این، یک ماده زیست سازگار می باشد که باعث اختلالات چشایی ، حساسیت لثه و بوی بد دهان نمی شود.

یک قالب مومی از دندان های شما با اندازه گیری از دندان های شما آماده می شود. یک دستگاه دیجیتالی به کمک رایانه با ساییدن بلوک اکسیدزیرکونیوم مطابق با اطلاعاتی که از این مدل دریافت می کند، زیرساخت دندان های شما را آماده می کند. کار با قرار دادن سرامیک های مناسب بر روی سازه های آماده شده تکمیل می شود.

ساخت دندان مصنوعی چقدر طول می کشد؟

اگرچه این دوره بسته به تعداد دندان های از دست رفته و ساختار دهان بیمار متفاوت می باشد، اما به طور متوسط برای ساخت یک پروتز متحرک یک ماه (بین 5-7 جلسه) و برای پروتزهای ثابت 1 هفته تا 10 روز نیاز می باشد.

دندان مصنوعی چند سال عمر می کند؟

پروتزهای ثابت و متحرک باید هر 4 سال یکبار بازسازی شوند. این دوره نسبت به نحوه نظافت و نگهداری ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده