کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یکی از بهترین روش های دندانپزشکی می باشد که برای دستیابی به دندان های سالم ، منظم ، زیبا و سفید استفاده می شود. روش کامپوزیت ونیر می تواند در موقعیت های مختلفی استفاده شود و نتایج موفقی را به همراه داشته باشد.

 

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر یک روش دندانپزشکی پیشگیرانه می باشد. در این روش با چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان ، بدون ایجاد آسیب یا تراش روی دندان انجام می شود. ونیر کامپوزیت، با هدف پر کردن شکاف کوچک بین دو دندان یا بازسازی دندان آسیب دیده به شکل قبلی خود استفاده می شود. کامپوزیت ماده اصلی مورد استفاده در روند درمان می باشد و شکاف بین دندان ها با این مواد پر می شود و ظاهری زیبا به دندان ها می دهد.

تمامی افرادی که دارای تغییر شکل ، فرورفتگی ، شکاف یا تغییر شکل بین دو دندان می باشند می توانند از این روش درمانی استفاده کنند. کامپوزیت دندان ، به میزان قابل توجهی به زیبایی لبخند بیمار کمک می کند. کامپوزیت از ساده ترین و محبوب ترین روش های دندانپزشکی زیبایی می باشد.

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

قبل از شروع روند درمان ، مواد مورد استفاده در طول فرآیند آماده سازی می شود. مواد مورد استفاده در این روش درمانی ، کامپوزیت ونیر را به یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های دندانپزشکی زیبایی تبدیل می کند. در حالی که مواد آماده سازی می شوند ، می توان کامپوزیت را به شکل دلخواه تبدیل کرد و صیقل داد. کامپوزیت ونیر عمدتا برای دندان های تغییر رنگ یافته و یا شکسته استفاده می شود. البته از این پر کردن برای پر کردن فاصله بین دندان ، طولانی تر نشان دادن دندان ها و ترمیم شکل دندان نیز استفاده می شود.

قبل از انجام کامپوزیت ونیر ، دندانپزشک از مقیاس رنگ برای انتخاب یک ماده کامپوزیتی با رنگ مناسب برای دندان ها استفاده می کند. پس از تصمیم گیری در مورد رنگ ، دندانپزشک روند درمان را آغاز می کند. این فرایند دوام و ماندگاری بیشتری به دندان ها می دهد.

در اولین مرحله نواحی میکروفیل روی دندان ها صیقل داده می شود و یک ماده چسبنده روی مناطقی که کامپوزیت در آن استفاده می شود ، اعمال می شود. در برخی موارد ، چسب ها با کمک اشعه ماوراء بنفش یا لیزر محکم می شوند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. پس از کنترل نهایی چسب ها ، شکل دهی دندان ها با کمک کامپوزیت شروع می شود. در برخی از روش های کامپوزیتی ، می توان از یک روش پرداخت ویژه برای به دست آوردن ظاهری طبیعی تر و افزایش طول عمر آن استفاده کرد.

یکی از عجیب ترین سوالات در ارتباط با کامپوزیت این است که آیا در طول فرایند درمان درد احساس می شود؟ ساخت دندان کامپوزیتی بسیار آسان و سریع می باشد. زمانی که کامپوزیت توسط یک متخصص با تجربه انجام می شود ، شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد و بیشتر اوقات حتی نیازی به بی حسی نیز ندارید.

اگر با هرگونه ناراحتی در طول روند درمان روبرو شدید ، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید آن قسمت را بی حس کند. باید توجه داشته باشید که اگر قرار باشد پوسیدگی دندان ، عصب کشی یا روش های دیگر دندانپزشکی همراه با فرآیند کامپوزیت ونیر انجام شود ، ممکن است تزریق داروی بی حسی ضروری باشد.

عکس قبل و بعد کامپوزیت دندان

بعد از انجام کامپوزیت ونیر به چه نکاتی باید توجه شود ؟

 1. درمان کامپوزیت ونیر حدود ۱ تا ۱.۵ ساعت طول می کشد. اگرچه فرایند درمان معمولاً در یک جلسه به پایان می رسد. اگر بیش از یک دندان نیاز به کامپوزیت داشته باشد، ممکن است نیاز داشته باشید چندین جلسه به دندانپزشک مراجعه کنید.
 2. پرهیز از سیگار ، چای و قهوه برای جلوگیری از آسیب دیدن و لکه دار شدن دندان مفید است.
 3. به منظور جلوگیری از لکه دار شدن دندان ، باید از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه خودداری کنید.
 4. در دو روز اول پس از کامپوزیت کردن دندان ها ، باید به بهداشت دهان و دندان توجه ویژه ای کنید. دندان های خود را مرتب مسواک بزنید و استفاده از نخ دندان یا دهانشویه را قطع نکنید.

مقایسه کامپوزیت و لمینت

مزایای برنامه کامپوزیت ونیر:

برنامه کامپوزیت ونیر مزایای زیادی دارد. این یک روش درمانی ساده و سریع می باشد. قیمت کمتر و درصد موفقیت بالایی دارد. اگر قصد استفاده از کامپوزیت دندانپزشکی را دارید ، مزایای برنامه به شرح زیر می باشد:

 1. در طول فرایند کامپوزیت ونیر ، هیچ گونه برش یا تراشی روی دندان ها ایجاد نمی شود.
 2. در مواردی که بین دو دندان فاصله وجود دارد ، این فاصله بدون هیچ گونه اخلال روی دندان ها بسته می شود.
 3. این روش درمانی می باشد که می تواند تنها در یک جلسه تکمیل شود.
 4. بعد از پایان روند درمان نیازی به مراقبت یا بهبودی گسترده نمی باشد. تا زمانی که از قوانین اساسی مراقبت از دهان و دندان پیروی کنید ، مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.
 5. زمانی که از آن برای پر کردن فضای بین دندان ها استفاده می شود ، از بین بردن فضاهای ناخواسته از تشکیل باکتری جلوگیری می کند.
 6. کامپوزیت باعث زیبایی بیشتر دندان ها می شود. برنامه کامپوزیت ونیر ، دندان های کوتاه را بلندتر می کند ، شکاف بین دندان ها را بدون مشکل می بندد و شکستگی دندان ها را ترمیم می کند و به بیمار اجازه می دهد لبخند زیبایی داشته باشد.
 7. در صورت تمایل می توان دندان های زرد و تغییر رنگ یافته را به راحتی سفید کرد.
 8. این روش درمانی به شما این امکان را می دهد که تغییر شکل پس از درمان دندان های پوسیده ، عصب کشی یا شکسته را با حداقل هزینه ترمیم کنید.
 9. کامپوزیت ونیر هزینه کمتری نسبت به روش های درمانی دیگر مانند روکش لمینت دارد.
 10. به دلیل این که فرایند درمان در مدت کوتاهی حدود یک ساعت تا ۱.۵ ساعت انجام می شود ، در برنامه روزانه بیمار اختلال ایجاد نمی کند.
 11. این یک روش درمانی بدون درد می باشد و نیازی به بی حسی موضعی دهان ندارد.