8 راه برای کاهش حساسیت دندان

آیا دندان های حساسی دارید؟ آیا می دانید چه چیزی دندان های شما را حساس می کند؟ حساسیت دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود، اما روش هایی وجود دارد که می تواند به کاهش حساسیت دندان شما کمک کند. با زوم لایف همراه باشید.

بر اساس مطالعه مارس 2013 توسط American Dental Journal، از هر 8 نفر یک نفر از حساسیت دندان رنج می برد. اگر حساسیت دندان‌های خود را به بدشانسی یا ژن‌های بد نسبت می‌دهید، ممکن است بخواهید این موضوع را در نظر بگیرید که آیا شانس شما نتیجه مسواک زدن نامناسب است یا مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین

چه چیزی موجب حساسیت دندان‌تان می‌شود؟

لثه های ما با یک لایه خارجی محافظ از مینا و سپس یک لایه داخلی از عاج پوشیده شده است. هنگامی که مینای دندان از بین می رود، اگر غذاها و نوشیدنی های بسیار گرم، سرد، شیرین و اسیدی بخوریم، این مواد از طریق لوله های کوچک وارد عاج دندان شده و اعصاب زیرین را تحریک می کنند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است برای چند ساعت در دندان های خود شوک احساس کنید

کاهش حساسیت دندان

با ملایمت مسواک بزنید.

مسواک زدن خیلی شدید نه تنها دندان های شما را تمیز نمی کند، بلکه خطر حساسیت دندان ها را نیز افزایش می دهد. مسواک زدن شدید دندان ها می تواند باعث از بین رفتن لثه ها و از دست دادن محافظت عصب شود که در نهایت منجر به دندان درد می شود.

بهتر است از مسواک با موهای نرم و ظریف استفاده کنید. دندان های خود را با ضربات ملایم و کوتاه دو بار در روز مسواک بزنید و مدام مسواک را از این طرف به سمت دیگر حرکت ندهید. به جای استفاده از یک حرکت مالشی محکم، خودتان را در حال ماساژ دندان ها و لثه ها تصور کنید. تا زمانی که این کار را دو دقیقه دو بار در روز انجام دهید، مسواک زدن شما موثر خواهد بود

از یک خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید.

خمیر دندان های ضد حساسیت حاوی ترکیباتی هستند که به جلوگیری از انتقال حس از دندان به عصب کمک می کنند. از این خمیردندان دو بار در روز استفاده کنید و توجه داشته باشید که حساسیت دندان های شما باید ظرف چند هفته کاهش یابد.

بنیاد سلامت دندان ایتالیا (BDHF) پیشنهاد می کند که برای دندان های بسیار حساس، سعی کنید مقدار کمی از خمیر دندان ضد حساسیت را مستقیماً روی دندان بمالید

دندان‌های خود را با دهانشویه‌ی حاوی فلوراید، بشویید.

فلوراید موجود در دهانشویه های حاوی فلوراید می تواند لایه مینای دندان شما را تقویت کرده و همچنین به کاهش حساسیت دندان ها کمک کند. فلوراید می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفره هایی که باعث حساسیت دندان می شود کمک کند.

از خوردن نوشیدنی‌های اسیدی پرهیز کنید.

غذاها و نوشیدنی های بسیار اسیدی مینای دندان را از بین می برند و باعث ایجاد حساسیت و پوسیدگی دندان می شوند. علاوه بر این، آنها می توانند باعث عقب نشینی لثه ها شوند و عصب را در معرض خطر قرار دهند. نوشابه ها، آب مرکبات و مرکبات همگی اسیدی هستند.

به جای مصرف مرکبات به تنهایی، آنها را به وعده غذایی خود اضافه کنید: غذاهایی که با مرکبات سرو می شوند به عنوان یک بافر عمل می کنند و می توانند PH دهان را کاهش دهند. حتما 30 دقیقه بعد از مصرف مرکبات دندان های خود را مسواک بزنید.

از سفید کردن دندان های خود صرف نظر کنید.

روش‌های سفید کردن دندان‌ها و روش‌هایی که در دندانپزشکی استفاده می‌شوند می‌توانند باعث حساسیت موقت دندان شوند. بنابراین، اگر حساسیت دندان دارید و می خواهید دندان های خود را مانند مروارید سفید کنید، دندانپزشک خود را از وضعیت خود مطلع کنید.

از محافظ دهان استفاده کنید.

اگر دندان های خود را به هم فشار دهید به آن دندان قروچه می گویند. این امر منجر به از بین رفتن مینای دندان شما می شود و از بین رفتن مینای دندان نیز منجر به حساسیت دندان می شود. از آنجایی که افراد معمولاً شب ها هنگام خواب دندان قروچه می کنند، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بتواند محافظ شبانه برای شما فراهم کند که بتوانید هنگام خواب از آن استفاده کنید.

پیشنهاد دیگر: از آنجایی که فشردن دندان‌هایتان اغلب نشانه استرس است، ممکن است لازم باشد سبک زندگی روزانه خود را تغییر دهید (می‌توانید مدیتیشن، ورزش و غیره را امتحان کنید).

از روش‌های درمان دندانپزشکی استفاده کنید.

اگر از حساسیت شدید دندان رنج می برید، می توانید به درمان های دندانپزشکی نیز متوسل شوید. استفاده از ژل فلوراید (که در غلظت های بالا نیز موجود است)، تاج دندان، تزریق و ایمپلنت می تواند به کاهش حساسیت دندان های حساس کمک کند.

برای دندان های بسیار حساس می توانید از پیوند لثه استفاده کنید (روشی که در آن لثه از یک قسمت دهان برداشته شده و به قسمتی از دهان که لثه از بین رفته است پیوند زده می شود). یا اگر درد خیلی شدید باشد و قابل تسکین نباشد، ممکن است از درمان ریشه برای برداشتن عصب استفاده شود

اگر هیچکدام از روش‌ها به شما کمک نکرد، می‌توانید از آخرین راه حل استفاده کنید.

به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندان های شما حساس هستند و هیچ روشی برای کاهش حساسیت دندان برای شما کارساز نبوده است، پیشنهاد می کنیم به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر در هوای سرد دندان های شما درد می کند، سوال این است که چه چیزی باعث حساسیت به سرما می شود؟

یک دندان حساس می تواند یک علامت هشدار دهنده از یک مشکل بهداشتی دندان مانند شکستگی دندان، فرسوده شدن دندان، آسیب ریشه یا بیماری لثه باشد. علت حساسیت دندان خود را پیدا کنید و آن را درمان کنید.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده