آبسه دندان

آبسه دندان در واقع دلیل اصلی است که افراد به دنبال درمان اورژانسی دندان هستند و بدون درمان فوری، این وضعیت می‌تواند عواقب جدی هم برای سلامت دهان و هم برای کل بدن داشته باشد. شناخت علائم هشدار دهنده عفونت و آبسه دندان می‌تواند به شما کمک کند از مشکلات شدید و طولانی مدت سلامت دهان جلوگیری کنید. به خواندن ادامه دهید تا کمی بیشتر در مورد عوامل آبسه دندان، علائم رایجی که باید به آنها توجه کنید و اینکه چگونه دندانپزشک شما می‌تواند آبسه دندان را درمان کند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در این مطلب می خوانید

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان یک اورژانس دندانپزشکی دردناک و جدی است. آبسه یک عفونت باکتریایی است که باعث درد و تورم می‌شود که نیاز به توجه فوری دارد. عفونت در داخل یا اطراف ریشه دندانی رخ می‌دهد که حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و بافت همبند است. آبسه همچنین می‌تواند بین لثه و دندان ایجاد شود.

آبسه دندان معمولاً در اثر پوسیدگی یا آسیب دندان ایجاد می‌شود، که ممکن است از دندان شکسته که عفونی می‌شود، مینای فرسوده که به باکتری‌ها اجازه ورود به دندان را می‌دهد یا حفره دندانی درمان‌نشده سرچشمه می‌گیرد. بیماری طولانی مدت و درمان نشده پریودنتال (لثه) نیز می‌تواند باعث آبسه شود، به خصوص در شکل پیشرفته این بیماری دهان و دندان به نام پریودنتیت اتفاق می‌افتد. در موارد بسیار جدی، عفونت ناشی از آبسه دندان از ریشه دندان به استخوان‌های فک که از دندان‌ها حمایت می‌کنند گسترش می‌یابد که می‌تواند منجر به از دست دادن دندان یا انتشار عفونت در سراسر بدن شود.

عکس آبسه دندان

علائم و نشانه های آبسه دندان

برای جلوگیری از گسترش این عفونت باید در اسرع ‌وقت به دنبال درمان آبسه دندان باشید. برخی از علائم هشداردهنده که نشان می‌دهد شما با آبسه دندان درگیر هستید عبارت‌اند از:

 1. دندان درد شدید یا درد همراه با فشار مبهم و درد ضربان دار یا تیز
 2. تب
 3. درد با جویدن یا بدون جویدن
 4. قرمزی و تورم لثه
 5. در عفونت های پیشرفته، تورم فک
 6. حساسیت دندان‌ها به تغییر دما – گرم یا سرد
 7. یک زخم باز و تخلیه کننده در لثه که ممکن است طعم تلخی در دهان ایجاد کند.
 8. بوی بد دهان

 آبسه دندان

نحو تخلیه آبسه دندان در خانه :

نحوه تخلیه آبسه لثه در خانه یک سوال رایج است. بنابراین، دانستن نکات و ترفندهایی برای کاهش درد ضروری است. این وبلاگ به شما در تخلیه آبسه لثه در خانه کمک می کند. برای درمان خانگی آبسه لثه بروید و خودتان را از فریب های فوری آگاه کنید. آبسه لثه وجود چرک در یک یا چند دندان است. ممکن است در لثه های شما نیز وجود داشته باشد. آبسه معمولاً توسط باکتری ایجاد می شود که به دلیل وجود حفره وارد می شود.
اگر تا به حال آبسه را تجربه کرده اید، باید از درد تیز و ضربانی که به فک، گردن و گاهی اوقات گوش ها تابیده می شود، آگاه باشید. علاوه بر این، دارای چندین مرحله است که یکی از مراحل دیگر جدی تر است. تخلیه آبسه دندان در خانه نیاز به ویزیت و مراجعه به دندانپزشکی دارد! با این حال، در این میان، می‌توانید با کمک درمان‌های خانگی یک راه حل سریع را انتخاب کنید. یاد بگیرید چگونه آبسه لثه را در خانه تخلیه کنید و درد دندان خود را کاهش دهید.منبع

گزینه های درمانی برای آبسه دندان

درمان آبسه دندان برای رفع نیازهای خاص شما سفارشی می‌شود، اما در بیشتر موارد، ما از ترکیبی از درمان‌های زیر استفاده می‌کنیم:

آبسه را تخلیه کنید (تخلیه عفونت آبسه دندان در خانه)

مؤثرترین راه برای درمان یک دندان آبسه یا عفونی، تخلیه عفونت است. یک برش کوچک در آبسه به تخلیه چرک کمک می‌کند. دندانپزشک همچنین ممکن است محل عفونت را با آب نمک پاک کند و آبیاری یا شستشو دهد.

تخلیه آبسه با سرنگ در خانه

پزشکان اکثر مواقع این روش را توصیه نمی کنند ولی در صورت تمایل، ابتدا سوزن سرنگ را ضد عفونی کنید و سپس به آرامی به داخل آبسه وارد کنید. پس از این کار به آرامی عفونت را تخلیه کنید و پس از پایان عفونت سرنگ را خارج کنید. حتما پس از تخلیه آبسه با سرنگ در خانه از دهانشویه آب نمک استفاده کنید زیرا احتمال گسترش عفونت وجود دارد.

آنتی بیوتیک درمانی

تخلیه آبسه همیشه آسان و حتی ممکن نیست. یک عفونت جدی دندان می‌تواند اثرات بی‌حس‌کننده‌های موضعی را “خنثی” کند و بی حس کردن بیمار برای درمان را بسیار دشوار می‌کند. دندان‌های آسیاب تحتانی عفونی به خصوص در صورت وجود عفونت جدی بی حس می‌شوند. در این موارد، بیمار باید تحت درمان آنتی بیوتیک مناسب قرار گیرد تا عفونت کاهش یابد، بنابراین داروهای بی‌حس‌کننده موضعی می‌توانند برای درمان مؤثرتر باشند.

عصب کشی

کانال ریشه یک روش دندانپزشکی برای برداشتن عصب، شریان‌ها و ورید در مرکز ریشه دندان است. در دندان عفونی، کانال ریشه می‌تواند به رفع عفونت و تخلیه آبسه کمک کند. هنگامی که عفونت بهبود یافت، برای افزایش استحکام و حفظ دندان، دندان با روکش ترمیم می‌شود.

کشیدن دندان

اگر نتوان دندان عفونی را نجات داد، برای تخلیه آبسه و بهبود عفونت، دندان کشیده می‌شود.

بستری شدن در بیمارستان

اگر با وجود تجویز آنتی بیوتیک و سایر درمان‌ها، تورم یا تب افزایش یافته باشد، ممکن است بیمار دندانپزشکی نیاز به معاینه در بیمارستان داشته باشد. ما باید از یک جراح دهان خبره که در این موارد خبره هستند کمک بخواهیم. اما ما در هر مرحله مدافع شما خواهیم بود تا اطمینان حاصل کنیم که در اورژانس بیمارستان “گم نشوید” و در برخورد با پزشکانی که ممکن است تخصص لازم برای مدیریت شرایط را نداشته باشند نگران نشوید.

بیشتر بخوانید
کلینیک دندانپزشکی الهیه

آیا آبسه دندان یک اورژانس دندانی محسوب می‌شود؟

آبسه دندان کاملاً یک اورژانس دندانی است. اگر آبسه دندان دارید، باید فوراً به دنبال درمان باشید. در صورت عدم درمان، آبسه می‌تواند منجر به عفونتی شود که در بدن پخش می‌شود و عوارض جدی و حتی تهدید کننده ایجاد می‌کند. هر چه زودتر این مشکلات درمان شوند بهتر است!

چه زمانی برای آبسه دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم آبسه دندان که در بالا ذکر شد، باید در اسرع وقت به ما مراجعه کنید و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا یک قرار ملاقات در همان روز را برای شما در نظر بگیریم. به دلیل خطرات مرتبط با آبسه دندان، یکی از دندانپزشکان ما حتی ممکن است رفتن به مطب را در خارج از ساعات معمول توصیه کند. منتظر انتشار درد یا عفونت نباشید. فوراً کمک بگیرید.

چگونه بدون مراجعه به دندانپزشک از شر آبسه دندان خلاص شویم؟

آیا می‌دانید چگونه بدون مراجعه به دندانپزشک از شر آبسه دندان خلاص شوید؟ آبسه می‌تواند به دلایل زیادی ایجاد شود. اگر دندانی شکسته، ترک خورده یا پوسیده دارید، باکتری‌ها به راحتی وارد ترک‌ها می‌شوند و آن ناحیه را آلوده می‌کنند که می‌تواند منجر به تشکیل آبسه در دهان شود.

ما همیشه توصیه می‌کنیم اگر فکر می‌کنید آبسه دارید به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر این امکان‌پذیر نیست، در زیر چند درمان خانگی وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

 آبسه دندان

6 روش رایگان درمان خانگی آبسه دندان در خانه و بدون مراجعه به دندانپزشک

 1. شستشو با آب نمک
 2. جوش شیرین
 3. اسانس پونه کوهی
 4. سیر
 5. فشرده سازی یخ
 6. آلوئه ورا

اگر باکتری به مرکز دندان شما برسد، می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. اگر چرک در دندان جمع شود، می‌توانید دندان درد بسیار ناخوشایندی را تجربه کنید! اگر فکر می‌کنید ممکن است عفونت دندان یا آبسه داشته باشید، مهم است که سریعاً اقدام کنید. اقدام زودهنگام بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات بعدی است که ممکن است در نتیجه عفونت اولیه شما رخ دهد.

اگر عفونت دندان یا آبسه دارید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به دندانپزشک مراجعه کنید. شاید ایده نشستن روی صندلی دندانپزشکی یا هزینه‌های مرتبط با آن را دوست نداشته باشید. اما، آنها متخصصان آموزش دیده هستند. آنها سال‌ها از عمر خود را به آموزش اختصاص داده‌اند تا به شما در مسائلی مانند این کمک کنند. همیشه بهتر است به یک دندانپزشک حرفه‌ای مراجعه کنید تا اینکه خودتان یک مشکل دهان و دندان را حل کنید. بالاخره سلامتی شماست!

اگر دلتان می‌خواهد از دندانپزشکی دوری کنید، در زیر شش راه برای خلاص شدن از شر آبسه دندان بدون مراجعه به دندانپزشک آورده شده است.

1.دهان‌شویه با آب نمک

آب نمک از طریق فرآیند اسمز به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. نمک یا کلرید سدیم در تماس با سلول‌ها، مایع موجود در سلول‌ها را از بدن خارج می‌کند. اگر مایعات باکتریایی باشند، آنها نیز بیرون کشیده می‌شوند. این به پاک‌سازی ناحیه کمک می‌کند.

این تکنیک آسان و مقرون به صرفه راه خوبی برای تسکین موقت آبسه شما است.

نصف قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و اطراف دهان خود را حدود دو دقیقه بشویید. شما باید این کار را سه بار در روز انجام دهید.

2. دهان خود را با جوش شیرین بشویید.

جوش شیرین می‌تواند به حذف و مبارزه با پلاک در دهان شما کمک کند. این یک کالای معمولی است که بیشتر مردم در منزل دارند. مخلوط جوش شیرین و آب و شستشوی پنج دقیقه دو بار در روز راه خوبی برای مبارزه با آبسه در خانه است.  جوش شیرین PH دهان شما را افزایش می‌دهد.

بسیاری از باکتری‌ها در شرایط اسیدی رشد می‌کنند. هنگامی که PH دهان شما افزایش می‌یابد، محیط قلیایی‌تر می‌شود و این باکتری‌ها نمی‌توانند به راحتی تکثیر شوند. اساساً، بسیاری از مشکلات دهان و دندان ناشی از عدم تعادل اسید است و جوش شیرین سطح اسیدیته را متعادل می‌کند.  همچنین می‌توانید با استفاده از جوش شیرین و آب خمیر درست کنید تا مستقیماً روی لثه‌های خود بمالید.

باکتری‌هایی مانند پلاک، کلنی‌هایی از باکتری‌ها هستند که به سطح دندان‌ها و لثه‌ها می‌چسبند و باعث مشکلات دهانی می‌شوند. دانه‌های جوش شیرین می‌توانند آن‌ها را مختل کنند و باکتری‌های روی دندان‌ها و آسیب‌های ناشی از آن‌ها را کاهش دهند.

 عکس آبسه دندان

3. از اسانس پونه کوهی استفاده کنید.

روغن پونه کوهی خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی زیادی دارد. این باعث می‌شود برای کاهش تورم و درد ناشی از آبسه دندان بسیار مفید باشد.  برای این روش، باید پونه کوهی را با روغن دیگری (روغن نارگیل، روغن جوجوبا و غیره) مخلوط کنید تا لثه‌های شما را تحریک نکند. سپس مخلوط را با پنبه یا مشابه آن روی ناحیه آلوده بمالید. بگذارید مخلوط به مدت ده دقیقه روی آن ناحیه بماند و سپس تف کنید.

4. سیر

آلیسین ترکیبی در سیر است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی است. این می‌تواند به کشتن باکتری‌های موجود در دهان شما که با دندان درد مرتبط هستند کمک کند.  استفاده از سیر در ناحیه عفونی می‌تواند به بهبود آن و کاهش درد کمک کند. هر چند در کوتاه مدت بوی دهان شما را بد می‌کند!  برای این روش، یک حبه سیر را له کنید و به صورت خمیری در بیاورید و آن را روی ناحیه عفونی اطراف آبسه بمالید.

5. کمپرس سرد با یخ

هنگامی که شما یک عفونت مانند آبسه دارید، تورم در دهان ایجاد می‌شود. قرار دادن یخ در ناحیه رگ‌های خونی را منقبض می‌کند که باعث کاهش درد و تورم می‌شود. این کار باعث بهبود آبسه نمی شود، اما علائم را کاهش می‌دهد. برای این روش، یک کیسه یخ یا مشابه آن را به مدت پانزده دقیقه چند بار در روز انجام دهید.

 آبسه دندان

6. ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا اغلب به عنوان یک گیاه شگفت‌انگیز شناخته می‌شود. دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است؛ همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است. استفاده از آلوئه ورا در ناحیه آسیب دیده می‌تواند درد شما را تسکین دهد و به بهبود ناحیه کمک کند.  کافی است آلوئه ورا را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید اثر کند.

چه چیزی باعث آبسه لثه می‌شود؟

آبسه لثه  یک وضعیت قابل پیشگیری قبل از وقوع است. اما برای محافظت از بدن خود در برابر این بیماری، ابتدا باید بدانید که چه چیزی باعث آن می‌شود. شایع‌ترین علت آبسه مصرف مکرر غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند و کربوهیدرات است. پس از مصرف چنین غذاهایی، دهان برای رشد باکتری‌ها مناسب می‌شود و این باکتری‌ها با رفتن به عمق حفره‌ها و شکستگی دندان‌ها باعث ایجاد آبسه می‌شوند.

بیشتر بخوانید
مضرات سیگار الکترونیکی برای دندان ها

از دیگر عواملی که باعث ایجاد آبسه در لثه‌ها می‌شود، پوسیدگی دندان درمان نشده، قسمت‌های آسیب دیده مینای دندان، جمع شدن بقایای مواد غذایی روی دندان‌ها و عدم توجه کافی به بهداشت دندان و به طور کلی دهان و دندان است. هنگامی که مراقبت از دندان‌های خود دشوار است، سعی کنید این را به خاطر بسپارید: تخلیه آبسه فرایند بسیار پر زحمت تری است.

علائم آبسه لثه چیست؟

 1. درد مداوم در دندان و لثه که به راحتی از بین نمی‌رود و شبیه ضربان است.
 2. حساسیت دندان‌ها به غذاهای سرد و گرم.
 3. مشکل در باز و بسته کردن دهان.
 4. در موارد پیشرفته، تورم از چانه تا گردن گسترش می‌یابد.
 5. تب و کسالت.

آیا آبسه لثه خطرناک است؟

آیا آبسه لثه خطرناک است؟

آبسه لثه  به دلیل ساختاری که دارد از سلول‌های مرده و گلبول‌های سفید خون تشکیل شده است که با التهاب تغییر کرده‌اند. اگر این ماده مضر برای مدت طولانی زیر پوست بماند، می‌تواند به این معنی باشد که پیش‌زمینه‌ای برای مشکلات بزرگ‌تر خواهد بود؛ بنابراین، اگرچه آبسه به عنوان یک مشکل مضر که سلامت عمومی را تهدید می‌کند شروع نمی‌شود، اما اگر در مدت کوتاهی مداخله انجام نشود، انتشار میکروارگانیسم‌ها به دلیل کنترل نشدن می‌تواند به سطح خطرناکی برسد. بزرگ‌ترین خطرات این است که می‌تواند استخوان را آلوده کرده و به بیماری به نام استومیلیت تبدیل شود و زمینه را برای تشکیل تومور در ریشه دندان آماده کند.

آبسه لثه چگونه درمان می‌شود؟

2 روش اساسی در درمان آبسه لثه  وجود دارد. اولین مورد آنتی‌بیوتیک است. در بیشتر موارد، آبسه لثه  به طور کامل با آنتی‌بیوتیک درمان نمی‌شود. در عوض، آنتی‌بیوتیک به عنوان پاک کننده و تسکین دهنده آبسه عمل می‌کند. اگرچه آنتی‌بیوتیک‌ها در برخی موارد آبسه باعث بهبودی کامل می‌شوند، تخلیه آبسه در واقع با درمان ریشه و عمل جراحی امکان پذیر است. محل و اندازه آبسه لثه است که روند درمان را تعیین می‌کند.

اگر آبسه لثه  با آنتی‌بیوتیک برطرف نشد، مرحله دوم درمان ریشه است. با درمان ریشه، سوراخی در وسط دندان باز می‌شود و کانال‌هایی که زمینه را برای تشکیل آبسه آماده می‌کنند، تمیز می‌شوند. این درمان باعث بهبودی کامل در اکثریت قریب به اتفاق بیماران می‌شود. با این حال، در برخی موارد، در صورتی که تخلیه آبسه امکان پذیر نباشد، ممکن است مداخلات جراحی ضروری باشد.برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد آبسه لثه  می‌توانید بلافاصله با پزشک متخصص ما مشورت کرده و مورد معاینه قرار بگیرید.

تخلیه آبسه لثهتخلیه آبسه لثه

در این اپلیکیشن که به آن تخلیه آبسه می‌گوییم، روش‌های درمانی و تشخیصی مختلفی با توجه به ناحیه آبسه، وضعیت بیمار و اندازه آبسه اعمال می‌شود. کاربردی است که باید توسط جراح متخصص فک انجام شود و عملی است که نباید در محیط خانه انجام شود.

13درمان خانگی آبسه لثه

آنتی‌بیوتیک طبیعی برای آبسه دندان

بارها این سؤال مطرح می‌شود که آیا آنتی‌بیوتیک طبیعی برای آبسه لثه  که یکی از شایع‌ترین مشکلات دندانی در بین جامعه است وجود دارد؟ در مقاله ما اطلاعاتی در مورد نحوه درمان خانگی آبسه لثه  با روش‌های کاملاً طبیعی و گیاهی وجود دارد.

آبسه لثه در خانه چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان آبسه لثه  در خانه یا در کلینیک باید علت آبسه را از بین برد. اگر دلیل آن بافت پالپ عفونی در دندان پوسیده عفونی شده باشد، درمان ریشه باید در کلینیک انجام شود و اگر عاملی مانند فرورفتن مواد غذایی با پوسته سفت در لثه باشد، این قطعه باید در منزل از لثه خارج شود.

اگرچه کاربردهای طبیعی و گیاهی با آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده برای بهبود آبسه لثه  یا درمان‌های خانگی با گیاهان دارویی به کاهش آبسه کمک می‌کند، اما عفونت بعد از مدتی عود کرده و دوباره ظاهر می‌شود مگر اینکه علت آن برطرف شود.

آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی برای آبسه دندان

آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی برای آبسه دندان

در اینجا محلول‌های گیاهی با اثر آنتی‌بیوتیکی طبیعی برای آبسه لثه  وجود دارد که می‌توانید تا نزدیک‌ترین وقت ملاقات در کلینیک دندانپزشکی برای کمک به درمان در خانه از آنها استفاده کنید.

1- غرغره آب نمک

شستشوی دهان با آب نمک باعث تسکین موقت درد آبسه لثه می‌شود. این روش به عنوان یک گزینه نسبتاً آسان و مقرون به صرفه شناخته می‌شود. علاوه بر این، این روش باعث بهبود زخم‌ها و تقویت لثه‌ها می‌شود. برای این کاربرد، نصف قاشق چایخوری نمک خوراکی را با نصف لیوان آب گرم مخلوط کنید. حداقل 2 دقیقه با این مخلوط غرغره کنید و مخلوط را تف کنید. غرغره آب نمک را می‌توان ۲ تا ۳ بار در روز انجام داد.

2- کربنات

جوش شیرین یکی دیگر از درمان‌های خانگی است که می‌توان آن را برای درمان آبسه لثه  ترجیح داد. جوش شیرین همچنین یک روش عالی برای از بین بردن پلاک در دهان است. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است. برای این کاربرد، نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف لیوان آب و 1 قاشق چایخوری نمک را کاملاً مخلوط کنید. سپس مخلوط به مدت حداقل 5 دقیقه در دهان شسته شده و تف داده می‌شود. این برنامه را می‌توان 2 تا 3 بار در روز انجام داد.

3- روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی یک اسانس بسیار مؤثر و کاربردی است که می‌توانید از آن به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برای آبسه لثه  استفاده کنید. از آنجایی که دارای خواص آنتی باکتریال و آنتی اکسیدانی است، می‌تواند تا حد زیادی به کاهش تورم و درد احتمالی دندان کمک کند. برای انجام این کار:

 1. 2-3قطره روغن پونه کوهی را با 1 قاشق غذاخوری از هر روغن (مانند روغن نارگیل، روغن جوجوبا و روغن زیتون) مخلوط کنید.
 2. چند قطره از این مخلوط را روی یک تکه پنبه می‌ریزند.
 3. سپس پنبه را به مدت 2-3 دقیقه روی ناحیه آلوده نگه داشته و پنبه را جدا می‌کنند.
 4. پس از 10 دقیقه می‌توان دهان را با آب گرم شستشو داد. این برنامه را می‌توان 2-3 بار در روز انجام داد.
 5. توجه: روغن پونه کوهی باید با هر روغن حامل رقیق شود تا از تحریک بیشتر ناحیه آلوده جلوگیری شود

کمپرس سرد

4-کمپرس سرد

کمپرس سرد به کاهش تورم و همچنین درد کمک می‌کند. برای این کار، تکه‌های یخ را روی یک پارچه قرار داده و روی ناحیه آسیب دیده نگه می‌دارند. این روش را می‌توان در فواصل 15 دقیقه‌ای اعمال کرد.

توجه: تکه‌های یخ نباید مستقیماً با ناحیه آسیب دیده تماس داشته باشند.

5-  چای شنبلیله

شنبلیله خواص ضد باکتریایی بالایی دارد و می‌تواند به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برای آبسه‌های دندان عمل کند. این گیاه مؤثر زخم‌ها را التیام می‌بخشد و التهاب را کاهش می‌دهد. برای انجام این کار:

 • 1 لیوان آب به یک قوری اضافه کنید و آن را بجوشانید و 1 تا 2 قاشق چایخوری شنبلیله آسیاب شده اضافه کنید و بگذارید دم بکشد.
 • پس از خنک شدن چای شنبلیله، مقداری گلوله پنبه را در این مخلوط آغشته کرده و روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • این روش را می‌توان ۲ تا ۳ بار در روز انجام داد.
بیشتر بخوانید
بهبودی ایمپلنت دندان

6- روغن میخک

روغن میخک از زمان‌های قدیم به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی برای درمان آبسه‌های دندانی و سایر بیماری‌های عفونی استفاده میشده است. دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است. برای انجام این کار:

 • می‌توانید با اضافه کردن چند قطره روغن میخک به یک لیوان چای آب گرم غرغره کنید.
 • این برنامه را می‌توان 3-4 بار در روز انجام داد.

7- روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی به عنوان یکی دیگر از روغن‌های طبیعی قوی شناخته می‌شود که به معنای واقعی کلمه انگل‌ها را می‌کشد، با باکتری‌ها مبارزه می‌کند و پف را کاهش می‌دهد. این روغن نیز باید رقیق و استفاده شود. برای انجام این کار:

 • 2-3 قطره روغن آویشن را با 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن جوجوبا مخلوط کنید.
 • مقدار کمی پنبه را در این مخلوط آغشته کرده و روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • با این حال، با افزودن 2 تا 3 قطره روغن آویشن به 1 لیوان چای می‌توان آن را غرغره کرد. این درمان طبیعی را می‌توان ۲ تا ۳ بار در روز انجام داد.

8-پراکسید هیدروژن

پراکسید یک درمان طبیعی عالی است که با عفونت‌های باکتریایی مبارزه می‌کند. علاوه بر این، این ماده به کاهش پلاک‌های احتمالی و خونریزی لثه کمک می‌کند. برای این کار، پراکسید هیدروژن 3 درصد را با همان مقدار آب مخلوط کرده و با مخلوط حاصل غرغره می‌کنند. این برنامه را می‌توان چندین بار در روز انجام داد.

9- روغن کشی

روغن کشی یک روش بسیار قدیمی است که برای درمان طبیعی مشکلات دهان و دندان ترجیح داده می‌شود. روغن کشی سموم را از دندان‌ها و لثه‌ها خارج می‌کند. بر اساس برخی مطالعات، استفاده از روغن کشی می‌تواند خونریزی لثه و بوی بد دهان را درمان کند و همچنین می‌تواند به کاهش باکتری‌ها کمک کند. با این حال، شواهد علمی کافی برای تأیید اینکه آیا این کاربرد در سلامت دهان و دندان مؤثر است وجود ندارد. برای این کار، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، روغن کنجد یا روغن زیتون را داخل دهان می‌برند و به مدت 20 تا 25 دقیقه بین دندان‌ها می‌چرخانند و بدون قورت دادن تف می‌دهند. این روش را می‌توان 1-2 بار در روز انجام داد.

نکته: توصیه می‌شود صبح ناشتا روغن بکشید.

10- سیر

سیر یک مسکن و ضد باکتری مهم است. علاوه بر این، این ابر غذا یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که می‌توانید برای آبسه‌های دندان از آن استفاده کنید. برای این کاربرد، 1 حبه سیر له می‌شود تا به صورت خمیر درآید و برای چند دقیقه روی محل مشکل باقی می‌ماند. علاوه بر این، می‌توان هر روز 1 حبه سیر مصرف کرد. این اپلیکیشن را می‌توان به تعداد دلخواه در طول روز انجام داد.

11-  چای سبز

چای سبز دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. چای سبز به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل می‌کند. با میکروب‌ها با باکتری‌ها مبارزه می‌کند و درد و التهاب اطراف دندان آبسه را کاهش می‌دهد. برای انجام این کار:

یک لیوان آب را حدود 10 دقیقه روی حرارت متوسط ​​بجوشانید. یک کیسه چای سبز را در آب جوش ریخته و به مدت 5 دقیقه می‌گذاریم تا دم بکشد. سپس کیسه چای سبز برداشته می‌شود و کیسه به آرامی فشرده می‌شود تا آب باقیمانده خارج شود. در نهایت کیسه چای سبز روی ناحیه مشکل قرار می‌گیرد. چای سبز را می‌توان ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کرد.

12- زردچوبه

زردچوبه به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و ضدعفونی‌کنندگی خود، مؤثرترین گیاهی است که به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی برای آبسه‌های دندان عمل می‌کند. این به کشتن باکتری‌ها و کاهش التهاب کمک می‌کند. برای این کار:

مقداری آب به 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه اضافه کنید و آن را هم بزنید تا خمیری شود.مقداری پنبه در این مخلوط آغشته می‌شود و مستقیماً روی ناحیه مشکل استفاده می‌شود.بعد از 15 دقیقه می‌توان دهان را با آب گرم شستشو داد. این برنامه را می‌توان 3 بار در روز انجام داد. روش دیگر، دهان‌شویه زردچوبه می‌تواند برای از بین بردن پلاک‌ها و باکتری‌هایی که بر سلامت دهان تأثیر می‌گذارند استفاده شود.

13- عسل

عسل به عنوان یک عامل ضد باکتری طبیعی شناخته شده است که برای بهبود زخم‌ها بسیار خوب عمل می‌کند. با تسریع روند بهبودی، درد، تورم و التهاب را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، عسل یک روش مؤثر در برابر زخم است. در صورت آبسه لثه  می‌توان مقداری عسل را مستقیماً به محل مشکل زد و یا هر روز 1 تا 2 قاشق عسل مصرف کرد. امیدواریم توصیه‌های آنتی‌بیوتیکی طبیعی برای آبسه لثه  که در مقاله خود به اشتراک گذاشتیم، بتواند پاسخی به سؤالات شما در مورد نحوه درمان خانگی آبسه لثه  بدهد.

در نتیجه، احتمالاً باید یک قرار ملاقات با دندانپزشک رزرو کنید.

در حالی که این درمان‌های خانگی ارزان، آسان هستند و بهانه‌ای برای اجتناب از دندانپزشک به شما می‌دهند، توصیه می‌کنیم برای آبسه از متخصص کمک بگیرید.  اگر برای مدت طولانی درمان نشود یا ضعیف درمان شود، آبسه می‌تواند به مشکل بزرگ‌تری تبدیل شود. با ما تماس بگیرید و همین امروز یک قرار ملاقات رزرو کنید. کارکنان کلینیک دندانپزشکی ما مطمئن خواهند شد که شما درمان مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد.

سوالات متداول درمان خانگی آبسه دندان

آیا می توانم خودم آبسه دندان را تخلیه کنم؟

هرگز نباید به تنهایی سعی کنید آبسه را بیرون بیاورید. با این حال، روش هایی وجود دارد که می توانید از آنها برای کمک به تخلیه طبیعی آبسه با بیرون کشیدن عفونت کمک کنید. راه های طبیعی انجام این کار شامل استفاده از چای کیسه ای یا تهیه خمیر از جوش شیرین است.

آیا روش ها و درمان های خانگی در درمان درد آبسه و تخلیه آن موثر است ؟

درمان خانگی آبسه لثه و دندان با مواد و روش های توضیح داده شده در متن برای کاهش درد موثر است اما مراجعه به کلینیک دندانپزشک مطمئن ترین راه حل پیشنهادی است.

درمان خانگی آبسه لثه و دندان، جهت مشاوره و رزرو وقت ملاقات با کلینیک دندانپزشکی دکتر صالحی فرم زیر را پرکنید .

[contact-form-7 id=”1604″ title=”Contact form 1″]

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.