ارتودنسی در زعفرانیه

می‌توان به این سؤال پاسخ داد که ارتودنسی به عنوان یکی از تخصص‌های دندانپزشکی، شلوغی دندان‌ها، مشکلات در استخوان‌های فک پایین و بالا، ارتباط این استخوان‌ها با استخوان‌های جمجمه در محدوده ارتودنسی در زعفرانیه بررسی می‌شود، تشخیص داده  و درمان اعمال می‌شود. درمان‌های اختلالات این سیستم را درمان ارتودنسی می‌نامند.

 

بخش ارتودنسی در زعفرانیه چه می‌کند؟

ابتدا لازم است موضوع ارتودنسی در 4 گروه مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد؛

 1. ارتودنسی پیشگیرانه
 2. ارتودنسی اصلاحی
 3. ارتودنسی کودکان
 4. ارتودنسی بزرگسالان

بخش ارتودنسی می‌تواند کلیه کاربردهای دندانپزشکی عمومی را انجام دهد. در عین حال تمامی مشکلات مربوط به ساختار دندان و ساختار فک در حوزه ارتودنسی قرار می‌گیرد. مشکلات رایج عبارت‌اند از شلوغی یا از دست دادن دندان‌ها، مشکلات مربوط به بستن فک، فک به جلو یا عقب و برخی مشکلات ناشی از دندان عقل. جدای از این موارد، تشخیص و درمان به دلیل مشکلات خاص ممکن است توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. در نتیجه، پاسخ به این سؤال که ارتودنسی چیست یا ارتودنتیست‌ها چه کاری انجام می‌دهند، تنها شامل اقدامات انجام شده برای نگرانی‌های زیبایی نمی‌شود.

درمان ارتودنسی در زعفرانیه چگونه است؟

درمان ارتودنسی در زعفرانیه چگونه است؟

بیماران همچنین ممکن است تعجب کنند که چگونه با ارتودنسی درمان می‌شود. با این حال، درمان مورد استفاده بسته به منبع مشکل متفاوت خواهد بود. یک پروتکل درمانی را نمی‌توان برای هر بیمار اعمال کرد. قبل از هر چیز باید منبع مشکل بررسی و تشخیص داده شود. مهم‌ترین مرحله در فرایندهای درمان ارتودنسی تشخیص است. درمان مورد استفاده با در نظر گرفتن ساختار دهان، دندان‌ها و فک بیمار تعیین می‌شود.

گزینه‌های درمانی زیادی وجود دارد که می‌توان برای اصلاح مال اکلوژن یا مشکلات زیبایی مختلف استفاده کرد. اکنون با کمک فناوری پیشرفته، درمان‌ها با روند بسیار راحت‌تری برای بیمار تکمیل می‌شود. برای بیمارانی که با اضطراب به درمان‌های ارتودنسی می‌پردازند، ارزیابی موضوع ارتودنسی با در نظر گرفتن گزینه‌های درمانی نسل جدید مفید خواهد بود.

 

مراحل درمان ارتودنسی در زعفرانیه چیست؟

به طور کلی می‌توان مراحل درمان ارتودنسی را به شرح زیر فهرست کرد:

 1. آماده سازی
 2. تشخیص و برنامه ریزی
 3. درمان ارتودنسی فعال
 4. درمان غیرفعال ارتودنسی (درمان تقویتی)
بیشتر بخوانید
مقدار و نحوه تراش دندان برای لمینت دندان چقدر است

پس از بررسی دقیق، مرحله آماده سازی آغاز می‌شود و در این مرحله مشکلات موجود مربوط به بهداشت دهان و دندان از جمله دندان‌های پوسیده برطرف می‌شود. ممکن است در این مرحله برخی آزمایشات لازم باشد. سپس مرحله تشخیص و برنامه ریزی شروع می‌شود و در این مرحله با توجه به میزان مشکلات ارتودنسی روش درمان مشخص می‌شود.

در نظر گرفتن توصیه‌های پزشک در طول فرایند درمان فعال، عنصر بسیار مهمی در موفقیت درمان است. آخرین مرحله درمان با تمرکز بر تقویت است و پس از تکمیل این فرایند، بیماران دارای دندان‌هایی به طور مناسب، لبخندی زیبا و ساختار دهانی سالم خواهند بود.

چرا مشکلات ارتودنسی رخ می‌دهد؟چرا مشکلات ارتودنسی رخ می‌دهد؟

بسته به عوامل مختلف، مشکلات ارتودنسی ممکن است ایجاد شود. مطالعات نشان داده است که عوامل ژنتیکی نیز در بروز این مشکلات مؤثر است. به‌عنوان‌مثال، کمبودهای ارثی دندان یا مشکلات فک باریک می‌تواند به نسل‌های آینده منتقل شود. به همین دلیل والدینی که مشکلات ارتودنسی داشته‌اند باید به چیستی ارتودنسی توجه بیشتری داشته باشند و فرزندان خود را بدون غفلت معاینه کنند.

بی توجهی به پوسیدگی دندان‌های شیری در دوران کودکی و کشیدن زودرس دندان‌ها در فهرست دلایل قرار دارد. مکیدن انگشت، عادات جویدن مداد و استفاده طولانی مدت از پستانک یا شیشه شیر نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند که ممکن است منجر به نیاز به درمان ارتودنسی شود. مشکلاتی مانند تنفس مداوم از طریق دهان، مشکلات مخاط بینی یا التهاب مزمن لوزه نیز می‌تواند بر استخوان‌های فک تأثیر منفی بگذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در رشد استخوان‌های فک شود.

 

سن ایده آل در ارتودنسی چه سنی است؟

قبل از هر چیز باید توجه داشت که برای درمان ارتودنسی در زعفرانیه لازم نیست در دوران کودکی باشد. بزرگسالان نیز می‌توانند از این گزینه‌های درمانی بهره‌مند شوند و از مشکلی که با آن مواجه هستند خلاص شوند. سن ایده آل بین 10 تا 12 سالگی است که نزدیک به اتمام تعویض دندان‌های شیری است. زمانی که والدین دانش کافی در مورد ارتودنسی داشته باشند، می‌توانند درمان را در این محدوده سنی شروع کنند.

لازم به ذکر است که در صورت وجود مشکل در استخوان فک، عامل سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در صورت بروز مشکل در دندان‌ها و ساختار فک کودکان باید در سن ۷ سالگی توسط متخصص ارتودنسی در زعفرانیه دکتر محمد حسینی خواه معاینه شوند. تشخیص زودهنگام در ارتودنسی مانند همه بیماری‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر فکر می‌کنید که خود یا فرزندتان از نظر دندان‌ها و ساختار فک مشکل دارید، باید بدون معطلی و بدون اتلاف وقت برای معاینه وقت بگیرید.

بیشتر بخوانید
بهترین دندانپزشک ترمیمی در زعفرانیه

مدت زمان درمان ارتودنسی در زعفرانیه چقدر است؟

مدت زمان درمان ارتودنسی در زعفرانیه چقدر است؟

 مدت زمان درمان ممکن است بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع پروتکل درمانی برای رفع مشکل، سن و همکاری بیمار متفاوت باشد. اما به طور کلی درمان ارتودنسی در 1.5 تا 2 سال کامل می‌شود.

گاهی اوقات می‌توان تصویر بهبودی کامل مورد نظر را در یک دوره زودتر به دست آورد. گاهی اوقات، درمان بیش از 2 سال ممکن است ضروری شود. یکی از دلایل نگرانی بیماران در مورد ارتودنسی ممکن است مدت زمان درمان باشد. با این حال، صحبت از یک دوره درمانی واضح بدون معاینه و تشخیص صحیح نخواهد بود.

 

متخصص ارتودنسی چه می‌کند؟

می‌توانیم در قالب یک لیست کوتاه به این سؤال پاسخ دهیم:

 1. از بین بردن اختلالات موجود در ساختار فک
 2. استفاده از دندان‌های از دست رفته و درمان‌های پروتز
 3. مقابله با مشکلات مربوط به رشد ساختار دندان یا فک
 4. حل مشکلات ناشی از دندان عقل
 5. مداخله در مشکل تنگی فک
 6. مشکل دندان‌های کج را حل می‌کند
 7. عیب یابی مشکلات باز و بسته شدن دهان

علاوه بر این، گاهی ارتودنتیست‌ها می‌توانند در موقعیت‌های خاص مداخله کنند. با این حال، یکی دیگر از عواملی که در مورد ارتودنسی باید مورد تأکید قرار گیرد این است که تمام درمان‌های انجام شده توسط دندانپزشکان توسط متخصص ارتودنسی قابل استفاده است.

 

آیا درمان زودهنگام ارتودنسی امکان پذیر است؟

البته درمان ارتودنسی در سنین پایین قابل اعمال است و حتی تشخیص و شروع درمان لازم در سنین پایین توصیه می‌شود. با این حال، این گزینه‌های درمانی را می‌توان در بزرگسالی نیز مورد استفاده قرار داد.

 می‌توان دندان‌ها را در هر سنی با یک لثه سالم حرکت داد و از سر خوردن آن‌ها به محل مناسب اطمینان حاصل کرد. با معاینه، می‌توان مشکلات مختلفی را که ممکن است در آینده ایجاد شود، قبل از وقوع تشخیص داد و گزینه‌های درمانی پیشگیرانه را ارزیابی کرد. در نتیجه تشخیص دندان‌ها و ساختار فک در سنین پایین و اعمال درمان بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید
بلیچینگ (سفید کردن دندان)

 

ارتودنسی یا لمینت دندان؟ کدام‌یک برای من بهتر است؟

زیبایی در دندانپزشکی مانند هر رشته‌ای جایگاه مهمی دارد. شادی یک لبخند آزاد و زیباشناسانه اعتماد به نفس را فراهم می‌کند. هماهنگی دندان‌ها، ظاهر آنها و هماهنگی آنها با لثه‌ها در هنگام صحبت و خندیدن برای یک ارتباط مطمئن بسیار مهم است.

دندان‌های شلوغ، فاصله دار یا روی هم می‌توانند باعث ناراحتی زیبایی شوند. در روش‌های دندانپزشکی مدرن، گزینه‌های درمانی جدید زیادی برای دستیابی به لبخند زیبایی بیشتر وجود دارد. علاوه بر درمان ارتودنسی، انواع گزینه‌های درمانی؛ مانند لمینت ونیر، روکش، روکش دندان، کامپوزیت تضمین می‌کند که بیماران با دندان‌ها و ساختارهای مختلف دهان، مناسب‌ترین درمان را دریافت کنند.

درمان ارتودنسیدرمان ارتودنسی

این بهترین گزینه درمانی برای دندان‌های کج و اختلالات استخوان فک به خصوص در سنین اولیه است. در درمان ارتودنسی کلاسیک که در بین مردم به درمان سیمی معروف است، براکت‌ها به دندان‌ها متصل می‌شوند. با مواد فلزی یا سرامیکی اعمال می‌شود.

با این حال، گزینه‌های درمان جایگزین ارتودنسی در یک بیمار بالغ به دلیل نگرانی‌های ظاهری در حال ارزیابی است. امروزه با توجه به این دغدغه‌های زیبایی از اینوازیلاین (پلاک‌های شفاف) که یکی از درمان‌های نوین ارتودنسی است، به طور فعال استفاده می‌شود.

در درمان ارتودنسی کلاسیک که با براکت استفاده می‌شود.

*اینکه براکت‌های قرار داده شده روی سطوح دندان باعث ایجاد زخم در دهان در دوره عادت می‌شود.

* مراقبت از دهان به دلیل براکت‌ها در طول درمان نمی‌تواند به خوبی انجام شود.

* محدودیت تغذیه به منظور آسیب نرساندن به براکت‌ها،

*متأثر بودن زمان درمان با پارگی یا دررفتگی براکت‌ها از جمله مشکلاتی است که بیماران با آن مواجه هستند.

با این حال، اگر دندانپزشک شما درمان ارتودنسی را برای دندان‌ها و ساختار فک شما توصیه می‌کند، اگر محدودیت زمانی و نگرانی‌های زیبایی ندارید، درمان ارتودنسی گزینه درمانی خوبی است. در مواردی که نگرانی زیبایی وجود دارد، درمان با الاینرهای شفاف باید ارزیابی شود.

 

درمان لمینت

امروزه درمان‌های لمینت به دلیل نگرانی‌های زمانی و زیبایی، گزینه درمانی اولیه برای بیماران بزرگسال با دندان‌های کج است. در برخی از بیماران با دندان‌های شکافته یا کج، ترمیم‌های لمینت ممکن است بهترین گزینه برای دستیابی به حداکثر زیبایی به دلیل فرم ساختاری دندان‌هایشان باشد. کاربردهای لمینت نیز ترجیح داده می‌شوند؛ زیرا از ساختار دندان در حداکثر سطح محافظت می‌کنند.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.