Depositphotos 8851266 original

اپولیس دهان چیست و چگونه درمان می شود؟

Epulis  یا اپولیس دهان نام علمی مورد استفاده برای کیست های دندانی مزاحم است که در بافت های نرم حفره دهان ایجاد می شوند. به همین دلیل است که در کلینیک دندانپزشکی صالحی تصمیم گرفته ایم هر آنچه را که باید در مورد این مشکل دهان و دندان جدی باید بدانید به طور دقیق بررسی کنیم.

کیست های ناحیه دهان را اپولیس دندانی می نامند و باید در نظر داشت که برای از بین بردن کامل آنها باید درمان دندانپزشکی نسبتا پیچیده را انجام دهیم. به همین دلیل نباید فراموش کنید که در صورت وجود هر نوع کیست، بلغم یا حتی آبسه دهان، مداخله توسط دندانپزشک متخصص ضروری خواهد بود. هنگامی که اپولیس دندانی تشخیص داده شد، نکته اصلی از بین بردن سریع ضایعه دندانی خواهد بود. در دندانپزشکی صالحی اطمینان حاصل می کنیم که همیشه لبخندی طبیعی و سالم را به بیمار هدیه دهیم.

ما در کلینیک دندانپزشکی صالحی تلاش کرده‌ایم تا درمان‌های مدرن، تخصصی و با کیفیت را به شما ارائه دهیم، زیرا هدف اصلی ما این است که تضمین کنیم مشتریانمان از سلامت دهان و دندان کاملی برخوردار باشند و از هرگونه عفونتی که دهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، دور بمانند.

image 17

اپولیس چیست؟

Epulis چیزی نیست جز نوعی کیست دندانی که مستقیماً روی غشاهای مخاطی یا بافت‌های نرم موجود در حفره دهان ظاهر می‌شود و بیشتر در ناحیه لثه ایجاد می شود. با این حال، لازم نیست کنترل خود را از دست بدهید، زیرا این آسیب معمولاً خوش خیم است و مشکلات حادی در دهان و دندان شما ایجاد نمی کند.

با این حال، همیشه بهترین کار این است که در صورت تشخیص کیست دهان، در اسرع وقت به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید. به این ترتیب متخصص می‌تواند احتمال وجود یک بیماری جدی مانند سرطان دهان را بررسی کند.

باید به خاطر داشته باشید که اپولیس ضایعه ای است که به سرعت رشد می کند و حتی اگر به درستی درمان نشود، می تواند بدخیم شود. به همین دلیل ، بسیار ضروری است که به کلینیک دندانپزشکی تخصصی که در این زمینه تجربه داشته باشد، مراجعه کنید. اگر به یک کلینیک دندانپزشکی که تخصص کافی در این زمین ندارد مراجعه کنید ممکن است روش های درمانی نامناسب را پیشنهاد کند.

به طور کلی، اپولیس ضایعه ای است که بافت نرمی دارد و می تواند خونریزی کند. شیوع آن در افراد مسن به طور قابل توجهی بیشتر است. علاوه بر این، کیست می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه لثه و دندان شود. یکی دیگر از عوامل خطر در ایجاد کیست های دهان استفاده از پروتزهای دندانی است که به خوبی با لثه هماهنگ نشده اند.

اگر در حال حاضر از پروتز دندان استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که کاملاً با لثه شما هماهنگ شده است. به این ترتیب از بروز شرایطی مانند تشکیل کیست یا حتی عفونت هایی مانند کاندیدیازیس دهان جلوگیری می کنید. کاندیدیازیس دهان یک آسیب شناخته شده در افرادی است که از پروتزهای متحرک استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید : بهترین کلینیک دندانپزشکی زعفرانیه

انواع اپولیس در دهان

بعد از این که اپولیس دهان را بررسی کردیم، باید انواع مختلف آن را نیز شناسایی کنیم:

شکاف روی لثه

این شایع ترین نوع اپولیس دندانی است، زیرا به طور مستقیم با دندان مصنوعی مرتبط است. این خراش ها باعث تحریک نواحی نرم حفره دهان مانند لثه ها می شود که باعث ایجاد شکاف هایی می شود که باعث ایجاد کیست می شود. به همین دلیل است که بهترین راه برای جلوگیری از ظهور این آسیب ها استفاده از دندان مصنوعی کاملاً تنظیم شده و تکنیک های بهداشت دهان و دندان مناسب است.

fetalneonatal 2014 March 99 2 F104 F1.large

مادرزادی

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع کیست ها در زمان کودکی اتفاق می افتد. یعنی نوزادان پس از زایمان دچار این نوع آسیب می شوند. با این حال، این نوع کیست با گذشت زمان و بدون نیاز به مداخله دندانپزشکی ، بهبود می یابد. در برخی موارد ممکن است یک جراحی کوچک دهان برای برداشتن کیست نیاز باشد. از بین بردن اپولیس در نوزادان برای جلوگیری از بروز هر نوع ناراحتی و عوارضی که ممکن است بر تغذیه آنها تأثیر منفی بگذارد، ضروری است.

اپولیس دندانی

این نوع کیست ها در سنین نوجوانی شیوع بیشتری دارند. این عارضه از وجود بیش از حد تارتار روی دندان ها و لثه ها منشأ می گیرد یا می تواند پس از انجام درمان های دندانپزشکی مانند کشیدن دندان نیز ظاهر شود. بنابراین، برای جلوگیری از این نوع کیست ها، بهتر است بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

photogrid 1587916737217 1536x826 1

اپولیس بارداری

این نوع کیست بسیار نادر است و در زنان باردار به خصوص در سه ماهه اول بارداری ظاهر می شود. در هر صورت جای نگرانی نیست چون ای کیست دندان به شکلی طبیعی بعد از زایمان از بین می رود.

برای درمان کیست های دندانی نیازی به برنامه ریزی روش های ویژه نیست ، حفظ بهداشت دهان و دندان مناسب و عادات غذایی مناسب کافی است.

علل ایجاد اپولیس دندان

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این نوع کیست بیشتر در افراد مسن یا زنانی که در اواسط بارداری خود هستند ایجاد می شود. بیایید نگاهی دقیق تر به هر دو علت بیندازیم:

پروتز دندان نامناسب

پروتز دندان نامناسب شایع ترین علت این نوع آسیب دهانی است که به دلیل تحریک مداوم دهان ناشی از برخی عناصر خارجی ایجاد می شود. بنابراین، پروتز کامل که معمولاً به عنوان دندان مصنوعی شناخته می شود، شایع ترین علت اپولیس دندان است.

دلیل آن عدم تناسب دندان مصنوعی با ساختار دهان بیمار است که باعث مالش و ناراحتی در مخاط می شود که پس از مدتی باعث ایجاد اپولیس لثه می شود. وقتی بیمار غذا می خورد یا صحبت می کند، دندان مصنوعی به دلیل حمایت ضعیف حرکت می کند و نواحی حساس دهان را تحریک می کند. از بین انواع پروتزهای دندانی موجود، اوردنچر ها با وجود اینکه رایج ترین نوع پروتز در بین بیماران بی دندان هستند، از نظر پایداری محدودیت های قابل ملاحظه ای دارند.

بارداری

یکی دیگر از دلایل ایجاد اپولیس، دوره بارداری است، زیرا در این مدت مادران تحت تغییرات هورمونی متعددی قرار می گیرند که نه تنها بر سلامت عمومی، بلکه بر سلامت دهان و دندان آنها نیز تأثیر منفی می گذارد. به همین دلیل است که زنان باردار اغلب دچار دیابت بارداری، مشکلات لثه یا حتی اپولیس دهان می شوند.

درمان اپولیس

بسیار مهم است که به طور منظم به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه کنید، زیرا از این طریق می توانیم تشخیص دهیم که آیا اپولیس دندان در دهانمان وجود دارد یا خیر. همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم، این یک ضایعه دهانی است که احتمال تبدیل شدن به تومور و بافت سرطانی را دارد.

برای تعیین اینکه آیا این ضایعه می تواند به یک ضایعه بدخیم تبدیل شود یا خیر، باید به یک متخصص مراجعه کرد که با استفاده از بیوپسی ضایعه و یا کیست را تشخیص دهد. در صورتی که برداشتن اپولیس ضروری باشد، رایج ترین روش برای انجام این روش جراحی است.

چگونه از اپولیس دهان پیشگیری کنیم؟

بهترین گزینه قبل از انجام هر گونه درمان جراحی این است که بتوانید از ایجاد این آسیب جلوگیری کنید، بنابراین توصیه هایی را با شما به اشتراک می گذاریم که با کمک آنها از سلامت دهان خود مراقبت کنید و از هر گونه بیماری جلوگیری کنید:

  • اقدامات بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. علاوه بر مسواک زدن صحیح، باید فضاهای بین دندانی را با نخ دندان تمیز کنید.
  • در صورت امکان، برای بهبود سلامت دندان‌ها، یک دهانشویه را نیز در برنامه بهداشت دهان و دندان خود قرار دهید.
  • دندان های خود را به طور منظم توسط یک متخصص جرمگیری کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که تارتار را به طور کامل از روی دندان های خود پاک کرده و در نتیجه از بیماری پریودنتال جلوگیری کنید.
  • توصیه ما این است که حداقل سالی یک بار برای مشاوره و جرمگیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • در صورت وجود علائم التهاب لثه یا پریودنتیت فوراً به پریودنتیست مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که خدمات پریودنتال به شما کمک می کند تا خطر و عفونت های احتمالی دهان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
  • اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که کاملاً آنها را تمیز می کنید.
  • اگر از بی دندانی یا از دست دادن قابل توجه دندان ها رنج می برید، ایمپلنت دندان گزینه درمانی مناسب تری نسبت به پروتز دندان است.

اپولیس دهان

ما در کلینیک دندانپزشکی صالحی مراقب سلامت دهان و دندان شما هستیم

اگر مشکوک به ایجاد اپولیس یا هرگونه توده در دهان خود هستید، به شما توصیه می کنیم که در اسرع وقت به یک کلینیک دندانپزشکی با تجربه مراجعه کنید، همانطور که در مورد کلینیک دندانپزشکی صالحی در زعفرانیه این کار ها را را انجام خواهیم داد.

به یاد داشته باشید که با پیشگیری می توانید از هر گونه مشکل مرتبط با سلامت دهان و دندان جلوگیری کنید و با درمان به موقع می توانید از هرگونه عارضه جدی جلوگیری کنید. وقت را از دست ندهید و قرار ملاقات خود را از ما بگیرید. متخصصان ما وضعیت را تجزیه و تحلیل می کنند و در صورت نیاز مناسب ترین روش درمانی را توصیه می کنند.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.