آیا هنگام استفاده از ارتودنسی می‌توانید دندان‌های خود را بلیچینگ کنید؟

آیا هنگام استفاده از ارتودنسی می‌توانید دندان‌های خود را بلیچینگ کنید؟

 

صاف کردن دندان‌ها و افزایش رنگ طبیعی آنها یک گزینه طراحی لبخند طبیعی با حداقل مزاحمت است، اما آیا می‌توانید دندان‌های خود را بلیچینگ در ارتودنسی کنید یا بهتر است این کار را قبل یا بعد از آن انجام دهید؟

درک نحوه سفید کردن دندان با ارتودنسی به نوع سیستم ارتودنسی مورد استفاده و مهم‌تر از همه نحوه مراقبت از لبخند خود در طول درمان بستگی دارد. بدون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب، می‌توانید خود را برای تیره‌تر شدن و کثیف‌تر شدن مینای دندان به دلیل ایجاد لکه آماده کنید.

نوع ارتودنسی‌هایی که استفاده می‌کنید تعیین می‌کند که آیا می‌توانید دندان‌های خود را بلیچینگ کنید یا خیر. به‌عنوان‌مثال، اگر براکت‌ها و سیم‌های فلزی ثابتی در جلوی دندان‌های خود داشته باشید، پلاک سفیدکننده یا نوار سفیدکننده معمولی را مسدود می‌کنند. اما بریس‌های متحرک یا مخفی این فرصت را برای سفید کردن جلوی دندان‌های شما فراهم می‌کنند، حتی اگر از نظر فنی ارتودنسی استفاده می‌کنید.

نحوه بلیچینگ در ارتودنسی :

نحوه بلیچینگ در ارتودنسی:

 

۱.     کیت‌های شفاف:

شما می‌توانید مواد ارتودنسی از نوع پلاک متحرک را برای سفید کردن دندان‌های خود بردارید. اما مطمئن شوید که کیت خود را حداقل ۲۲ ساعت در روز استفاده می‌کنید.

۲.     براکت‌های زبانی:

این بریس‌های مخفی به پشت دندان‌های شما چسبانده می‌شوند، بنابراین می‌توانید جلوی آن‌ها را بدون تداخل با دستگاه‌های ارتودنسی خود از نظر فنی سفید کنید. در حالی که ممکن است نتوانید از صفحات سفید کننده دندان استفاده کنید، همچنان می‌توانید یک درمان سفید کننده را در مطب دندانپزشک خود دریافت کنید یا اگر این کار را با دقت انجام دهید، نوارهای سفید کننده را اعمال کنید.

بیشتر بخوانید
8 راز مراقبت از لمینت دندان برای ماندگاری و طول عمر بیشتر لمینت

وقتی صحبت از نوارهای سفید کننده می‌شود، مطمئن شوید که روی لثه‌های شما همپوشانی ندارند. ممکن است دریابید که بهتر است آنها را از طول نصف کنید؛ زیرا ممکن است با ارتودنسی‌های شما مناسب نباشند یا این نواحی را حساس‌تر کنند.

ارتودنسی‌های سنتی

۳.     ارتودنسی‌های سنتی:

بیشتر تغییر رنگی که در اطراف ارتودنسی‌ها مشاهده می‌کنید به دلیل ایجاد لکه در اطراف ارتودنسی‌ها به دلیل مسواک نکردن صحیح و نخ دندان کشیدن است. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید استفاده از مسواک برقی و مسواک بین دندانی است تا در طول درمان ارتودنسی شما روشن‌تر بماند.

در صورت امکان، بهترین راه برای سفید کردن با ارتودنسی این است که تا پایان درمان صبر کنید. سپس می‌توانید از پالت‌های مخصوص سفید کننده دندان، نوارهای سفید کننده استفاده کنید یا یک روش سفید کننده در مطب برای لبخند کامل خود انجام دهید.

یکی از دلایلی که توصیه می‌کنیم بعداً سفید کردن را انجام دهید این است که دندانپزشک و متخصص ارتودنسی شما می‌توانند هرگونه مشکل ساختاری یا مینای دندان غیر معدنی شده را ارزیابی کنند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است مناسب باشد که ناحیه کوچکی را که در آن دندان ناهموار است، بچسبانید.

با این حال، کامپوزیت باید با رنگ طبیعی دندان‌های شما مطابقت داشته باشد، بنابراین بهتر است آنها را درست قبل از آن سفید کنید. و اگر لکه‌های سفید روی دندان‌های خود دارید که برای برخی از بیماران ارتودنسی اتفاق می‌افتد، محصول سفید کننده را می‌توان برای مدیریت بهتر این نواحی تطبیق داد.

لکه در اطراف براکت و مسواک زدن

لکه در اطراف براکت:

مسواک زدن منظم کافی نیست. برای تمیز کردن زیر سیم‌ها، بین دندان‌ها به نخ دندان و سپس برس‌های اینترپرگزیمال برای تمیز کردن هر دو طرف براکت‌ها نیاز دارید. بدون زمان و صرف وقت زیاد، لکه و تارتار به آرامی در اطراف ارتودنسی‌های شما ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید
متخصص دندانپزشکی زیبایی در زعفرانیه

این لکه نه تنها دندان‌های شما را تیره می‌کند، بلکه در سفید شدن دندان‌ها نیز اختلال ایجاد می‌کند. اگر از هر نوع ژل سفید کننده استفاده می‌کنید، ممکن است عوامل سفید کننده همچنان به تجمع نفوذ نکنند. با گذاشتن مینای تیره زیر آن، لکه و تارتار را به جای دندان سفید می‌کنید.

تمیز کردن منظم دندان‌ها و مراقبت خوب به شما کمک می‌کند از این لکه‌های موقت جلوگیری کنید. به این ترتیب، هنگامی که ارتودنسی‌های شما برداشته شد، می‌توانید یک بار دیگر تمیز کردن کامل را انجام دهید، سپس برای بهترین نتیجه از ماده سفید کننده دندان استفاده کنید.

گزینه‌هایی برای نحوه سفید کردن در طول درمان ارتودنسی:

گزینه‌هایی برای نحوه سفید کردن در طول درمان ارتودنسی:

 

وقتی فردی بیش از حد قهوه یا چای می‌نوشد یا عوامل دیگری در سبک زندگی دارد که باعث ایجاد لکه‌های زیادی روی مینای دندان می‌شود، طبیعی است که بخواهید بدانید چگونه دندان‌ها را با ارتودنسی سفید کنید. اگر در زمانی هستید که باید لکه‌ها را با ارتودنسی سفید کنید، در اینجا مواردی وجود دارد که می‌خواهید در برنامه روزانه خود بگنجانید:

۱.      خمیر دندان سفید کننده:

خمیردندان‌هایی که برچسب “سفید کننده” دارند معمولاً مانند سایر محصولات سفید کننده دندان‌های شما را سفید نمی‌کنند. کاری که آنها در واقع انجام می‌دهند کمک به کاهش لکه‌های اضافی و تغییر رنگ قبل از نشستن روی دندان‌های شما است. اگر حتی قبل از بستن ارتودنسی بیشتر مستعد ایجاد لکه هستید، بهتر است از خمیر دندان سفیدکننده استفاده کنید. این نوع خمیردندان ترکیبات آلی به سفیدتر ماندن دندان‌های شما در بین درمان‌های سفیدکننده یا معاینه دندان کمک می‌کنند. با این حال، آنها در واقع به ذرات لکه نفوذ نمی‌کنند و مانند سایر سیستم‌های سفید کننده اکسید نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید
معایب لمینت دندان ارزان قیمت

 

 

۲.      از لکه دار کردن دندان‌هایتان با مصرف غذاها و نوشیدنی‌ها خودداری کنید:

کمک به محدود کردن لکه‌های اطراف بریس‌ها، محدود کردن غذا و نوشیدنی است که باعث ایجاد لکه می‌شود. اگر تمایل به نوشیدن یک فنجان قهوه دو بار در روز دارید، سعی کنید مصرف خود را کاهش دهید و بلافاصله پس از آن دهان خود را با آب بشویید.

سیگار باعث ایجاد لکه‌های جدی می‌شود، به علاوه دهان شما را خشک می‌کند و تجمع را بدتر می‌کند. ایجاد تغییرات در سبک زندگی قطعاً به سفیدتر ماندن دندان‌های شما با ارتودنسی کمک می‌کند.

آیا هنگام استفاده از ارتودنسی می‌توانید دندان‌های خود را بلیچینگ کنید؟

۳.      پلاک را هر روز تمیز کنید:

تمیز کردن اطراف ارتودنسی‌ها سخت است. و هنگامی که آن را رها کنید، حتی اندکی، تجمع زرد و قهوه‌ای یا لکه‌های سفید را در اطراف ارتودنسی‌های خود خواهید دید. برای جلوگیری از لکه شدن و سفید نگه داشتن دندان‌هایتان، باید حداقل دو بار در روز از ایجاد پلاک جلوگیری کنید.

برای مسواک زدن بالا و پایین هر براکت وقت بگذارید. بعد، با نوعی برس بین دندانی تمیز کنید تا زیر سیم‌های کمانی و هر دو طرف براکت‌ها را تمیز کنید، زیرا مسواک احتمالاً این شکاف‌ها را دور می‌زند و هنوز نیاز به نخ دندان دارید.

با دندانپزشک خود مشورت کنید:

بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند چگونه دندان‌ها را با ارتودنسی سفید کنند، اما بهتر است روی بهداشت دهان و دندان خوب و جلوگیری از لک تمرکز کنند. سپس، آنها می‌توانند پس از برداشتن رشته‌های خود، برای یک درمان سفید کننده قوی‌تر و مؤثرتر اقدام کنند. همه افراد برای سفید کردن مناسب نیستند، پس حتماً ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید. ممکن است مشکلات زیبایی و حساسیت مهمی داشته باشید که باید بر آنها غلبه کنید.

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.