بهبودی ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان امری رایج است و می‌تواند به دلیل ضربه یا بیماری رخ دهد. ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به جایگزینی دندان‌های از دست رفته کمک کنند. روند بهبودی ایمپلنت دندان ممکن است برای اکثر بیماران جای سوال باشد ولی طول روند بهبودی نباید مانع جایگزینی دندان از دست رفته شود. آمار انجمن جراحان دهان و فک و صورت نشان می‌دهد که 69 درصد از بزرگسالان بین 35 تا 44 سال حداقل یک دندان دائمی را به دلیل بیماری لثه، تصادف، پوسیدگی دندان یا شکستگی یا عصب کشی از دست داده‌اند. علاوه بر این، 26 درصد از بزرگسالان تا سن 74 سالگی تمام دندان‌های خود را از دست خواهند داد.

ایمپلنت دندان در زعفرانیه

ایمپلنت دندان نوعی پروتز است که دندانپزشکان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌کنند. ایمپلنت‌ها یک پست تیتانیومی کوچک هستند که دندانپزشکان در استخوان فک شما قرار می‌دهند که دندانپزشک در بالای آن قرار می‌دهد:

 1. یک پل ثابت
 2. یک تاج تک
 3. پروتز کامل
 4. پروتز جزئی

هنگامی که ایمپلنت دندانی در استخوان شما جای‌گذاری می‌شود، دندانپزشک ساختاری به نام اباتمنت را به ایمپلنت مورد استفاده برای چسباندن دندان یا دندان مصنوعی متصل می‌کند. اگر ریشه‌های طبیعی دندان شما اجازه این کار را نمی‌دهد یا اگر دندان مصنوعی به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد، می‌توانید از جراحی ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای بریج سازی استفاده کنید.

روند بهبودی ایمپلنت دندان

نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان و بهبودی ایمپلنت دندان

نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک به وضعیت استخوان فک و نوع ایمپلنت بستگی دارد. جراحی ایمپلنت دندان می‌تواند شامل چند روش باشد. مزیت بزرگ ایمپلنت‌ها این است که یک تکیه گاه محکم برای دندان‌های جدیدی که قرار است به دست آورید، فراهم کنند. این مستلزم آن است که استخوان شما در اطراف ایمپلنت شما محکم شود. از آنجایی که بهبودی استخوان‌های شما زمان می‌برد، کل این فرآیند می‌تواند چندین ماه طول بکشد.

روند بهبودی ایمپلنت دندان

در اینجا برخی از اطلاعات لازم در مورد زمان بهبودی ایمپلنت دندان آورده شده است.

پروسه ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

اگر به انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان فکر می‌کنید، باید بدانید که این فرآیند تا چه مدت ممکن است حتی قبل از اینکه جراحی خود را برنامه ریزی کنید، طول بکشد. مانند بسیاری از عمل‌ها، مدت زمانی که طول می‌کشد تا کل فرآیند ایمپلنت دندان از مشاوره اولیه تا عمل شما تا بهبودی و بهبودی شما پیشرفت کند، متغیر است. این بستگی به نوع جراحی مورد نیاز شما، سلامت کلی دهان و دندان و اینکه آیا نیاز به پیوند یا کشیدن دندان دارید یا خیر، دارد.

بیشتر بخوانید
ترمیم دندان ناموفق

عکس بهبودی کامل ایمپلنت دندان

جدول زمانی کلی پروسه ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

 1. مشاوره ایمپلنت دندان شما ممکن است از 45 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. این به شما فرصتی می‌دهد تا با دندانپزشک خود در مورد گزینه‌های خود صحبت کنید، سؤالات خود را در مورد روش آینده بپرسید و ببینید آیا ایمپلنت گزینه خوبی برای شما است یا خیر. دندانپزشک در مورد سلامت کلی شما می‌پرسد و در مورد نیازهای دندانی خاص شما با شما صحبت می‌کند. آنها ممکن است یک سی تی اسکن سه بعدی به شما بدهند تا تصمیم بگیرید که آیا کاندید خوبی برای این روش هستید یا خیر و یک برنامه درمانی را تنظیم کنید.
 2. پس از مشاوره اولیه، اگر هم شما و هم دندانپزشکتان تصمیم بگیرید که باید برنامه درمانی را ادامه دهید، در مرحله بعدی از فک و دندان شما عکس می‌گیرند. معمولاً، این حدود یک یا دو هفته پس از مشاوره شما است. در این زمان، ممکن است در مورد آنچه پس از جراحی ایمپلنت دندان انتظار دارید نیز صحبت کنید.
 3. در حالی که همه موارد نیاز به کشیدن دندان ندارند، ممکن است به یک یا چند دندان نیاز داشته باشید. دندانپزشک در صورت نیاز به کشیدن دندان به شما اطلاع می‌دهد. این بخش از روش می‌تواند به خودی خود متفاوت باشد. اگر استخوان سالمی دارید، ممکن است بتوانید در همان روزی که دندانپزشک دندان طبیعی شما را می‌کشد، عمل ایمپلنت خود را انجام دهید. اما، این همیشه برای افرادی که از عفونت یا تحلیل استخوان رنج می‌برند صدق نمی‌کند. اگر این مورد در مورد شما وجود دارد، ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید.
 4. ممکن است نه تنها در صورت کشیدن دندان، بلکه اگر برای مدتی دندان یا دندانی را از دست داده‌اید، به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. پیوند استخوان به شما اطمینان می‌دهد که پایه استخوانی مناسبی برای چسبیدن ایمپلنت دندانی خود دارید. بنابراین، اگر دندان از دست داده‌اید، این مرحله مهم است. معمولاً بین پیوند استخوان و جراحی ایمپلنت دندان چندین ماه زمان بهبودی ایمپلنت دندان وجود دارد.
 5. زمانی که دندانپزشک مقدمات فوق را کامل کرد، پروسه ایمپلنت دندانی شما را برنامه ریزی می‌کند. در طول عمل، دندانپزشک ایمپلنت‌های شما را در استخوان شما قرار می‌دهد. بسته به اینکه چه چیزی برای شما ایده آل است، آنها یا ایمپلنت را در لثه شما فرو می‌برند یا آن را زیر آب نمی‌برند.
بیشتر بخوانید
لمینت دندان در پالادیوم

بهبودی ایمپلنت دندان

مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان چقدر است؟

به احتمال زیاد، سؤالاتی دارید مانند اینکه چه مدت طول می‌کشد تا لثه‌ها بعد از ایمپلنت دندان ترمیم شوند؟ آیا درد ضربان دار بعد از ایمپلنت دندان وجود دارد یا اینکه ایمپلنت دندان چه مدت درد دارد؟ چه دندانپزشک شما عمل شما را در یک مرحله یا چند مرحله انجام دهد، ممکن است ناراحتی را تجربه کنید – مانند بسیاری از جراحی‌های دندانی دیگر که ناراحتی و نگرانی‌های خاص خودشان را دارند. این ناراحتی می‌تواند:

 1. کبودی لثه و پوست شما
 2. تورم صورت و لثه‌های شما
 3. خونریزی جزئی
 4. درد در ناحیه ایمپلنت

ممکن است پس از کاشت ایمپلنت به داروهای ضد درد یا آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر ناراحتی، تورم یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از عمل شما بدتر شد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. پس از هر مرحله جراحی، ممکن است لازم باشد تا زمانی که ناحیه جراحی شما بهبود یابد، غذاهای نرم‌تری مصرف کنید. به طور کلی، دندانپزشک شما از بخیه‌های خود حل شونده استفاده می‌کند. اگر نه، آنها باید آنها را حذف کنند.

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

هیچ زمان بهبودی ایمپلنت دندان مشخصی برای همه بیماران ایمپلنت وجود ندارد زیرا شرایط منحصر به فرد دهان هر بیمار بر جراحی تأثیر می‌گذارد. موارد زیر می‌تواند بر زمان بهبودی ایمپلنت دندان شما تأثیر بگذارد:

 1. تعداد دندان‌هایی که کشیده و کاشته‌اید (فک تک، چندتایی یا کامل) بر بهبودی ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارد.
 2. اگر استخوان شما به اندازه کافی سالم است که ایمپلنت‌ها به آن بچسبند.
 3. اگر روش شما نیاز به پیوند استخوان دارد.
 4. تفاوت‌های فردی و زمان درمان بر بهبودی ایمپلنت دندان تأثیر گذار است.

تحمل‌ها و انتخاب‌های سبک زندگی شما ممکن است تأثیر زیادی بر زمان بهبودی ایمپلنت دندان شما داشته باشد. به عنوان مثال، اگر سیگار می‌کشید، باید از سیگار کشیدن خودداری کنید یا حداقل تا یک یا دو هفته بعد از عمل آن را به حداقل برسانید. اگر بعد از جراحی سیگار می‌کشید، می‌توانید مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان را افزایش دهید یا آسیب احتمالی به روند بهبودی خود وارد کنید، به خصوص اگر پیوند انجام شده باشد.

اگر یک روش کاشت ایمپلنت ساده و بدون پیوند داشته باشید، احتمالاً بعد از عمل، تورم یا ناراحتی بسیار کمی را تجربه خواهید کرد. اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً فقط چند روز طول می‌کشد. دندانپزشک ممکن است برای شما دارویی برای کمک به هر درد تجویز کند. پس از حدود هفت تا 10 روز، باید بتوانید به برنامه غذایی معمول خود بازگردید. با این حال، گاهی اوقات بیماران ممکن است مجبور شوند پس از عمل جراحی خود یک رژیم غذایی نرم را تا شش هفته رعایت کنند. دندانپزشک به شما اطلاع خواهد داد.

بیشتر بخوانید
هزینه بلیچینگ دندان

بهبودی ایمپلنت دندان چه مدت درد دارد؟

نوع جراحی ایمپلنت که انجام می‌دهید تعیین می‌کند که چه میزان درد رویه ایمپلنت دندان را تجربه می‌کنید:

روش ساده: اگر فقط یک دندان تعویض کرده‌اید، استخوان شما سالم است و نیازی به پیوند ندارید، فقط باید کمترین ناراحتی را تجربه کنید و بهبودی ایمپلنت دندان سریع خواهد بود.

روش متوسط: بسیاری از افراد تحت یک روش ایمپلنت متوسط ​​قرار می‌گیرند و معمولاً پس از عمل کمی تورم، کبودی و ناراحتی را تجربه می‌کنند که بهبودی ایمپلنت دندان مقداری بیشتر می‌شود.

روش پیچیده: برخی از افراد ممکن است زمان بهبودی ایمپلنت دندان طولانی‌تری را تجربه کنند. برای کسانی که ایمپلنت‌های زیادی دریافت می‌کنند یا یک روش دشوار را تجربه می‌کنند، ممکن است باعث درد بیشتر شود و دندانپزشک احتمالاً خوردن غذای نرم را برای حدود شش هفته پس از عمل توصیه می‌کند.

بهبودی ایمپلنت دندان

آیا درد شدید در روند بهبودی ایمپلنت دندان وجود دارد؟

در اینجا یک جدول زمانی کلی درد برای زمان بهبودی ایمپلنت دندان خود پیدا خواهید کرد:

 1. درد ایمپلنت دندان بعد از 1 هفته

در این مرحله، طبیعی است که کمی درد را تجربه کنید.

 1. درد ایمپلنت دندان بعد از 2 هفته

درد شما باید در این مرحله از بین می‌رفت. اگر نه، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

 1. درد ایمپلنت دندان بعد از 3 ماه

اگر در این مرحله درد دارید، ممکن است یکی از دلایل زیر باشد:

 1. خون رسانی ضعیف
 2. بیماری خودایمنی
 3. یک عفونت
 4. تداخل با سایر داروها
 5. واکنش آلرژیک
 6. آسیب بافتی یا عصبی
 7. بدن شما ایمپلنت را رد می‌کند.

در هر یک از این موارد، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

بهبودی ایمپلنت دندان

نکات مهم بهبودی ایمپلنت دندان چیست؟

پس از انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان، باید از دهان خود مراقبت کنید، بنابراین بهبودی شما آسان و سریع است. پس از قرار ملاقات جراحی دندان، بقیه روز را مرخصی بگیرید تا کمی استراحت کنید. اگر دندانپزشک به شما آرام‌بخش داده باشد، احتمالاً همچنان احساس خواب آلودگی خواهید داشت. بنابراین، نباید کاری را در جایی که باید تمرکز کنید، مانند رانندگی انجام دهید. همچنین باید از فعالیت‌های شدید خودداری کنید. هر چیزی را که می‌تواند لخته‌های خون را از بین ببرد و منجر به خونریزی شود، بلند یا خم نشوید. وقتی زمان رفتن به رختخواب است، سر خود را با استفاده از بالش‌های اضافی بالا بیاورید.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.