بهداشت دهان و دندان زنان

بهداشت دهان و دندان زنان در طول عمر

زنان و بهداشت دهان و دندان

زنان با خطرات منحصر به فردی برای مشکلات بهداشت دهان و دندان روبرو هستند که می تواند سلامت عمومی و بارداری آنها را تضعیف کند. نوسان سطح هورمون های جنسی در طول چرخه قاعدگی، بارداری و یائسگی، و همچنین استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی، می تواند منجر به بیماری شدید لثه شود.

پوسیدگی مشکلات رایج سلامت دهان در دوران بارداری شامل حفره ها، لق شدن دندان ها، بیماری لثه و تومورهای دهان بارداری است. تعداد فزاینده ای از تحقیقات تأیید کرده اند که بیماری شدید لثه احتمال تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد. مشکلات سلامت دهان همچنین می تواند خطر سایر مشکلات سلامتی را برای زنان افزایش دهد، از جمله دیابت، بیماری تیرویید، بیماری قلب، بیماری آلزایمر،  پنومونی و بیماری مزمن انسدادی ریه، و پوکی استخوان.

بیماری قلبی: افراد مبتلا به بیماری لثه ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی باشند و تقریباً دو برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی کشنده باشند. بیماری قلبی نیز قاتل شماره یک زنان  است.

سکته مغزی: یک مطالعه نشان داد که یک رابطه تصادفی از عفونت های دهان به عنوان یک عامل خطر برای سکته مغزی است

دیابت: افراد مبتلا به دیابت بیشتر به بیماری لثه مبتلا می شوند و ممکن است کنترل قند خون را برای دیابتی ها دشوارتر کند. بیماری لثه همچنین ممکن است یک عامل خطر برای دیابت باشد.

مشکلات تنفسی: باکتری هایی که در حفره دهان رشد می کنند می توانند به ریه ها بروند و باعث بیماری تنفسی مانند ذات الریه به ویژه در افراد مبتلا به بیماری لثه شوند.

قاعدگی : برخی از زنان متوجه می‌شوند که لثه‌هایشان قبل از عادت ماهانه متورم و خونریزی می‌کند، در حالی که برخی دیگر دچار تبخال یا آفت می‌شوند. این علائم معمولاً با شروع قاعدگی از بین می روند.

داروهای ضد بارداری خوراکی – لثه ملتهب یکی از شایع ترین عوارض جانبی است.

.پوکی استخوان : تعدادی از مطالعات ارتباط بین پوکی استخوان و از دست دادن استخوان در فک را نشان داده اند. محققان پیشنهاد می کنند که این ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود، زیرا تراکم استخوانی که از دندان ها حمایت می کند ممکن است کاهش یابد. هنگامی که پوکی استخوان با بیماری لثه همراه شود، روند تحلیل استخوان اطراف دندان را تسریع می کند.

بیشتر بخوانید
هزینه بلیچینگ دندان

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. حدود 18.8 درصد از زنان بالای 50 سال پوکی استخوان در گردن و ستون فقرات خود گزارش می دهند، در حالی که 4.2 درصد از مردان بالای 50 سال دارند.

مطالعات نشان داده است که پوکی استخوان با شرایط سلامت دهان مانند بیماری پریودنتال، کاهش تراکم استخوان فک و از دست دادن دندان ارتباط دارد.

بیماری تیرویید: بیماری تیروئید بیشتر در زنان رخ می دهد، به طوری که تا 5 درصد از جمعیت زنان تغییراتی را در عملکرد تیروئید تجربه می کنند. اختلال عملکرد تیروئید پس از بارداری حتی شایع تر است. زنان مبتلا به بیماری تیروئید ممکن است افزایش خونریزی لثه را تجربه کنند و بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند.

زنان و بهداشت دهان و دندان

اختلالات اشتها

اختلالات خوردن، به ویژه بی اشتهایی و پرخوری عصبی، در زنان شایع تر از مردان است. این اختلالات می توانند پیامدهای منفی بر سلامت دهان و دندان داشته باشند.

افراد مبتلا به بی اشتهایی بیشتر احتمال دارد که مراقبت های دندانی خود را نادیده بگیرند. افرادی که درگیر استفراغ های خودساخته هستند ممکن است شاهد فرسایش دندان های خود باشند. این به دلیل اثرات شیمیایی بازگرداندن اسید معده است.

اختلالات گیجگاهی فکی:

اختلالات گیجگاهی فکی TMD گروهی از اختلالات است که باعث اختلال در عملکرد فک و حرکت آن می شود. زنان نسبت به مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به TMD هستند و درد دهان و صورت بیشتری را نسبت به همتایان مرد خود گزارش می‌کنند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که ایجاد TMD در زنان ممکن است دارای یک منشا هورمونی باشد.

بلوغ و هورمون ها

بلوغ و هورمون ها

بلوغ باعث افزایش سطح استروژن و پروژسترون در دختران می شود. این هورمون‌های افزایش‌یافته می‌توانند باعث رشد بیشتر باکتری‌ها شوند که می‌تواند باعث بیماری لثه و التهاب لثه شود

بیشتر بخوانید
تاثیر استرس بر زبان و دهان

برای پرداختن به شرایط بهداشت دهان و دندان زنان، مهم است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی دهان، فیزیولوژی پایه زنان و بیولوژی تولید مثل را درک کنند و تعامل پیچیده بین محیط، زیست شناسی و رشد روانی-اجتماعی زنان را در نظر بگیرند.

بیشتر مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان مربوط به جنسیت خاص نیستند، بلکه جنبه هایی از شرایطی هستند که ممکن است زنان را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشت دهان و دندان باید بدانند که استفاده از این اطلاعات برای ارائه مراقبت شایسته نیازمند دانش، نگرش ها و رفتارهایی است که از نظر فرهنگی و جنسیتی حساس هستند.

زنان نگرانی های منحصر به فردی برای سلامت دهان و دندان دارند. تغییر سطح هورمون در طول چرخه قاعدگی، بارداری و یائسگی می تواند خطر ابتلا به مشکلات در دهان، دندان ها یا لثه ها را افزایش دهد. مسائل بهداشتی مانند دیابت نیز می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر بگذارد. مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و مراجعه به دندانپزشک می تواند به پیشگیری از بیماری در دهان و سایر قسمت های بدن شما کمک کند.

مشکلات بهداشت دهان و دندان در زنان، مانند بیماری لثه، ممکن است نشانه این باشد که شما سایر مشکلات سلامتی دارید. بیماری های لثه عفونت هایی هستند که توسط پلاک ایجاد می شوند که لایه چسبنده ای از باکتری است که روی دندان های شما ایجاد می شود. در صورت عدم درمان، باکتری های موجود در پلاک می توانند بافت و استخوان اطراف دندان شما را از بین ببرند و منجر به از دست دادن دندان شوند. این باکتری می تواند در سراسر بدن شما حرکت کند و شما را بیمار کند. اگر باردار هستید، عفونت در دهان نیز می تواند بر جنین شما تأثیر بگذارد.

نتایج بارداری:

زنان بارداری که به بیماری لثه مبتلا هستند ممکن است نوزادی خیلی زود یا خیلی کوچک به دنیا بیاورند. بیماری لثه همچنین ممکن است باعث افزایش سطح مایعات بیولوژیکی شود که باعث زایمان می شود.

بیشتر بخوانید
عفونت شدید دندان

از آنجایی که بیماری لثه معمولاً بدون درد است، بسیاری از زنان ممکن است حتی متوجه نشوند که به آن مبتلا هستند تا زمانی که به حالت پیشرفته برسد. بهترین دفاع شما مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و مراجعه منظم به دندانپزشک است.

مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از زنان باردار، زمانی که پلاک‌های دندانی روی دندان‌ها جمع می‌شوند و لثه‌ها را تحریک می‌کنند، التهاب لثه بارداری را تجربه می‌کنند. علائم شامل قرمزی، ملتهب شدن و خونریزی لثه است. مراقبت های دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یائسگی :

علائم دهانی که در این مرحله از زندگی زنان تجربه می شود شامل قرمزی یا ملتهب شدن لثه ها، درد و ناراحتی دهان، احساس سوزش، تغییر حس چشایی و خشکی دهان است

گزارش جراح عمومی در مورد سلامت دهان بیان می کند که سلامت دهان و دندان برای سلامت عمومی ضروری است. و به طور خاص برای زنان، تحقیقات فزاینده ای بیماری لثه را با انواع مشکلات سلامتی که زنان را تحت تأثیر قرار می دهد مرتبط می دانند. از آنجایی که بیماری لثه یک عفونت باکتریایی است، می تواند وارد جریان خون شود و ممکن است عاملی برای ایجاد سایر عوارض سلامتی باشد.

اگر از رفتن به دندانپزشکی بترسیم چه کنیم؟

اگر از رفتن به دندانپزشکی بترسیم چه کنیم؟

برخی از افراد به دلیل ترس از درد فیزیکی از دندانپزشک اجتناب می کنند. زنانی که تروما یا خشونت را تجربه کرده‌اند، ممکن است به دلیل استرس یا ترس پس از سانحه، در نشستن یا دراز کشیدن روی صندلی دندانپزشک دچار مشکل شوند.

قبل از شروع معاینه با دندانپزشک خود در مورد نگرانی های خود و راه هایی برای ایجاد آرامش بیشتر صحبت کنید. برای مثال، ممکن است ترجیح دهید در حین ویزیت به یک دندانپزشک خانم مراجعه کنید یا یک دستیار زن در اتاق حضور داشته باشید.

عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز می تواند بر سلامت دهان و دندان زنان تأثیر بگذارد. زنانی که در خانواده های کم درآمد یا فاقد بیمه هستند، کمتر از مراقبت های دندانی لازم برخوردار می شوند. در سال 2018، 23.5 درصد از زنان یک مشکل بهداشتی دندان درمان نشده را گزارش کردند.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.