دندانپزشکی ترمیمی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که بر روی جایگزینی دندان‌های آسیب دیده یا از دست رفته تمرکز دارد. به طور خاص، این دندانپزشکان در درجه اول دندان‌ها را ترمیم می‌کنند. این شاخه از دندانپزشکی شامل درمان‌هایی از سایر رشته‌های دندانپزشکی از جمله اندودنتیکس، پروتزهای دندانی و پریودنتیکس می‌باشد. این مورد به این دلیل است که بسیاری از بیماران به مراقبت‌های چندجانبه نیاز دارند. برای ترمیم دندان باید به بهترین دندانپزشک ترمیمی مراجعه کنید.

دندانپزشک ترمیمی

دندانپزشکان ترمیمی بیماران را در هر مرحله از زندگی از جمله کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان درمان می‌کنند. اگرچه، بزرگسالان و افراد مسن اغلب به دنبال درمان ترمیمی هستند. هدف از دندانپزشکی ترمیمی حفظ دندان‌ها و همچنین بازگرداندن ظاهر، شکل و احساس طبیعی دندان‌های طبیعی به وسیله:

 1. ترمیم دندان‌های آسیب دیده با پرکردن دندان یا کامپوزیت.
 2. ترمیم قسمت‌های از دست رفته ساختار دندان با ترمیم‌های غیرمستقیم یا مستقیم، مانند اینله، آنله، روکش یا پر کردن.
 3. جایگزینی کامل دندان‌های از دست رفته با ترمیم‌های مصنوعی مانند ایمپلنت، بریج یا دندان مصنوعی .

دندانپزشکی ترمیمی

مواد ترمیمی دندان

مواد ترمیمی دندان پایه و اساس ساختار دندان برای جایگزینی هستند. به طور خاص، آنها پر کردن حفره، تاج، ایمپلنت، دندان مصنوعی و سایر ترمیم‌ها را می‌سازند.

به‌عنوان‌مثال، مواد رایج عبارت‌اند از:

 1. فلزات
 2. آلیاژهای آمالگام
 3. پلیمرها
 4. سرامیک
 5. کامپوزیت‌ها
 6. گلس آینومرها
 7. رزین‌های پایه دندان مصنوعی
 8. فلزات پایه

دندانپزشکی ترمیمی در مقابل زیبایی

دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی ترمیمی از برخی از مواد مشابه استفاده می‌کنند. با این حال، اگر به دلیل بیماری نیاز به درمان داشته باشید، درمان ترمیمی محسوب می‌شود. حتی اگر نتیجه نهایی بهبود ظاهر باشد، باز هم یک روش ترمیمی است.علاوه بر این، روش‌های دندانپزشکی زیبایی لبخند و تصویر بیمار را بهبود می‌بخشد. نمونه‌هایی از درمان‌های زیبایی شامل روکش‌ها و سفید کردن دندان‌ هستند. این درمان‌ها به دلیل انتخابی بودن از نظر پزشکی ضروری نیستندو دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شوند. در عوض، آنها به طور جدی برای بهبود ظاهر استفاده می‌شوند.

3 تفاوت اصلی بین دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مشترکات زیادی دارند. برای شروع، هر دو برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده، پوسیده یا از دست رفته استفاده می‌شوند. علاوه بر این، هر دو می‌توانند توسط دندانپزشک عمومی انجام شوند. به این معنی که شما نیازی به مراجعه به متخصص نخواهید داشت. زیرا دندانپزشکان عمومی توانایی ارائه خدمات پیشگیرانه، ترمیمی و زیبایی را در مطب خود دارند.

بیشتر بخوانید
تفاوت روکش پی اف ام و زیرکونیا در چیست

همان‌طور که می‌بینید، علی‌رغم شباهت‌هایشان، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در واقع چند تفاوت کلیدی از جمله انگیزه‌های درمان، اهداف و استفاده از مواد دندانی دارند. بنابراین، اگر به دنبال نوع خاصی از درمان دندانپزشکی هستید، باید قبل از موافقت با هر روشی، این موضوع را با دندانپزشک عمومی خود در میان بگذارید. همچنین لازم است بدانید که موارد خاصی وجود دارد که می‌توان از روش‌های ترمیمی و زیبایی دندان با هماهنگی یکدیگر استفاده کرد.

drsalehi3

انواع روش‌ها و درمان‌ها ترمیم دندان

درمان‌های ترمیمی شامل:

 1. بریج
 2. دندان مصنوعی
 3. پرکردن
 4. روکش
 5. اینله
 6. آنله
 7. ایمپلنت
 8. کامپوزیت

تاج‌های دندان

روکش‌های دندانی ترمیم‌هایی به رنگ دندان یا فلز هستند. به طور خلاصه، آنها جایگزین ساختار دندان از دست رفته می‌شوند که در اثر کانال‌های ریشه، پوسیدگی دندان یا شکستگی ایجاد می‌شود. روکش‌ها همچنین به‌عنوان «کلاهک‌هایی» با پوشش کامل عمل می‌کنند که اندازه، شکل و عملکرد طبیعی دندان را بازیابی می‌کنند.

چندین عامل وجود دارد که یک دندانپزشک قبل از درمان در نظر می‌گیرد. این عوامل شامل، عملکرد و محل دندان، موقعیت بافت لثه، و رنگ دندان‌های اطراف است.

دندان مصنوعی

پروتزها مجموعه‌ای از دندان‌های مصنوعی متحرک یا ثابت هستند که جایگزین چندین دندان از دست رفته می‌شوند. هنگامی که فردی تمام دندان‌های خود را از دست می‌دهد. معمولاً به دلیل پوسیدگی دندان یا بیماری لثه، پروتزهای مصنوعی یک راه حل استاندارد هستند.

بسته به نوع بیمار، پنج نوع پروتز مختلف وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، انواع رایج دندان‌های مصنوعی شامل پروتزهای کامل، پروتزهای جزئی ثابت، پروتزهای پارسیل متحرک، ایمپلنت و پروتزهای فوری هستند.

ایمپلنت‌ دندان زعفرانیه

پس از کشیدن دندان یا از دست دادن دندان، معمولاً از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان دائمی استفاده می‌شود. در طول این روش، یک متخصص دندانپزشکی با جراحی یک ایمپلنت (ریشه دندان مصنوعی) را در استخوان فک بیمار قرار می‌دهد. ایمپلنت همچنین شکل یک پیچ را دارد و با استخوان طبیعی پیوند می یابد.

پل‌های دندانی

بریج‌های دندانی ترمیم‌هایی با پوشش کامل هستند که سه یا چند دندان را می‌پوشانند. با این حال، آنها فقط یک یا چند دندان را جایگزین می‌کنند، در حالی که دو دندان واقعی را در دو طرف دندان از دست رفته پر می‌کنند. بریج‌ها نتیجه پوسیدگی شدید دندانی، از دست دادن دندان یا کشیدن دندان هستند.

بریج‌های دندانی مقرون به صرفه تر از ایمپلنت هستند و زمان بهبودی آنها سریعتر است، اما به نظر طبیعی نمی رسند. همچنین نسبت به ایمپلنت ها مستعد شکستگی و پوسیدگی هستند.

دندانپزشکی ترمیمی

کامپوزیت دندان

روش‌های باندینگس شامل رزین‌های کامپوزیت (پرکننده‌های همرنگ دندان از شیشه و پلاستیک) است. در اصل، کامپوزیت دندان می توانند حفره ها را پر کنند. دندان‌های ترک خورده یا شکسته را ترمیم کنند و سطوح دندان‌های تغییر رنگ داده را بپوشانند. آنها همچنین شکاف های کوچک بین دندان‌ها را پر می‌کنند که می‌تواند برای افراد مبتلا به دیاستما مفید باشد . بسته به نیاز، سه روش مختلف کامپوزیت دندانی وجود دارد.

بیشتر بخوانید
بلیچینگ (سفید کردن دندان)

اینله و آنله

اینله و آنله ترمیم های جزئی به رنگ دندان یا طلایی هستند که نواحی کوچک تری از ساختار دندان از دست رفته یا آسیب دیده را ترمیم می‌کنند. آنها از مواد ترمیمی غیر مستقیم تشکیل شده‌اند. به عبارت دیگر، تکنسین‌های آزمایشگاه دندان‌پزشکی تعمیرات را در خارج از دهان انجام می‌دهند.

کانال‌های ریشه

هنگامی که یک دندان به قدری پوسیده می‌شود که پرکردن آن کافی نیست. ممکن است نیاز به انجام عمل روت کانال داشته باشید. این به پاک‌سازی پوسیدگی از ریشه دندان آسیب دیده کمک می‌کند. تا درد دندان را از بین ببرد و سلامت دهان و دندان شما را بازیابی کند. پس از تکمیل این روش، کانال ریشه با یک ترکیب لاستیکی به نام گوتا پرکا پر می‌شود. سپس یک انله یا اینله به دندان اضافه می‌شود و به دنبال آن یک روکش دندان برای بازیابی ظاهر و استحکام دندان قرار داده می‌شود.

کشیدن دندان

در مطب دندانپزشکی ما، کشیدن دندان را آخرین راه حل می‌دانیم. ما همیشه در تلاش هستیم تا حداقل بخشی از دندان آسیب دیده شما را با روش‌های دیگر مانند کانال ریشه، پرکردن و روکش حفظ کنیم. اگر دندان شما بیش از حد آسیب دیده باشد، ممکن است کشیدن آن ضروری باشد. سپس، دیگر گزینه‌های دندانپزشکی ترمیمی، از جمله پل‌ها و ایمپلنت‌ها، می‌توانند لبخند شما را بازیابی کنند.

بهترین دندانپزشک ترمیمی چه مشکلاتی را حل می کند؟

روش‌های دندانپزشکی ترمیمی می‌توانند مشکلات دهان شما را حل کنند و به سالم ماندن آن کمک کنند. پر کردن دندان‌ها به جلوگیری از پوسیدگی یا آسیب بیشتر به آن دندان یا دندان اطراف کمک می‌کند. هر گونه دندان از دست رفته که با ایمپلنت، بریج یا پروتز جایگزین شود نیز یک روش ترمیمی رایج است. دندان‌هایی که باید با روکش یا کلاهک تقویت شوند نیز جزو روش‌های ترمیمی محسوب می‌شوند.

دندانپزشکی ترمیمی

هدف دندانپزشکی ترمیمی

هدف از دندانپزشکی ترمیمی حفظ سلامت دندان‌های طبیعی شما تا حد امکان است. به همین دلیل، روش‌هایی مانند کانال ریشه همیشه به راه‌حل‌هایی مانند ایمپلنت دندان ترجیح داده می‌شود. در بسیاری از موارد، حتی زمانی که پوسیدگی دندان زیادی وجود داشته باشد یا بافت لثه از بین رفته باشد. امکان بازسازی و بازیابی بافت از دست رفته وجود دارد. در دندانپزشکی ترمیمی، هرچه ترمیم زودتر شروع شود، نتایج بهتری حاصل می‌شود. مهم نیست که چقدر دندان آسیب دیده است. به احتمال زیاد برخی از انواع روش‌های ترمیم وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند یک بار دیگر لبخند طبیعی (و عملکرد معمولی) خود را به دست آورید.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی در زعفرانیه

توان‌بخشی کامل دهان

تعداد زیادی از دندان‌های از دست رفته و سایر مشکلات دندانی را می‌توان با توان‌بخشی کامل دهان برطرف کرد. یک برنامه درمانی جامع شامل روش‌های دندانپزشکی عمومی، زیبایی و ترمیمی می‌تواند تعدادی از مشکلات را اصلاح کند و هم ظاهر لبخند و هم عملکرد دندان‌های شما را بهبود بخشد.

دندانپزشک ترمیمی چه می‌کند؟

به بیان ساده‌تر، دندانپزشکی ترمیمی شامل هر فرآیند دندانی است که بر ترمیم ساختارهای آسیب دیده دهان تمرکز دارد. این نوع درمان می‌تواند شامل روش‌هایی مانند پرکردن، بریج و ایمپلنت در میان بسیاری از خدمات دیگر باشد.

آیا روکش‌ها جز درمان‌های ترمیمی محسوب می‌شوند؟

ونیرهای دندانی هم به عنوان دندانپزشکی زیبایی و هم دندانپزشکی ترمیمی در نظر گرفته می‌شوند. در حالی که اکثر مردم تحت تأثیر ظاهر جدید و بهبود یافته دندان‌ها پس از قرار دادن روکش‌ها قرار می‌گیرند. در صورتی که آنها نیز دارای عملکردهای ترمیمی هستند.

آیا ارتودنسی جز درمان‌های ترمیمی محسوب می‌شود؟

آیا می‌دانستید که صاف کردن دندان‌ها می‌تواند نوعی دندانپزشکی ترمیمی باشد؟ این به این دلیل است که دندانپزشکی ترمیمی به دنبال آن است که لبخند شما را به حالت کامل‌تر بازگرداند و به حالت ایده‌آل‌تر برساند.

آیا کانال ریشه جز درمان‌های ترمیمی محسوب می‌شود؟

انجام این نوع درمان ریشه می‌تواند بسته به بیمار یک روش ترمیمی باشد. برای اکثر افراد، این یک جراحی نسبتاً جزئی با زمان بسیار کمی برای بهبود یافتن پس از عمل است. با برداشتن پالپ عفونی، به سالم ماندن دندان فیزیکی فرد کمک می‌کند.

دندانپزشکی ترمیمی

آیا بریج دندان جز درمان‌های ترمیمی محسوب می‌شود؟

بیماران در هر سنی ممکن است از دست دادن دندان را تجربه کنند. اغلب بهترین روش ترمیمی، پل ثابت است. یک بریج ثابت شکاف باقی مانده از یک یا چند دندان از دست رفته را پر می‌کند.

 

بهترین دندانپزشک ترمیمی در زعفرانیه

در کلینیک VIP  زیبایی صالحی در زعفرانیه سطح جدیدی از کیفیت خدمات را  تجربه کنید. فضایی که در آن راحتی و رضایت همیشه حرف اول را می زند! اگر از زیبایی لبخند خود رضایت کافی ندارید برای درمان فوری با ما تماس بگیرید.

کلینیک ما در زعفرانیه اکنون خدمات دندانپزشکی VIP زیبایی را ارائه می دهد، به شما یک قرار ملاقات تضمینی در کمترین زمان ممکن داده می شود!

اتاق های درمان ما دارای صندلی های دندانپزشکی راحت هستند. دکتر صالحی در تمامی روند درمان و مشاوره مشکلات شما را به دقت بررسی و پیگیری می کند.

در طول مراجعه خود به کلینیک دندانپزشکی VIP زیبای صالحی احساس راحتی می کنید زیرا قرار است از دندانپزشکی بدون درد لذت ببرید. دندانپزشکی vip زیبایی مطلقاً نباید چیزی کمتر از یک تجربه دلپذیر برای شما باشد.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.