روکش ایمکس

E-Max  ایمکس چیست؟

روش‌های زیادی برای دستیابی به لبخندی زیبا و دندان‌های سالم استفاده می‌شود. روش درمانی توسط دندانپزشک متخصص زیبایی، بسته به نوع دندان‌های بیمار یا انتخاب شده متناسب با درخواست‌های خاص بیمار تعیین می‌شود. با پیشرفت سریع تکنولوژی، تعداد روش‌های موجود به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. در میان مدرن‌ترین گزینه‌های موجود، روکش‌های سرامیکی کامل، لمینت‌های E-Max، تاج‌های E-Max و تاج‌های شیشه سرامیکی از بهترین‌ها هستند.

در دندانپزشکی، اینها به طور کلی در گروهی به نام روکش طبقه بندی می‌شوند. آنها ترجیح داده شده‌ترین مواد در کاربردهای چینی لمینت هستند.

روکش دندان  E-Max چیست؟

روکش‌های ایمکس معمولاً با سوهان زدن سطح جلوی دندان یا با برداشتن مقادیر بسیار دقیق دندان به طور کامل اعمال می‌شوند. تاج که به‌عنوان زیرسازی قابل استفاده است به صورت یک تکه نیز قابل استفاده است. این روش که برای پوشاندن دندان‌های ثنایا، نیش و دندان‌های کوچک استفاده می‌شود، می‌تواند برای اهداف زیبایی نیز استفاده شود.

پرسلن ایمکس که می‌تواند برای جبران کمبود دندان نیز مورد استفاده قرار گیرد، به دلیل عبور نور و شباهت آن به دندان‌های طبیعی، بسیار ارجحیت دارد. به دلیل اینکه ضریب عبور نور بالاتری نسبت به سایر مواد دارند روکش‌های ایمکس بیشتر ترجیح داده می‌شوند. این پوشش‌ها تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند و به‌صورت قالب در اندازه‌های مختلف تهیه می‌شوند.

از آنجایی که محتوای سیلیکات در ساختار آنها زیاد است، ساختاری شیشه‌ای پیدا می‌کنند و بنابراین عبور نور آنها افزایش می‌یابد. پس از اتمام فرآیند خراش دادن، با دمای ۷۰۰-۷۶۰ درجه سانتیگراد وارد فر می‌شوند و رنگ و فرم نهایی خود را به دست می‌آورند.

از آنجایی که همه برندهای چینی دارای کار شیشه سرامیک در مواد شیشه سرامیک هستند که اغلب در بخش دندانپزشکی استفاده می‌شود، شیشه سرامیک IVOCLAR به طور کلی ترجیح داده می‌شود.

در چه مواردی پوشش E max اعمال می‌شود؟

  1. دندان‌های زرد شده: با روکش‌های E-Max با دندان‌های زرد شده خود خداحافظی کنید. از آنجایی که روکش‌های E-Max شفاف هستند و در برابر شکستگی و خم شدن بسیار مقاوم هستند، به جای دندان‌های موجود، دندان‌های جدیدی را با زیبایی عالی به شما ارائه می‌دهند.
  2. دندان‌های خمیده: E-Max یک نوع درمانی ترجیحی برای دندان‌های زیبایی به‌ویژه برای ناحیه قدامی است که ساختار و شکل دندان‌های کج را بازیابی می‌کند. در حین طراحی زیبایی لبخند در ناحیه قدامی، نتایج زیبایی شناختی بهینه را به ارمغان می‌آورد.
  3. دندان‌های درمان شده با کانال ریشه: دندان‌هایی که درمان ریشه دارند معمولاً شکننده هستند. روکش‌های E-Max همچنین گزینه خوبی برای ترمیم دندان‌های ضعیفی هستند که تحت چنین درمان ریشه قرار گرفته‌اند و ساختاری شکننده دارند، علاوه بر کمال زیبایی که ارائه می‌دهند.
  4. دندان‌های شکسته: دندان‌هایی که به دلیل پوسیدگی یا ترومای وسیع دندان‌شکسته شده‌اند نیز می‌توانند با روکش‌های دندانی E-Max درمان شوند.

 

تاج سرامیکی E-Max (روکش ایمکس) چگونه ساخته می‌شود؟

ابتدا بیمار به دندانپزشک زیبایی مراجعه می‌کند تا بداند آیا ساختار دندان برای روکش‌های ایمکس مناسب است یا خیر. در صورت عدم وجود مشکل، بی حسی موضعی به بیمار داده می‌شود و مراحل آماده سازی روی دندان انجام می‌شود. سپس اندازه‌گیری‌ها انجام می‌شود و روکش‌های موقت اعمال می‌شوند.

اندازه‌گیری‌های گرفته شده از بیمار با کمک اسکنر به محیط دیجیتال منتقل می‌شود. پس از آن، فرایندهای طراحی با کمک برنامه‌های مورد استفاده آماده می‌شوند. بلوک‌های ایمکس به طور کلی برای استفاده از بلوک‌های تک برای یک دندان آماده می‌شوند. پس از اتمام فرایند طراحی، اسکریپت آماده شده مستقیماً به ماشین‌هایی به نام CAD-CAM منتقل می‌شود.

ماشین‌های CAD-CAM از اسکریپت‌های ورودی برای ساییدن مواد برای استفاده در سه بعدی استفاده می‌کنند. زیرساخت یا تاج تشریحی که پس از فرایند از بیرون می‌آید، مستقیماً برای پخت در دمای مناسب به کوره فرستاده می‌شود. در طول مدت زمانی که در اجاق سپری می‌شود، شیشه سرامیک‌ها دارای قابلیت عبور نور و رنگ مناسب هستند. با فرایند پولیش پس از آن، درخشندگی آنها به دست می‌آید.

به طور کلی، حداقل دو تمرین در تمام فرایندهای پوشش انجام می‌شود. اولین مورد از این تمرینات یک تمرین زیرساختی است و با بررسی سازگاری مواد استفاده شده با دندان می‌توان بعداً از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

پرسلن روی زیرسازی پردازش شده و قبل از پرداخت توسط تکنسین به صحنه آورده می‌شود تا پروتز برای تمرین دوم آماده شود. در این جلسه پس از بررسی تماس‌ها، سازگاری آناتومیکی، بیولوژیکی و یکپارچگی عملکردی، روکش‌های گلاس سرامیکی به‌صورت دائمی روی دندان‌ها اعمال می‌شود. زمان ترمیم کل دندان‌ها بسته به ساختار دندانی و استخوانی بیمار متفاوت است

تاج‌های E.MAX چیست؟

E.MAX  شیشه لیتیوم دی سیلیکات است که یک سیستم تمام سرامیکی است. این یکی از زیباترین گزینه‌هاست، می‌توان پرسلن را روی آن قرار داد و شفافیتی باورنکردنی و ظاهری بسیار واقعی را ایجاد کرد که با دندان‌های طبیعی مطابقت دارد.

در ونیرهای  E.MAX  برش و جمع شدن در دندان‌ها انجام نمی شود. نازک شدن حداکثر تا ۱.۵ میلی متر انجام می‌شود. بنابراین، این روش درمانی بدون آسیب به دندان‌های سالم و طبیعی است. روکش‌های E.MAX در ۲ جلسه و هر جلسه ۴۵ دقیقه تکمیل می‌شود.

تفاوت بین تاج‌های E.MAX و زیرکونیا چیست؟

زیرکونیا برای روکش‌هایی با دندان‌های تیره توصیه می‌شود زیرا مات بودن سایه‌ها را پنهان می‌کند. هر دو تاج ایمکس و زیرکونیا می‌توانند برای تعمیر دندان‌های شکسته یا آسیب دیده، دندان‌های به شدت پوسیده، دندان‌های از دست رفته، تغییر رنگ دندان‌ها یا دندان‌های کج استفاده شوند.

هر دو ماده می‌توانند به طور مؤثری جایگزین روکش‌های قدیمی PFM شوند که خطوط فلزی را نشان می‌دهند. هر دو ماده با تمام بافت‌های نرم و سخت سازگاری زیستی دارند. بزرگ‌ترین مزیت روکش E.MAX این است که فقط به روکش‌های سرامیکی محدود نمی شود. برعکس، از این سیستم می‌توان برای ساخت روکش‌ها، روکش‌های داخلی، روکش‌های لمینت، روکش‌های Lumineers و حتی بریج‌های کوتاه دهانه برای جایگزینی دندان‌های جلو استفاده کرد.

روکش‌های دندان E.MAX گران‌تر از روکش‌های زیرکونیومی هستند. در پل‌های کوتاه ترجیح داده می‌شود زیرا نمی‌تواند مقاومت مورد نیاز پل‌های طولانی را تأمین کند. در موارد نادر، تاج‌های E.MAX ممکن است با قرار دادن روی سطوح اکلوزال بشکنند. این به این دلیل است که آنها نازک هستند.

با این حال، روکش‌های E.MAX برای دندان‌های قدامی مناسب‌تر هستند، زیرا ما از آنها برای تراش سخت استفاده نمی‌کنیم. اگر می‌خواهید از روکش E.MAX برای دندان‌های خلفی استفاده کنید، دندان‌های شما باید بیشتر بریده شوند تا ضخامت کافی به دست آید.

آیا E.MAX بهتر از زیرکونیا است؟

انتخاب بین E.MAX و زیرکونیوم دشوار است. هر دو نتایج درجه یک را برای تاج‌های دندانی طولانی مدت ارائه می‌دهند. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، E.MAX از زیرکونیوم شفاف‌تر است و این تنها تفاوت قابل‌توجه بین این دو ماده است.

اگر بیمار دندان‌قروچه دارد، پیشنهاد می‌کنیم زیرکونیا را انجام دهد. در غیر این صورت و اگر کاهش انسداد کافی وجود داشته باشد، E.MAX  ممکن است انتخاب زیبایی شناختی تری باشد.

 

 طول عمر روکش ایمکس

روکش دندان ایمکس نیاز به توجه و مراقبت زیادی دارد. این کار ظریف از مراحل آماده سازی دندان شروع می‌شود و تا سفت شدن دندان‌های چینی ادامه می‌یابد. از آنجایی که آنها شفاف هستند، حتی استفاده از چسب رنگی متفاوت می‌تواند بر کل نتیجه تأثیر منفی بگذارد! ماده چسبنده پرسلن گلاس سرامیک با زیرکونیا و چینی پایه فلزی متفاوت است.

به دلیل ساختار بسیار طبیعی و شفاف آنها، ممکن است انعکاس تغییرات در رنگ دندان خود برای بیمار یک نقطه ضعف باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر درمان ریشه رنگ دندان‌ها را تغییر داده است یا اگر رنگ دندان خود بیمار خیلی تیره است، باید زیرکونیا بلیچینگ داخلی ترجیح داده شود و این فرایند پس از بلیچینگ شروع شود.

یکی دیگر از معایب این است که استفاده از آن به عنوان پل در دهان با دندان از دست رفته محدود است. از طرف دیگر طول عمر هر ۵ سال یکبار بررسی می‌شود و بسته به مراقبت های بهداشتی دهان و دندان بیمار به طور متوسط ​​بین ۱۰ تا ۲۰ سال متغیر است.

برای چه کسانی Emax اعمال نمی‌شود؟

این فرایند برای جذابیت بصری ترجیح داده می‌شود. روکش ایمکس یک کاربرد درمانی است که از نظر زیبایی و همچنین درمان دندانی ارجحیت دارد. اگر تعداد زیادی دندان شکسته و پوسیده در دهان وجود داشته باشد، این روش بهتر است. پرسلن ایمکس درمانی است که برای دندان‌های قدامی اعمال می‌شود.

ازآنجایی‌که در داخل آن از فلز استفاده نمی‌شود، این روش برای دندان‌های پشتی اعمال نمی‌شود. کاربرد ایمکس برای افرادی که برای مدت طولانی دندان‌های خود را از دست داده‌اند و دغدغه‌های زیبایی بصری دارند اعمال می‌شود. این روش همچنین برای بیمارانی که تعداد زیادی دندان از دست رفته در دهان دارند توصیه نمی‌شود. زمانی که مراقبت های دهان و دندان به طور منظم انجام شود، روشی است که می‌توان سال‌ها بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کرد.

 

نگهداری از روکش های  E-max

مهم ترین شرط استفاده از پوشش‌های E-max برای چندین سال، رعایت بهداشت دهان و دندان است. کافی است دندان های روکش e-max خود را دو بار در روز مسواک بزنید و بهداشت را با نخ دندان کامل کنید که نیازی به مراقبت اضافی ندارد. معاینه دندان و تمیز کردن دندان که دو بار در سال انجام خواهید داد، از سلامت دهان و دندان شما محافظت می کند و همچنین پوشش های شما را کنترل می کند. بنابراین شما می توانید مانند روز اول برای چندین سال لبخند بزنید.

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خروج از نسخه موبایل