آنچه در مورد روکش دندان باید بدانید. روکش‌ های دندان پوسته‌های سفارشی و نازکی هستند که دندانپزشکان می‌توانند برای بهبود ظاهر آن‌ها در جلوی دندان‌ها قرار دهند. ونیرها می‌توانند دندان‌های لکه دار، بریده شده و ناهموار را پنهان کنند.

برای برخی افراد، داشتن دندان‌های آسیب دیده یا تغییر رنگ می‌تواند بر اعتماد به نفس یا عزت نفس آنها تأثیر بگذارد. این مقاله به این موضوع می‌پردازد که روکش‌ های دندان چیست؟

روکش های دندان چیست؟

روکش‌ های دندان می‌توانند ظاهر دندان‌های فرد را تغییر دهند.

روکش‌ های دندان اتصالات سفارشی هستند که برای کمک به پنهان کردن یا اصلاح آسیب‌های دندانی طراحی شده‌اند، از جمله:

 

  1. لک و تغییر رنگ
  2. تراشه‌ها و قطعات کوچک گم شده
  3. پوسیدگی
  4. کج بودن
  5. شکاف بین دندان‌ها

روکش‌ های دندان به بهبود ظاهر دندان‌های افراد کمک می‌کنند. آنها ممکن است برای افرادی که خواهان راه حلی طولانی مدت برای نگرانی‌های مداوم خود هستند – به ویژه آنهایی که به سایر درمان‌های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان‌ها، بریس ها پاسخ نمی‌دهند، مفید باشند. ها یا نگهدارنده‌ها را نمی‌خواهند.

در طی فرآیند قرار دادن، دندانپزشک معمولاً مقدار کمی از مینای دندان را که پوشش نازک محافظ بیرونی دندان‌ها است، برمی دارد. به همین دلیل، هنگامی که دندانپزشک روکش‌ها را قرار می‌دهد، فرد نمی‌تواند آنها را خارج کند یا انتخاب کند که از آنها استفاده نکند.

 

انواع روکش های دندان

دو نوع روکش وجود دارد: سرامیکی و کامپوزیت بر پایه رزین. بخش‌های بعدی این گزینه‌ها را با جزئیات بیشتری تشریح خواهند کرد.

 

روکش‌های سرامیکی

ونیرهای سرامیکی یک کلاهک محکم و نازک هستند که دندانپزشک می‌تواند آن را روی بالا و کناره‌های دندان قرار دهد.

برای چسباندن آنها، دندانپزشک مقداری مینای دندان را قبل از قرار دادن آنها جدا می‌کند. روکش‌های سرامیکی رنگی مشابه دندان‌های طبیعی دارند، اما می‌توان آنها را سفیدتر کرد تا لبخند را درخشان کند.

 

ونیرهای کامپوزیت بر پایه رزین

ونیرهای کامپوزیت بر پایه رزین مشابه روکش‌های پرسلن هستند، اما هزینه کمتری دارند و نیاز به حذف مینای دندان کمتری دارند. گاهی اوقات، ممکن است دندانپزشک مجبور نباشد مینای دندان را قبل از قرار دادن کامپوزیت ونیر بردارید.

 

ونیرهای کامپوزیت معمولاً در صورت شکستگی یا آسیب دیدن نسبت به ونیرهای سرامیکی راحت‌تر جایگزین می‌شوند.

drsalehi2 2

کدام نوع روکش های دندان بهتر است؟

ونیرهای پرسلن و کامپوزیت ونیرهای مبتنی بر رزین شبیه به هم هستند، اما تفاوت‌های اساسی وجود دارد. با توجه به انجمن دندانپزشکی دکتر صالحی ، این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

ظروف سرامیکی کامپوزیت بر پایه رزین
گران‌تر ارزان‌تر
معمولاً نیاز به برداشتن مینای دندان دارد. ممکن است نیازی به برداشتن مینای دندان نباشد.
2-3 قرار ملاقات معمولاً 1 ویزیت کافی است.

حدود 20 سال طول بکشد.

حدود 5 سال طول بکشد.
لکه نخواهند داشت. ممکن است به‌مرورزمان لکه دار شود.
احتمال تراشه یا شکستگی کمتر است. احتمال تراشیدن یا شکستن آن بیشتر است.
رفع مشکل‌ سخت‌تر است. راحت‌تر رفع مشکل می‌شود.

 

ونیرهای سرامیکی همچنین تمایل دارند ظاهری طبیعی و شبیه به دندان داشته باشند و می‌توانند دندان‌های بدرنگ بیشتری را بپوشانند.

نوع روکشی که فرد انتخاب می‌کند به بودجه، نیازها و ترجیحات او بستگی دارد. دندانپزشک می‌تواند به آنها کمک کند تا تصمیم بگیرند که کدام نوع روکش های دندان برای آنها بهتر عمل می‌کند.

در این میان ایمپلنت‌ها ساختارهای پیچ مانندی هستند که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به استخوان فک متصل می‌شوند.

در صورت لزوم، دندانپزشک ممکن است از ایمپلنت برای محکم کردن تاج در دهان استفاده کند. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که فردی دندان خود را از دست داده باشد یا دندانی غیر قابل ترمیم باشد زیرا به شدت شکسته شده و نیاز به برداشتن دارد.

قیمت روکش‌ های دندان در تهران

قیمت روکش‌ های دندانی بر اساس تعداد دندان‌هایی که فرد باید بپوشاند و تخصص فردی که این روش را انجام می‌دهد، متفاوت است.

این هزینه‌ها تقریبی هستند و می‌توانند بر اساس موارد زیر متفاوت باشند:

  1. نوع روکش
  2. مقدار آماده سازی لازم قبل از عمل
  3. موقعیت کلینیک

از آنجایی که اکثر شرکت‌های بیمه روکش را یک عمل زیبایی می‌دانند، اکثر طرح‌های بیمه هزینه را پوشش نمی‌دهند.

drsalehi3 2

در طول درمان روکش های دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

به گفته دکتر صالحی ، نحوه انجام روکش دندان به نوع روکشی که فرد انتخاب می‌کند بستگی دارد.

بخش‌های زیر روند هر نوع را در زیر تشریح می‌کند.

 

روکش ‌های سرامیکی

برای قرار دادن روکش‌ های دندان سرامیکی، دندانپزشک ابتدا مقداری مینای دندان را برمی دارد و از دندان‌ها قالب می‌گیرد تا یک قالب ایجاد کند.

پس از این بازدید اولیه، آنها قالب را به آزمایشگاهی می‌فرستند که روکش‌های سرامیکی سفارشی را می‌سازد. دندانپزشک ممکن است روکش‌ های دندان موقتی را روی دندان‌ها قرار دهد در حالی که فرد منتظر آزمایشگاه برای ساخت روکش‌های دائمی است.

در نوبت بعدی، دندانپزشک بررسی می‌کند که آیا روکش‌ها مناسب و رنگ مناسبی هستند یا خیر و در صورت نیاز تنظیمات را انجام می‌دهند. سپس دندانپزشک روکش‌ها را به دندان‌ها می‌چسباند.

 

ونیر کامپوزیت بر پایه رزین

برای قرار دادن ونیرهای کامپوزیت بر پایه رزین، دندانپزشک شروع به تمیز کردن، تغییر شکل و آماده سازی دندان‌ها می‌کند. بعد از اینکه دندان‌ها را آماده کردند، مواد کامپوزیت را باند و مجسمه می‌کنند و رنگ را طوری تنظیم می‌کنند که روکش‌ها در دهان فرد طبیعی به نظر برسند.

سپس دندانپزشک از نوری برای خشک کردن و سفت شدن مواد کامپوزیت استفاده می‌کند. پس از سفت شدن روکش‌ها، دندانپزشک آنها را صاف و صیقلی می‌کند تا شبیه دندان‌های واقعی به نظر برسند.

drsalehi4 2

خلاصه

روکش های دندان یک وسیله آرایشی است که ظاهر دندان های فرد را تغییر می دهد. روکش‌های دندانی به بهبود رنگ، ایجاد فرم طبیعی دندان، کاهش شکاف‌ها و پنهان کردن براده‌ها و سایر آسیب‌های جزئی به دندان کمک می‌کنند.

ونیرها می توانند هم از نظر هزینه و هم از نظر دوام متفاوت باشند. روکش‌های سرامیکی معمولاً قوی‌تر هستند و دوام بیشتری دارند، اما قیمت بسیار بالاتری دارند. ونیرهای کامپوزیتی بر پایه رزین مقرون به صرفه تر هستند اما دوام چندانی ندارند و ممکن است راحت تر بشکنند.

روکش دندان یک راه حل طولانی مدت برای مشکلات زیبایی دندان است. فردی که به کارهای زیبایی دندان فکر می کند باید گزینه های خود را با دندانپزشک در میان بگذارد.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.