بهداشت دهان و دندان: نکات ساده مراقبت از دندان برای سلامت لثه ها

بهداشت دهان و دندان: نکات ساده مراقبت از دندان برای سلامت لثه ها

 

وجود پلاک دندانی یکی از دلایل اصلی بیماری لثه است. هنگامی که این پلاک ها در خط لثه رشد می کند و رسوب می کند، لثه ها را تحریک می کنند. این نکات ساده بهداشت دهان را برای بازگرداندن سلامت لثه ها خود حتما رعایت کنید.

بیش از ۵۰ درصد از مردم به نوعی مشکل دندانی دارند و در میان آنها پوسیدگی دندان و بیماری لثه از مشکلات بسیار شایع هستند اما تنها تعداد کمی از مردم متوجه می شوند که مشکل دارند و برای درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنند. وجود پلاک دندانی یکی از دلایل اصلی بیماری لثه است و زمانی که این پلاک در خط لثه رشد می کند و رسوب می کند، لثه ها را تحریک می کند.

پلاک دندان منجر به التهاب مزمن و پوسیدگی ساختار نگهدارنده دندان ها می شود. عوامل ژنتیکی نیز یکی از عوامل بیماری لثه است، مانند انتخاب سبک زندگی.  رژیم غذایی کم نامناسب می تواند توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد و حساسیت فرد را به بیماری لثه افزایش دهد.

 

 التهاب لثه را می توان با گرم کردن آب گرم درمان کرد. نخ دندان کشیدن همچنین می تواند به درمان لثه ها و حفظ سلامت آنها کمک کند. مواد غذایی مانند ماهی قزل آلا، هویج، سیب و غیره می توانند در مراقبت از لثه های شما نقش مهمی ایفا کنند.

پزشکان برای جلوگیری از مشکلات دندانی پرهزینه و دردناک و لذت بردن از دندان ها و لثه های سالم، اقدامات زیر را پیشنهاد می کنند:

مراقبت های دندانی مناسب را دریافت کنید و برای کنترل سطح انسولین تلاش کنید. مراقبت دندانی منظم می تواند به پیشگیری از بیماری لثه کمک کند.

مراقبت های دندانی را برای جلوگیری از عفونت های دهان حفظ کنید. عفونت دهان نیاز به درمان فوری دارند. دندانپزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها، دهانشویه دارویی و جرمگیری منظم را برای جلوگیری از عوارض مربوط به عفونت های باکتریایی تجویز کند.

سطح قند خون، سطح تری گلیسیرید و کلسترول را که به طور منظم بررسی می شود، کنترل کنید. ممکن است ارتباط مستقیمی بین سطوح قند خون و افزایش احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال وجود داشته باشد.

پریودنتیوم بافت‌هایی است که دندان‌ها و ریشه‌ها را احاطه می‌کنند. لثه یکی از ۴ قسمت اصلی پریودنتیوم است.

پزشکان توصیه می کنند برای سلامت لثه ها باید قوانین ساده زیر را رعایت کرد:

برس مناسب و روش صحیح مسواک زدن: برس مسواک باید نرم اما صاف باشد. برس های قدیمی و فرسوده دندان ها را به خوبی تمیز نمی کنند و باید فورا تعویض شوند. موی مسواک باید به سمت خط لثه در فاصله تقریبی ۴۵ درجه نسبت به محور دندان باشد. حرکات دایره ای کوتاه با فشار ملایم باید اعمال شود.

نخ دندان و سایر وسایل کمکی بین دندانی: بیماران معمولاً می پرسند: “برای نخ دندان کشیدن به کدام دندان توجه بیشتری بکنیم؟” پاسخ ساده است – “فقط آنهایی که دوست دارید سالم بمانید.” نخ دندان کشیدن صحیح و استفاده از وسایل بین دندانی به پاکسازی دندان کمک می کند. ذرات مواد غذایی که در حفره های دندانی گیر کرده اند.

دهانشویه : دهانشویه بدون نسخه به کاهش سرعت ایجاد جرم کمک می کنند. طعم نعناع آن حس تازه ای به دهان می دهد و با تأثیر بر باکتری هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند، بوی بد دهان را کاهش می دهد. گاهی اوقات دندانپزشک ممکن است دهانشویه های درمانی مبتنی بر کلرهگزیدین را مخصوصاً در مواردی که در معرض خطر قرار دارند یا موارد پس از جراحی تجویز کند.

معاینات منظم دندانپزشکی: ساده ترین راه برای کنترل بیماری لثه، مراجعه منظم به دندانپزشک است. هر چه مرحله بیماری پیشرفته نکرده باشد، درمان آسان تر و مهمتر از همه پیشگیری آسانتر است. علائم اولیه خونریزی لثه عقب نشینی لثه باید نادیده گرفته نشود.

سیگار را ترک کنید: این نکته کاملا مشخص است که سیگار بر روی سلامت لثه ها اثر مخربی دارد. سیگار باعث تحلیل استخوان می شود که منجر به کاهش تکیه گاه دندان می شود. نیکوتین همچنین باعث کاهش خون رسانی به لثه ها می شود. ترک سیگار بهبود چشمگیری را در سلامت لثه در افراد نشان داده است.

بنابراین برای جمع بندی، متخصصان مراقبت از دندان بر مسواک زدن صحیح، نخ دندان، دهانشویه، پیگیری منظم با دندانپزشک خود و ترک سیگار اصرار دارند. به یاد داشته باشید که سلامت ضعیف لثه می تواند منجر به از دست دادن دندان شما شود.

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

خروج از نسخه موبایل