عفونت دندان

عفونت دندان در واقع دلیل اصلی است که افراد به دنبال درمان اورژانسی دندان هستند و بدون درمان فوری، این وضعیت می‌تواند عواقب جدی هم برای سلامت دهان و هم برای کل بدن داشته باشد. درک علائم هشدار دهنده عفونت و عفونت دندان می‌تواند به شما در جلوگیری از مشکلات شدید و طولانی مدت سلامت دهان کمک کند. به خواندن ادامه دهید تا کمی بیشتر در مورد عوامل ایجاد آبسه دندان، علائم رایجی که باید به آنها توجه کنید و اینکه چگونه دندانپزشک شما می‌تواند عفونت دندان را درمان کرده و لبخند شما را بازگرداند، بدانید.

عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان یک اورژانس دندانپزشکی دردناک و جدی است. یک نوع عفونت باکتریایی چرکی است که باعث درد و تورم می‌شود که نیاز به توجه فوری دارد. عفونت در داخل یا اطراف ریشه دندانی رخ می‌دهد که حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و بافت است. عفونت همچنین می‌تواند بین لثه و دندان ایجاد شود.

آبسه دندان معمولاً در اثر پوسیدگی یا آسیب دندان ایجاد می‌شود که ممکن است از دندان شکسته یا دندانی که عفونی می‌شود و مینای فرسوده شده که به باکتری‌ها اجازه ورود به دندان را می‌دهد یا حفره دندانی درمان‌نشده سرچشمه می‌گیرد. بیماری طولانی مدت و درمان نشده پریودنتال نیز می‌تواند باعث عفونت شود، به خصوص در شکل پیشرفته این بیماری دهان و دندان به نام پریودنتیت است

در موارد بسیار جدی، عفونت ناشی از عفونت دندان از ریشه دندان به استخوان‌های فک که از دندان‌ها حمایت می‌کنند گسترش می‌یابد که می‌تواند منجر به از دست دادن دندان یا انتشار عفونت در سراسر بدن شود.

عفونت دندان

علائم و نشانه‌های عفونت دندان

برای جلوگیری از گسترش این عفونت باید در اسرع وقت به دنبال درمان عفونت دندان باشید. برخی از علائم هشداردهنده که نشان می‌دهد شما با آبسه دندان درگیر هستید عبارت‌اند از:

  1. دندان درد شدید یا درد دندان همراه با فشار مبهم، درد، و درد ضربان دار یا تیز
  2. تب
  3. درد با جویدن یا بدون جویدن
  4. قرمزی و تورم لثه
  5. در عفونت‌های پیشرفته، تورم فک
  6. حساسیت دندان‌ها به تغییر دما – گرم یا سرد
  7. یک زخم باز و تخلیه کننده در لثه که ممکن است طعم تلخی در دهان ایجاد کند.
  8. بوی بد دهان
بیشتر بخوانید
آیا شما هم از درمان های دندانپزشکی می ترسید؟ ( فوبیای دندانپزشکی )

 

گزینه‌های درمانی برای عفونت دندان

درمان عفونت دندان برای رفع نیازهای خاص شما سفارشی می‌شود، اما در بیشتر موارد، ما از ترکیبی از درمان‌های زیر استفاده می‌کنیم:

عفونت را با سرنگ تخلیه کنید.

مؤثرترین راه برای درمان یک دندان عفونی، تخلیه عفونت است. یک برش کوچک در عفونت به تخلیه چرک کمک می‌کند. دندانپزشک همچنین ممکن است محل عفونت را با آب نمک پاک کند و آبیاری کند یا بشویید.

آنتی‌بیوتیک درمانی

تخلیه عفونت همیشه آسان و حتی ممکن نیست. یک عفونت جدی دندان می‌تواند اثرات بی‌حس‌کننده‌های موضعی را “خنثی” کند و بی حس کردن بیمار برای درمان را بسیار دشوار می‌کند. دندان‌های آسیاب تحتانی عفونی به خصوص در صورت وجود عفونت جدی بی حس می‌شوند. در این موارد، بیمار باید تحت آنتی‌بیوتیک مناسب قرار گیرد تا عفونت کاهش یابد، بنابراین داروهای بی‌حس‌کننده موضعی می‌توانند برای درمان راحت مؤثر باشند.

عصب کشی

کانال ریشه یک روش دندانپزشکی برای برداشتن عصب، شریان‌ها و ورید در مرکز ریشه دندان است. در یک دندان عفونی، کانال ریشه می‌تواند به رفع عفونت و تخلیه عفونت کمک کند. هنگامی که عفونت بهبود یافت، برای افزایش استحکام و حفظ دندان، دندان با روکش ترمیم می‌شود.

کشیدن دندان

اگر نتوان دندان عفونی را نجات داد، برای تخلیه عفونت و بهبود عفونت کشیده می‌شود.

بستری شدن در بیمارستان

اگر با وجود تجویز آنتی‌بیوتیک و سایر درمان‌ها، تورم یا تب افزایش یافته باشد، ممکن است بیمار دندانپزشکی نیاز به معاینه در بیمارستان داشته باشد. ما باید با یک جراح دهان محلی که در این موارد از امتیازات بیمارستانی برخوردار است شریک شویم، اما در هر مرحله از شما مدافع شما خواهیم بود تا اطمینان حاصل کنیم که در اورژانس بیمارستان “سردرگم نشوید” و در برخورد با پزشکانی که ممکن است تخصص لازم برای مدیریت شرایط را نداشته باشد.

آیا عفونت دندان یک اورژانس دندانی محسوب می‌شود؟

عفونت دندان کاملاً یک اورژانس دندانی است. اگر عفونت دندان دارید، باید فوراً به دنبال درمان باشید. در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند منجر به عفونتی شود که در بدن پخش می‌شود و عوارض جدی و حتی تهدید کننده زندگی ایجاد می‌کند. هر چه زودتر این مشکلات درمان شوند بهتر است!

بیشتر بخوانید
بهبودی ایمپلنت دندان

عفونت دندان

چه زمانی برای عفونت دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت دندان که در بالا ذکر شد، باید در اسرع وقت به ما مراجعه کنید و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا یک قرار ملاقات در همان روز را برای شما در نظر بگیریم. به دلیل خطرات مرتبط با عفونت دندان، یکی از دندانپزشکان ما حتی ممکن است رفتن به مطب را در خارج از ساعات معمول توصیه کند. منتظر انتشار درد یا عفونت نباشید. فوراً کمک بگیرید.

عفونت دندان چه مدت می‌تواند بدون درمان باقی بماند؟

در نتیجه، حداکثر دوره‌ای که یک آبسه دندان درمان نشده می‌تواند تحمل کند 12 ماه یا بیشتر است. امروز قرار ملاقات خود را با دندانپزشک تعیین کنید و درمان را به موقع انجام دهید!

آیا عفونت دندان به خودی خود از بین می‌رود؟

عفونت دندان به خودی خود از بین نمی‌رود. اگر عفونت باعث از بین رفتن پالپ داخل دندان شود، دندان درد شما ممکن است متوقف شود. درد متوقف می‌شود زیرا عصب دیگر کار نمی‌کند، بنابراین ممکن است نتوانید آن را احساس کنید. با این حال، باکتری به گسترش و تخریب بافت اطراف ادامه می‌دهد.

اگر عفونت دندان درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

عفونت دندان درمان نشده در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد باکتری در جریان خون شود که گاهی اوقات مسمومیت خون نامیده می‌شود که به عنوان باکتریمی یا سپتی سمی نیز شناخته می‌شود. در صورت عدم درمان، سپتی سمی می‌تواند باعث عفونت شدید کل بدن به نام سپسیس شود که می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آیا عفونت دندان می‌تواند شما را بیمار کند؟

آیا دندان عفونی می‌تواند شما را بیمار کند؟ بهداشت نامناسب دهان و مراقبت از دندان نادیده گرفته شده به باکتری‌های مضر در دهان شما اجازه می‌دهد تا باعث عفونت شوند. در نهایت، عفونت دندان درمان نشده (آبسه) می‌تواند شما را بیمار کند. در صورت عدم درمان، آبسه دندان می‌تواند عواقب جدی بر سلامت دهان و کل بدن شما داشته باشد.

آیا دندان عفونی می‌تواند گسترش یابد؟

در حالی که به ندرت اتفاق می‌افتد که عفونت دندان یا “آبسه دندان” به سایر قسمت‌های بدن شما سرایت کند، اما ممکن است اتفاق بیفتد و اگر این اتفاق بیفتد، عواقب آن می‌تواند بسیار شدید باشد. اگر مشکوک هستید که عفونت دندان در حال گسترش است، نمی‌خواهید مراجعه به دندانپزشک خود را به تعویق بیندازید، در اسرع وقت برای درمان تماس بگیرید.

عفونت دندان

آیا می‌توان بدون آنتی‌بیوتیک از شر عفونت دندان خلاص شد؟

برخی از درمان‌های طبیعی می‌توانند به شما در کنترل دندان درد و جلوگیری از بدتر شدن عفونت دندان کمک کنند. تنها راه خلاص شدن از شر عفونت، استفاده از آنتی‌بیوتیک است. با این حال، درمان‌های خانگی برای عفونت دندان می‌تواند به مدیریت علائم و کاهش بخشی از درد کمک کند.

بیشتر بخوانید
خدمات دندانپزشکی زیبایی در زعفرانیه

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها آبسه دندان را درمان می‌کنند؟

هنگامی که از عفونت دندان رنج می‌برید، ممکن است راه حل آسانی مانند یک دوره آنتی‌بیوتیک بخواهید. با این حال، آنتی‌بیوتیک‌ها عفونت دندان شما را درمان نمی‌کنند. عفونت‌های باکتریایی دهان باعث ایجاد آبسه می‌شود که حفره‌های کوچکی از چرک و بافت مرده در دهان است.

عفونت دندان چگونه به نظر می‌رسد؟

لثه شما متورم و پر از چرک است. تورم برجسته ممکن است شبیه جوش در اطراف دندان عفونی شما باشد. یک جوش باز به نام فیستول تخلیه کننده، پاره می‌شود و چرک آزاد می‌کند که نشانه قطعی عفونت است. طعم بد دهان یا بوی بد دهان نیز ممکن است نشانه عفونت باشد.

چگونه از شر عفونت دندان خلاص شوم؟

آبسه را باز کنید (برش دهید) و آبسه را تخلیه کنید. دندانپزشک یک برش کوچک در آبسه ایجاد می‌کند و اجازه می‌دهد تا چرک تخلیه شود و سپس محل را با آب نمک (سالین) شستشو می‌دهد.

یک کانال ریشه انجام دهید. این می‌تواند به از بین بردن عفونت و نجات دندان شما کمک کند.

دندان آسیب دیده را بکشید.

آنتی‌بیوتیک تجویز کنید.

عفونت دندان

چه چیزی برای عفونت دندان خوب است؟

درمان‌های خانگی برای عفونت دندان

جوش شیرین. جوش شیرین یک راه ایمن، مؤثر و ارزان برای کاهش باکتری‌ها و تسکین درد در دهان و لثه‌ها است.

آب نمک شستشو دهید.

سیر

الکل

چای شنبلیله

کمپرس سرد

آب اکسیژنه

چرا دندان درد در شب بدتر می شود؟

دلیل اصلی درد دندان درد در شب، وضعیت خواب ما است. دراز کشیدن باعث هجوم خون بیشتر به سر ما می شود و فشار بیشتری به نواحی حساس مانند دهان ما وارد می کند. ما آنقدر در طول روز احساس تپش نمی کنیم، زیرا بیشتر در حالت ایستاده یا نشسته هستیم.

با گروه دندانپزشکی صالحی آشنا شوید.

دندانپزشکان گروه دندانپزشکی صالحی هر روز در مطب دندانپزشکی بیمارانی که اورژانس‌های دندانی دارند مراقبت می‌کنند. ما خدمات دندانپزشکی اورژانسی را در همان روز به بیماران مبتلا به درد ناشی از عفونت‌های دندان ارائه می‌دهیم. بسیاری از بیمارانی که نیاز به درمان اورژانسی دندانپزشکی دارند، تازه وارد مطب دندانپزشکی ما شده‌اند و ما خوشحالیم که به شما کمک می‌کنیم! اگر به خدمات دندانپزشکی اورژانسی نیاز دارید، با مطب دندانپزشکی ما تماس بگیرید.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.