علائم آبسه دندان چیست؟

همه ما می دانیم که آبسه دندان یکی از شرایط نامطلوب لثه است که می تواند در اثر تجمع چرک در لثه ایجاد شود. بسیاری از مردم فکر می کنند که یک آبسه دندان عصب کشی می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. اما اگر علت و علائم آبسه دندان را می دانید، می توانید آبسه دندان را بدون درد یا با درد در کمترین زمان ممکن درمان کنید.

آبسه دندان چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

آبسه دندان زمانی اتفاق می افتد که حفره ای پر از چرک در لثه ایجاد می شود و این عفونت باکتریایی رشد می کند تا جایی که برآمدگی در لثه قابل مشاهده باشد. آبسه لثه معمولاً بدون درد نیست و افراد درد متوسط ​​تا شدید را در دهان تجربه می کنند. بسیاری از بیماران بر این باورند که درد از دندان هایشان به گوش و گردن سرایت می کند و ممکن است نیاز به کشیدن دندان داشته باشند.

علت آبسه دندان

علت آبسه دندان می تواند بسیار متفاوت باشد. گاهی اوقات پوسیدگی دندان می تواند علت آبسه دندان باشد. در برخی موارد دندان شکسته شده و ممکن است به دلیل آسیبی که دیده است عفونی شود. اگر سوراخ های ایجاد شده در مینای دندان به گونه ای باشد که باکتری ها به مرکز دندان یعنی پالپ وارد شوند، به طور قطع می توان گفت که آبسه دندان ایجاد می شود.

عفونت ایجاد شده در دندان می تواند باعث تجمع چرک و تورم بافت های داخل دهان شود که باعث درد شدید دندان می شود. اگر فشار کاهش یابد، دندان درد ممکن است متوقف شود. اما عفونت باقی خواهد ماند. به همین دلیل است که آبسه دندان بدون درد است.

علائم آبسه دندان و لثه چیست؟

علامت اصلی آبسه لثه و دندان درد شدید دندان است. درد معمولاً ثابت است و متوقف نمی شود. هنگام جویدن، ممکن است درد تیز و ضربانی در دندان ایجاد شود. سایر علائم آبسه لثه و دندان عبارتند از:

طعم تلخ در دهان

بوی بد در هنگام تنفس

احساس بد عمومی

تب درد هنگام جویدن

حساسیت دندان ها به گرما یا سرما

لثه ها و دندان های متورم

تورم گردن

احساس جوش در لثه

تورم فک پایین یا بالا

انواع آبسه دندان

به طور کلی سه نوع آبسه دندان و لثه وجود دارد. با توجه به خطرات آبسه دندان در کودکان و بزرگسالان، توصیه می کنیم با این سه نوع آبسه آشنا شده و ویژگی های آنها را بشناسید. 

آبسه لثه: این نوع آبسه فقط در بافت لثه ایجاد می شود و دندان یا رباط پریودنتال را تحت تاثیر قرار نمی دهد. 

آبسه پریودنتال: این آبسه در ساختار استخوانی لثه ایجاد می شود. 

آبسه پری آپیکال:این مدلی از آبسه است که در پالپ نرم دندان ایجاد می شود.

خطرات آبسه دندان چیست؟

اگر این آبسه در زمان مناسب درمان نشود، خطرات آبسه دندان هشدار دهنده خواهد بود. در غیر این صورت عوارضی که در ادامه توضیح می دهیم به وجود می آید. حتی در موارد بسیار محدود، این عوارض ممکن است پس از درمان وجود داشته باشد.

  •  استئومیلیت

این در صورتی اتفاق می افتد که باکتری موجود در آبسه وارد بافت استخوانی شده و آن را عفونی کند. بیمار احتمالاً بدن درد و حالت تهوع همراه با علائم آبسه را تجربه می کند. این مشکل با آنتی بیوتیک های خوراکی نیز قابل درمان است.

  • رشد کیست‌های دندانی

اگر آبسه درمان نشود، کیست های دندانی ایجاد می شوند. این کیست ها با چرک پر شده و با آنتی بیوتیک و جراحی قابل درمان هستند.

  • ترومبوز سینوس حفره ای

اگر باکتری از دندان آبسه پخش شود، باعث تشکیل لخته خون می شود. ترومبوز سینوسی با آنتی بیوتیک درمان می شود و بسیار نادر است.

  • سینوزیت ماگزیلاری

این باکتری به فضای کوچکی در پشت استخوان گونه به نام سینوس فک بالا رفته و در آنجا پخش می شود. تب و ناراحتی می تواند از علائم این بیماری باشد. این علائم معمولا با آنتی بیوتیک های مناسب برطرف می شوند.

درمان آبسه؛ برای آبسه لثه چه کنیم؟

اگر می خواهید بدانید در صورت آبسه دندان چه باید کرد؟ باید گفت که برای تشخیص و درمان آبسه دندان باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان آبسه دندان و لثه شامل تجویز آنتی بیوتیک های مختلف و جراحی برای برداشتن آبسه است. البته بسته به نوع آبسه و شدت آن، درمان نیز متفاوت است. بنابراین اگر از شما بپرسند که آبسه دندان بعد از چند روز بهبود می یابد، باید گفت که بستگی به شرایط جسمانی شما و نوع درمانی دارد که برای آبسه انتخاب کرده اید.

درمان فوری و خانگی آبسه دندان

به طور کلی درمان فوری آبسه دندان و درمان آن در منزل برای افرادی که درد و ناراحتی زیادی در ناحیه دندان دارند توصیه نمی شود. بهتر است آبسه دندان زودتر درمان شود تا از خطرات آن جلوگیری شود. در غیر این صورت ممکن است خطرات این مشکل را در دندان ها و لثه های خود مشاهده کنید. برخی از اقداماتی که می توانید در خانه برای تسکین درد انجام دهید عبارتند از: از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم و سرد خودداری کنید. می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن اطراف دندان آبسه شده استفاده کنید. همچنین استفاده از مسواک و دهانشویه مناسب توصیه می شود. فقط دقت کنید که مسواک مورد استفاده بافت نرمی داشته باشد تا در هنگام استفاده از آن باعث افزایش درد نشود. در این مقاله در مورد آبسه دندان و علائم آن صحبت کرده ایم. اگر هر یک از علائم آبسه دندان را دارید، بهتر است در اسرع وقت به کلینیک یا مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا سلامت دندان ها و لثه های خود را بررسی کنید.

شبکه دندانپزشکی میخک با بهره گیری از بهترین دندانپزشکان بالاترین کیفیت را در زمینه آبسه دندان و کشیدن دندان به مشتریان ارائه می دهد. از طرفی با طرح دندانپزشکی اقساطی می توانید به راحتی هزینه ها را پرداخت کنید

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده