مسواک زدن ، روش بهداشتی است که به ما امکان می دهد پلاک های باکتریایی را به طور کامل از سطح دندان ها و لثه ها پاک کنیم. بعد از غذا خوردن، معمولاً بقایای غذا بین دندان های شما گیر می افتد و به این دلیل مسواک زدن از اهمیت زیادی برخوردار است.

هدف از این کار جلوگیری از پوسیدگی و  بیماری پریودنتال است. توصیه می شود که سه بار در روز و عمدتاً بعد از مهمترین وعده های غذایی مسواک بزنید. تاثیر مسواک برای پروگزیمال محدود است و استفاده از نخ دندان یا برس های بین پروگزیمال راحت تر است. باید توجه داشته باشیم که اگر بتوانیم پلاک باکتریایی را به طور کامل تمیز کنیم، می‌توانیم از پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و تشکیل جرم جلوگیری کنیم.

چرا مسواک زدن اهمیت دارد؟

  • برای سلامت دهان و دندان
  • برای جلوگیری از پوسیدگی دندان
  • برای جلوگیری از مشکلات لثه
  • برای جلوگیری از بوی بد دهان

این موارد تنها برخی از دلایل ضروری مسواک زدن هستند. مسواک زدن منظم دندان‌هایتان بسیار مهم‌تر از «تازه نگه داشتن نفس» است.

آیا هرگز متوجه احساس پلاک دندانی نشده اید؟

اگر اخیراً غذا خورده اید و دندان های خود را مسواک نزده اید، به راحتی می توانید پلاک باکتریایی را احساس کنید. زبان خود را روی سطح خارجی دندان های خود بکشید، متوجه خواهید شد که بافتی نامنظم و تا حدودی چسبنده پیدا کرده است، این پلاک دندانی است. به لطف مسواک زدن، ما به راحتی می توانیم پلاک را از دندان جدا کنیم. مسواک زدن همراه با خمیر دندان، پلاک باکتریایی را از بین می برد و از حمله باکتری ها به مینای دندان جلوگیری می کند.

 

top tips clean healthy teeth

مسواک چیست؟

مسواک موثرترین ابزار برای از بین بردن پلاک باکتریایی است. مسواک باید ویژگی های خاصی مانند اندازه، طراحی، کیفیت مواد و استانداردهای ساخت مناسب را داشته باشد. انتخاب نوع مسواک ممکن است نسبت به نیاز شما متفاوت باشد.

انتخاب مسواک

دندانپزشکان استفاده از برس با نرمی متوسط ​​را برای جلوگیری از آسیب به مینای دندان یا تحریک لثه را توصیه می کنند. برس با پرزهای سختی متوسط ​​در از بین بردن پلاک های باکتریایی موثرتر است (زیرا موها انعطاف پذیر هستند و می توانند به فضای زیر لثه و نواحی بین پروگزیمال برسند) و نسبت به برس با موهای سخت آسیب کمتری به بافت های نرم وارد می کند. مسواک از قسمت دسته و سر تشکیل شده است. به طور کلی، یک سری مسواک کوچک و صاف هنگام مسواک زدن راحت تر است و به شما امکان می دهد به تمام فضای دهان دسترسی داریم.

اگر بقایای مواد غذا با مسواک زدن تمیز نشود چه اتفاقی می افتد؟

ذرات غذا تبدیل به پلاک باکتریایی می شوند، پلاک باکتریایی باعث بیماری های دهان و دندان مانند پوسیدگی می شود. علاوه بر این باید توجه داشت که مسواک نزدن می تواند علت اصلی آسیب های دیگری مانند بیماری های پریودنتال، هالیتوز و غیره باشد. به لطف مسواک زدن، ما نه تنها دندان ها را تمیز می کنیم، بلکه بهداشت لثه ها را نیز حفظ می کنیم. با انجام این کار ما قادر خواهیم بود از عفونت لثه جلوگیری کنیم.

در نظر داشته باشید که در حین مسواک زدن باید چندین بار برس را تمیز کرد زیرا پلاک های باکتریایی روی آن تجمع پیدا می کنند. تمیز کردن تمام دندان ها و دندان های آسیاب ضروری است.

web teeth brushing RF corbis

بهترین تکنیک های مسواک زدن

مسواک زدن اولین قدم برای محافظت از لبخند زیبای شما است. اما اگر بخواهیم حداکثر مقدار باقیمانده باکتری را تمیز کنیم، داشتن یک تکنیک دقیق ضروری است.

تکنیک باس

تکنیک باس شامل انجام حرکات صاف و مایل از لثه به سمت لبه دندان است. این روش به تمیز کردن عمیق تر شیارهای لثه کمک می کند. اما به این نکته توجه کنید که فشار زیادی وارد نکنید تا از عقب نشینی لثه جلوگیری کنید. در واقع، بیماران زیادی هستند که معتقدند با اعمال فشار بیشتر، بهداشت دهان و دندان بهتری داریم. این فشار بیش از حد باعث سایش و حساسیت دندانی می شود.

برای اجرای صحیح این تکنیک، بهتر است مسواک را در زاویه 45 درجه روی دندان قرار دهید. و سپس حرکات کوتاه و دقیقی انجام می دهیم تا از خم شدن موهای برس جلوگیری کنیم. به این ترتیب می‌توانیم پلاک باکتریایی را که در دندان‌های شما قرار دارد، تمیز کنیم. توصیه می شود هر دندان را با استفاده از این روش حدود ده یا پانزده ثانیه مسواک بزنید.

تکنیک عمودی

این روش شامل مسواک زدن دندان های قوس بالایی در تماس با دندان های قوس پایین و انجام حرکات عمودی است. این تکنیک نیز توسط بسیاری از متخصصین دندانپزشکی به شدت توصیه می شود.

تکنیک دایره

این تکنیک به ویژه برای کودکان توصیه می شود. در این تکنیک از فرآیندی استفاده می کنیم که از طریق حرکات دایره ای انجام می شود. این روش مسواک زدن تمام سطح دندان را برای از بین بردن پلاک باکتریایی و همچنین ماساژ لثه ها پوشش می دهد. این تکنیک شامل مسواک زدن دندان ها با استفاده از حرکات دایره ای است. به این ترتیب می‌توانیم از قسمت بالایی تا پایینی خط لثه را کاملاً بپوشانیم. کودکان علاوه بر از بین بردن بقایای باکتری ها، لثه های خود را ماساژ می دهند.

تکنیک باس اصلاح شده

تکنیک Bass اولین تکنیک مسواک زدن دندان بود که با حذف پلاک باکتریایی از شیار لثه سروکار داشت. در این تکنیک مسواک زدن، موهای مسواک با زاویه 45 درجه به سمت راس دندان قرار می گیرد و در جهت حرکت افقی، لرزشی ایجاد می شود. تکنیک باس اصلاح شده بهترین و موثرترین تکنیک مسواک زدن است. در این روش، برس حرکات چرخشی را بین لثه و دندان انجام می دهد. تکنیک Bass شامل قرار دادن مسواک در زاویه 45 نسبت به دندان ها است. مسواک روی محل اتصال لثه و دندان فشرده می شود. در مرحله بعد، حرکات بسیار کوتاهی در جهت دندان های قدامی انجام می شود.

تکنیک Bass اصلاح شده، روشی است که توسط دندانپزشکی صالحی در زعفرانیه توصیه می شود زیرا کارآمدترین روش برای تمیز کردن پلاک باکتریایی از روی دندان است.

 حرکات مسواک زدن با تکنیک باس اصلاح شده حدود 20 بار و هر بار در 3 دندان تکرار می شود. در قسمت دندان قدامی، برس به صورت عمودی وارد شده و با زاویه 45 درجه به شیار لثه فشار داده می شود. سپس فاصله بین دندان ها با فشار دادن محکم موها بر روی حفره ها و شکاف ها تمیز می شود. در نهایت مسواک زدن زبان برای کمک به از بین بردن باکتری ها انجام می شود.

اگر دهان و دندان سالمی داشته باشید دندان هایتان زیبا به نظر می رسد و لبخندتان سالم تر به نظر می رسد. برعکس، اگر دندان های کثیفی داشته باشید، علاوه بر اینکه به سلامت دهان و دندان خود آسیب می رسانید، به زیبایی خود نیز آسیب می رساند.

AdobeStock 280150141 scaled e1590065370143

چرا اینقدر مسواک زدن مهم است؟

مسواک زدن اساس یک عادت صحیح بهداشت دهان و دندان است. اگرچه برس مسواک تمام باکتری ها را از بین نمی برد، اما برای حفظ لبخندی سالم و زیبا ضروری است. ما هر روز دهان خود را در معرض تجمع باکتری ها و بیوفیلم های دهان قرار می دهیم. از بین بردن روزانه این باکتری ها با مسواک زدن بسیار اهمیت دارد. تجمع این باکتری ها عامل اصلی ایجاد آسیب هایی مانند پوسیدگی و التهاب لثه است. اما طبق مطالعات 20 درصد از ایرانی ها روزانه دندان های خود را مسواک نمی زنند.

عوارض مسواک نزدن

اگر دندان های خود را مسواک نزنیم، پلاک های باکتریایی بین دندان ها و لثه ها تجمع پیدا می کند.  این باعث تشکیل تارتار می شود، یک لایه چسبناک که بسیار نامناسب است. علاوه بر این، تارتار باعث ایجاد عفونت و التهاب لثه ها می شود و تنها با جرمگیری دندان توسط دندانپزشک قابل حذف است.

عدم مسواک زدن علاوه بر فرسایش مینای دندان، روند زوال و فرسودگی دندان را نیز تسریع می کند. فرسودگی دندان عواقب متعددی مانند دندان های حساس، عقب نشینی لثه ها و غیره بر سلامت دهان و دندان دارد. با گذشت زمان، این موارد می تواند منجر به از دست دادن دندان شما شود. مسواک زدن یک عادت ضروری برای سلامت دهان و دندان است. این فرآیندی است که باید بعد از هر وعده غذایی انجام شود.

NINTCHDBPICT000489047902

برای مسواک زدن مناسب چه باید کرد؟

برای مسواک زدن صحیح دندان باید چندین جنبه را در نظر گرفت. انتخاب یک مسواک خوب و یک خمیر دندان مناسب، کیفیت مسواک زدن و همچنین تکنیک مورد استفاده را تعیین می کند.

متخصصان استفاده از مسواک برقی را توصیه می کنند. زیرا طبق مطالعات مختلف، پلاک بیشتری را نسبت به مسواک دستی از بین می برد. اما هر دو نوع برس به مرور زمان فرسوده می شوند، بنابراین توصیه می شود هر سه ماه یکبار آنها را تعویض کنید.  برای حفظ کیفیت مسواک زدن دندان ها، رعایت مداوم این نکات ضروری است. توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. برای دستیابی به بهداشت کامل، توصیه می شود مسواک زدن را با تکنیک هایی مانند نخ دندان و دهان شویه تکمیل کنید. همچنین اهمیت مراجعه منظم به دندانپزشک خود را فراموش نکنید.

 دندانپزشکی صالحی توصیه می کند:

  1. دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. مهم ترین زمان مسواک زدن همیشه بعد از شام و قبل از رفتن به رختخواب است.
  2. مسواک زدن نباید کمتر از سه دقیقه باشد و باید شامل تمام دندان های شما باشد.
  3. شما باید دندان های خود را بدون اعمال فشار مسواک بزنید زیرا این امر می تواند باعث عقب نشینی لثه ها و حساسیت بیش از حد دندان شود.
  4. باید از نخ دندان یا برس های بین دندانی و دهان شویه مناسب استفاده کنید.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.