مضرات سیگار الکترونیکی برای دندان ها

مضرات سیگار الکترونیکی برای دندان ها

سوال بسیاری از افراد این است که آیا ویپ (سیگار الکترونیکی) برای دندان ضرر دارد؟

سیگار الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی یا ویپ‌ها، دستگاه‌هایی هستند که با باتری کار می‌کنند و حاوی مایعی هستند که حرارت داده می‌شود و مانند یک سیگار معمولی استنشاق می‌شود. خود مایع حاوی نیکوتین مشتق شده از تنباکو، طعم دهنده ها، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین گیاهی و سایر مواد است.

هنگامی که گرم می شود، مایع یک آئروسل تشکیل می دهد که استنشاق می شود. بسیاری از سیگاری‌ها فکر می‌کنند که تغییر به سیگار الکترونیکی یا نوع دیگری از سیستم تحویل مانند قلم ویپ جایگزین سالم‌تری است زیرا آنها بخار آب را به جای دود تنباکو استنشاق می‌کنند، اما این تصور نادرست است و مضرات سیگار الکترونیکی غیر قابل پیش بینی است.

مضرات سیگار الکترونیکی برای دندان هامایع بخار دهنده داخل سیگارهای الکترونیکی شامل نیکوتین، پروپیلن گلیکول (مایع بی رنگ و بی بو با طعمی شیرین) به همراه طعم دهنده ها و مواد شیمیایی دیگر است. سیگارهای الکترونیکی اشکال و اندازه های مختلفی دارند و می توانند شبیه سیگار، پیپ، خودکار و سیگارهای سنتی باشند.

طعم بسیاری از سیگارهای الکترونیکی طوری طراحی شده است که برای جوانان جذاب باشد.  طعم سیگارهای الکترونیکی می تواند از طعم های میوه ای، شیرینی یا دسر، شکلات و نعناع متغیر باشد. با چنین طعم‌های «مفرح»، بخارپز می‌تواند بی‌خطر به نظر برسد، اما بر اساس مطالعات انجام گرفته شده، محتویات سیگارهای الکترونیکی بی‌ضرر نیستند.

سیگارهای الکترونیکی علاوه بر نیکوتین، اغلب حاوی ذرات بسیار ریز (که می توانند در عمق ریه ها استنشاق شوند)، ماده شیمیایی دی استیل (که با بیماری های ریوی مرتبط است)، فلزات سنگین مانند نیکل، قلع و سرب وعوامل سرطان زا هستند. سیگارهای الکترونیکی مانند سیگارهای سنتی در صورت استفاده طولانی تر می توانند خطرات جدی برای سلامتی داشته باشند.

آسیب ریه و قلب

آسیب ریه و قلب

تحقیقات همچنان نشان می‌دهد که کشیدن سیگارهای الکترونیکی می‌تواند باعث آسیب‌های شدید ریوی شود. به عنوان مثال، نیکوتین یک داروی منقبض کننده عروق قوی یا داروی افزایش دهنده فشار خون است. و از آنجایی که سیگارهای الکترونیکی نیکوتین را بسیار سریع به بدن می رساند، ویپینگ می تواند خطر جدی برای ریه ها و قلب باشد.

علاوه بر این، مایع بخارپز حاوی مواد و ترکیبات شیمیایی است که خطرات زیادی را دارد. تنفس بخارات سیگار الکترونیکی می تواند عوارض جانبی سمی را افزایش دهد که پزشکان تازه در حال درک آن هستند. برخی از این خطرات عبارتند از:

  1. تحریک تنفسی و بیماری ریوی: «این یک مشکل بسیار واقعی است که پزشکان  بیشتر متوجه آن می‌شوند، به‌ویژه در [جوانانی] که به دلیل بیماری‌های ریوی ناشی از سیگار کشیدن و سیگار الکترونیکی در بیمارستان بستری می‌شوند
  2. افزایش خطر بیماری قلبی:  دلیل تنفس در آن ذرات شیمیایی بسیار ریز است. واین ذرات می توانند شامل استالدئید، آکرولئین و فرمالدئید باشند که سموم مهم قلبی عروقی هستند.
  3. افزایش خطر ابتلا به سرطان به دلیل تنفس در عوامل ایجاد کننده سرطان مانند آکرولئین، سرب و فرمالدئید میتواند خطر افزایش سزطان را بیشتر کند.
  4. افزایش خطر لخته شدن خون، به ویژه در افرادی که از انواع خاصی از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند
  5. مشکلات تنفسی: استفاده از سیگار الکترونیکی ارتباط قابل توجهی با افزایش سرفه مزمن، برونشیت و آسم در نوجوانان دارد.

مضرات سیگار الکترونیکی

طبق یک مطالعه 99 درصد از سیگارهای الکترونیکی که فروخته می شوند حاوی نیکوتین هستند، حتی اگر به عنوان یک ماده در برچسب محصول فاش نشده باشد. نیکوتین به دلیل هجوم اندورفین ها یا مواد شیمیایی که باعث ایجاد حس خوب می شود، بسیار اعتیاد آور است.

نیکوتین همچنین سطح دوپامین را افزایش می دهد، یک انتقال دهنده عصبی که رفتار بخار کردن را تقویت می کند. هم چنین با از بین رفتن اثرات نیکوتین، علائم ترک مانند تحریک پذیری، عصبانیت، مشکل در تمرکز، بی قراری، بی خوابی، افسردگی، اضطراب و افزایش اشتها ممکن است رخ دهد که ترک این عادت را حتی سخت تر می کند.

آیا سیگارهای الکترونیکی ایمن تر از سیگارهای معمولی هستند؟

آیا ویپ برای دندان ضرر دارد؟

 كشيدن سيگارهاي الكترونيكي بي خطرتر از كشيدن سيگارهاي سنتي نيست. ما هنوز در حال یادگیری این هستیم که چگونه گرم شدن مایع بخارپز بر سلامت کلی تأثیر می گذارد. به علاوه، مایع بخاری که استنشاق می‌کنید و بیرون می‌دهید می‌تواند بر سلامت دوستان، خانواده و سایر عزیزان تأثیر منفی بگذارد.»

یک مطالعه جدید نشان می دهد که در مایع الکترونیکی قندی ممکن است ارتباطی احتمالی بین ویپ و پوسیدگی دندان داشته باشد.

تحقیقات جدید اولیه نشان می‌دهد که ویپینگ ممکن است خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد. مایع الکترونیکی آئروسل‌شده مورد استفاده در قلم‌های ویپ ممکن است دندان‌ها را در یک لایه قندی و چسبناک بپوشاند که باعث رشد باکتری‌ها می‌شود.

افزودن شیرین کننده ها و طعم دهنده های مصنوعی به آئروسل چسبنده ممکن است بستر مناسبی برای ایجاد پوسیدگی دندان ایجاد کند. “قند موادی  است که باکتری ها از آن تغذیه می کنند. از آنجایی که استفاده از سیگار الکترونیکی در بین نوجوانان بسیار زیاد است با 2.5 میلیون نوجوان این احتمال وجود دارد که می تواند خطر پوسیدگی دندان را در این نسل افزایش دهد.

مضرات سیگار الکترونیکی برای دندان هابانی هالپرن فلشر، استاد اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، گفت: «ما می دانیم که جوانانی و نوجوانانی که به شدت اعتیاد به سیگار الکترونیکی دارند. «آنها به طور آنچه خودشان می گویند که نیمه شب از خواب بیدار می شوند و به دلیل شدت بالای اعتیاد محصول ویپینگ خود را زیر بالش خود نگه می دارند و تمام شب ویپ می کنند.

در میان بیماران پرخطر، کاربران سیگار الکترونیکی در مقایسه با کسانی که سیگار الکترونیکی مصرف نمی‌کنند، در معرض خطر «به‌طور قابل‌توجهی» بیشتری برای ایجاد پوسیدگی قرار دارند. افرادی که ویپ می‌کنند ممکن است به درمان‌های خاصی و استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و دهان‌شویه نیاز داشته باشند.

به گفته محققان، نواحی تیره روی نوک دندان‌های جلویی بالایی نمونه‌ای از پوسیدگی دندان‌های مرتبط با بخارپز هستند. مطالعات نشان می دهد که سیگار الکترونیکی به طور کامل و سریع میکروبیوم دهان فرد را تغییر می‌دهد

مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی انواع مختلفی از باکتری های دهانی دارند که با مواد گرم شده مایع الکترونیکی مانند پروپیلن گلیکول و گلیسیرین گیاهی که نیکوتین و طعم های شیرین را به ویپ ها اضافه می کنند، رشد می کنند.

رزرو نوبت آنلاین

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.