اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال راه حلی برای زیبایی لبخند خود هستید، می توانید روش های درمان ارتودنسی و کامپوزیت را انتخاب کنید. اما ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

آیا برای اصلاح ناهماهنگی دندان ها باید از ارتودنسی استفاده کنیم یا کامپوزیت می تواند راه حل باشد؟ کدام اولویت است؟

برای دانستن تفاوت، مزایا و معایب هر یک از این دو روش، باید اطلاعات مناسب را از یک منبع معتبر دریافت کنید.

در این مقاله قصد داریم با توجه به تخصص خود به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. ادامه این مقاله را از دست ندهید.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

اگر این سوال را از دندانپزشک بپرسید، نمی توانند بلافاصله به شما پاسخ دهند. دندانپزشکان معمولاً ابتدا وضعیت دهان و دندان های شما را بررسی می کنند. زیرا پاسخ به این سوال بسته به شرایط می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال، اگر ناهماهنگی بین دندان های بیمار قابل توجه باشد، دندانپزشک مطمئناً کامپوزیت را توصیه نمی کند. زیرا این درمان فقط برای بیماری های خفیف و تا حدودی متوسط ​​استفاده می شود. در مواجهه با چنین شرایطی، دندانپزشک مطمئناً درمان ارتودنسی را به کامپوزیت ترجیح می دهد.

بنابراین نمی توان با قاطعیت گفت که کدام روش بهتر است و با توجه به نیاز و شرایط بیمار، برتری هر یک بر دیگری مشخص می شود.

3 تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

با توجه به اینکه این دو روش درمانی تفاوت های زیادی با هم دارند، باید این تفاوت ها را بدانید تا بتوانید برای انتخاب برنامه درمانی خود تصمیم بگیرید. این تفاوت ها شامل یکی از موارد زیر است:

هزینه درمان متفاوت

بسته به روشی که متخصص شما توصیه می کند، هزینه دو درمان متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، شرایط و عوامل بسیاری در این هزینه نقش خواهد داشت.

به عنوان مثال وضعیت دندان ها، نوع ناهنجاری و سن بیمار از جمله این عناصر هستند. در نظر داشته باشید که هزینه درمان کامپوزیت به دلایل مختلف کمتر از هزینه درمان ارتودنسی خواهد بود.

طول مدت درمان

مدت زمان درمان در این دو روش متفاوت است. البته در این مورد نیز عوامل ذکر شده برای هزینه این دو درمان به طور کلی موثر خواهد بود. اما به طور کلی بهتر است بدانید که مدت درمان های ارتودنسی به طور کلی بسته به شرایط بیمار یک یا چند سال طول می کشد.

اما اگر شرایط بیمار به گونه ای باشد که بتوان از کامپوزیت برای او استفاده کرد، درمان معمولاً در همان جلسه تکمیل می شود.

تغییر شکل دندان

اگر دندانپزشک با شرایطی مانند شکستگی، ساییدگی یا تغییر رنگ دندان مواجه شود، مطمئناً درمان های ارتودنسی را توصیه نمی کند. به عنوان مثال، فرض کنید دندان شما شکسته است. برای درمان این روش باید به دنبال روشی باشید که بتواند ظاهر همان دندان را تغییر دهد.

اما درمان های ارتودنسی فقط می توانند موقعیت دندان ها را جابجا کنند. کامپوزیت بسته به ویژگی های آن می تواند در چنین شرایطی مورد استفاده قرار گیرد.

برای اصلاح ناهماهنگی دندان‌هایم ارتودنسی را انتخاب کنم یا کامپوزیت؟

ناهماهنگی دندان مشکلی نیست که بتوان آن را از ریشه با کامپوزیت درمان کرد. البته اگر قرار نباشد اصولاً این نوع ناهنجاری درمان شود، بسته به نوع و شدت آن، ممکن است بتوان از کامپوزیت استفاده کرد

اما به طور کلی درمان های ارتودنسی را برای چنین ناهنجاری هایی انتخاب می کنند. زیرا درمان های ارتودنسی با اعمال نیرو در طولانی مدت دندان ها را به موقعیت طبیعی خود باز می گرداند. با توجه به شرایط اتصال دندان ها به بافت های زیرین، باید از ارتودنسی به گونه ای استفاده کرد که با اعمال نیروی کم، در مدت زمان معینی این مشکل برطرف شود

البته در موارد خفیف این ناهنجاری، دندانپزشک ممکن است بسته به شرایط اقتصادی و بهداشتی بیمار، استفاده از کامپوزیت را پیشنهاد دهد.

اولویت با انجام کدام یک است؟ کامپوزیت یا ارتودنسی؟

اینکه کدام یک از این دو روش درمانی باید ترجیح داده شود به مشکل شما بستگی دارد. فرض کنید با مشکل نامرتبی دندان ها به دندانپزشک مراجعه کرده اید. در چنین شرایطی اولویت درمانی دندانپزشک ارتودنسی خواهد بود.

اما اگر با مشکلی غیر از این ناهنجاری به دندانپزشک مراجعه کنید، ممکن است این اولویت تغییر کند. به عنوان مثال، اگر دندان های شما ساییده شده است، درمان ارتودنسی نمی تواند در اولویت باشد. زیرا اصل درمان ارتودنسی فقط تغییر موقعیت دندان است نه تغییر شکل آن. در مواردی که نیاز به اصلاح شکل یک یا چند دندان باشد، استفاده از کامپوزیت ارجحیت خواهد داشت

رزرو نوبت آنلاین

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.