معایب و مزایای جراحی دندان عقل

هنگامی که دندان عقل شروع به رشد می کند، درد زیادی ایجاد می کند که در اکثر بیماران با کشیدن دندان عقل این درد به طور کلی درمان می شود. در حالی که برخی از افراد مشکلات کمی را تجربه می کنند یا هیچ مشکلی ندارند، برخی دیگر ناراحتی را تجربه می کنند که فک، گردن، سر و حتی گوش آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

دندان های عقل آخرین دندان های آسیاب هستند که رشد  می کنند. آنها در پشت دهان شما قرار دارند. برخی از افراد خوش شانس حتی دندان عقل ندارند. با این حال، اگر شما یکی از اکثریت هستید، پس دندان عقل خواهید داشت و به احتمال زیاد به شما گفته می شود که جراحی دندان عقل ضروری است. علائمی که نشان می دهد مشکل دندان عقل دارید عبارتند از:

 • لثه های متورم
 • مزه بد
 • بوی بد دهان
 • گوش درد
 • سردرد
 • درد فک
 • بزاق بیش از حد
 • مشکل در باز کردن دهان یا حرکت دادن فک

در بیشتر موارد، شما این مشکلات را تجربه می کنید زیرا فضای کافی در دهان شما برای رشد دندان ها وجود ندارد. این به این معنی است که دندان های آسیاب سعی می کنند به هر طریقی که می توانند رشد کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، دندان عقل شما “ضربه زده” می شود و نمی تواند از لثه بشکند، یا فقط تا حدی می تواند بشکند. در نتیجه، شما باید دندان عقل خود را بکشید. در اینجا به مزایا و معایب جراحی دندان عقل می پردازیم که باید بدانید.

مزایای کشیدن دندان عقل چیست؟

مزایای کشیدن دندان عقل چیست؟

در اینجا دلایلی که ما کشیدن دندان عقل را توصیه می کنیم آورده شده است:

 • دندان درد شما قطع میشود: اگر دندان عقل نهفته دارید، نیازی نیست خیلی بیشتر از این پیش برویم. دندان‌های عقل نهفته آسیب می‌بینند زیرا به لثه‌ها، استخوان فک و سایر دندان‌ها فشار وارد می‌کنند که در تلاش برای رها شدن هستند. در حالی که برخی از افراد ممکن است ناراحتی خفیفی را تجربه کنند، درد غیر قابل تحمل بسیار رایج است. هنگامی که از اکستنشن های خود بهبود یافتید، دیگر هرگز آن درد را تجربه نخواهید کرد.
 • در طول عمل راحت و هیچ دردی ندارید : تصور درد ناشی از جراحی می‌تواند دیدن نور در انتهای تونل را دشوار کند. با این حال، کشیدن دندان تنها زمانی انجام می شود که بیماران آرام باشند. به علاوه، از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده می شود، بنابراین محافظت مضاعفی در برابر درد دارید.
 • بهبود سلامت دندان: پس از برداشتن دندان‌ها، مشکلات احتمالی که ممکن است ایجاد کنند نیز وجود دارد. شما نه تنها بدون درد هستید، بلکه لازم نیست نگران مشکلات بعدی ناشی از فشار روی دندان ها و لثه های دیگر خود باشید.
 • مشکلات احتمالی لبخند: یکی از مواردی که ممکن است رخ دهد اگر دندان عقل خود را نکشید، تغییر تدریجی لبخند شماست. فشار دندان‌های عقبی می‌تواند بقیه دندان‌های شما را مجبور به حرکت کند که می‌تواند منجر به شلوغی شود. این می تواند ظاهر لبخند شما را خراب کند.

معایب کشیدن دندان عقل

معایب کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل معایبی نیز دارد از جمله:

 • درد پس از جراحی: در حالی که نتیجه نهایی پس از بهبودی، وجودی بدون درد است، در طول فرآیند بهبودی درد را تجربه خواهید کرد. هنگام جراحی دندان عقل فقط محل کشیدن درد نمیکند بلکه درد تمام سر و فک شما را تحت تاثیر قرار می دهد، با این حال، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید و همچنین از کمپرس یخ استفاده کنید تا راحت باشید. فقط روی این واقعیت تمرکز کنید که هر روز شاهد کاهش درد خواهید بود.
 • سوکت خشک: در حالی که همه نیازی به نگرانی در مورد سوکت های خشک ندارند، اگر دستورالعمل های مراقبت در منزل را رعایت نکنید، خطر شما را تهدید میکند. هنگامی که دندان عقل شما برداشته می شود، بدن شما لخته های خونی ایجاد می کند تا به روند بهبودی کمک کند. در حالی که این ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، آنها به عنوان یک مهر و موم طبیعی برای محافظت از شما در برابر عفونت عمل می کنند.
 • اگر لخته ها قبل از تکمیل فرآیند بهبودی برداشته شوند، منجر به مشکلی به نام حفره های خشک می شود. این امر باعث آشکار شدن استخوان ها و اعصاب در محل استخراج می شود که بسیار دردناک است. اگر چند روز پس از کشیدن درد شدید یا خونریزی داشتید، نیاز به توجه فوری داری
 • رژیم غذایی: در حالی که این یک مشکل محسوب می شود، برخی افراد در واقع آن را یک حرفه ای می دانند زیرا اغلب منجر به کاهش وزن می شود! با این حال، در بیشتر موارد، ناخوشایند است زیرا شما باید به یک رژیم غذایی سخت از غذاهای نرم پایبند باشید.

روز اول فقط می‌توانید نوشیدنی‌های خنک بنوشید . روز بعد می توانید غذاهای نرم مانند سوپ، سس سیب، تخم مرغ همزده و غیره اضافه کنید. این رژیم حدود یک هفته لازم است و تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید، می توانید رژیم غذایی عادی خود را نیز از سر بگیرید.

همانطور که می بینید، مزایا کمی بیشتر از معایب است. جراحی دندان عقل در مورد سود طولانی مدت است. هنگامی که هفته بهبودی شما به پایان رسید، می توانید بدون ترس از دردهای نهفته بیشتر مرتبط با دندان یا مشکلات دندانی به زندگی خود ادامه دهید.

علائم ضربه مولر سوم چیست؟

علائم ضربه مولر سوم چیست؟

ممکن است دهان کوچکی داشته باشید و اگر دندان آسیاب سوم دارید فضای کافی برای دندان ها وجود ندارد. برخی از افراد بدون جوانه های دندان مولر سوم متولد می شوند، اما افراد دیگر دارای یک تا چهار دندان از این دندان هستند. گاهی اوقات، یک فرد بیش از چهار دندان آسیاب سوم دارد.

دندان های عقل به سمت پشت دهان در بالا یا پایین قرار دارند. شما برای کمک به جویدن غذا به دندان های آسیاب نیاز دارید، اما دندان های آسیاب دیگری نیز وجود دارند که این کار را انجام می دهند. وقتی شروع به درد در پشت دهان می کنید، باید نگران این دندان ها باشید. در اینجا برخی از علائم مرتبط با نهفتگی مولر سوم آورده شده است.

 • لثه های متورم
 • طعم بد در دهان
 • بوی بد دهان
 • گوش درد
 • دندان قروچه کردن
 • سردرد
 • درد فک
 • بزاق بیش از حد
 • مشکل در باز کردن دهان

در برخی موارد، می توانید به دهان خود نگاه کنید و نقاط کاسپ دندان عقلی را ببینید که سعی دارد از لثه شما بیرون بیاید. با این حال، بسیاری از دندان‌های آسیاب سوم در تلاش برای بیرون آمدن از لثه به پهلو می‌چرخند، زیرا فضای کافی وجود ندارد.

نکات خوب و بد در مورد برداشتن مولر سوم چیست؟

نکات خوب و بد در مورد برداشتن مولر سوم چیست؟

هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می کنید، با مزایا و معایب جراحی دندان عقل آشنا می شوید. در اینجا لیستی از اتفاقات خوب و بدی که ممکن است با جراحی برای برداشتن دندان آسیاب سوم نهفته شما رخ دهد، آورده شده است

از بین بردن درد

اگر دندان‌های آسیاب سوم خود را بیرون نیاورید، وقتی دندان‌ها سعی می‌کنند از فضای کوچکی عبور کنند، درد بدتر می‌شود. دندان عقل ممکن است به دندان های دیگر در دهان فشار بیاورد و باعث درد شدید شود. با جراحی، در عرض چند روز متوجه کاهش ناراحتی مزمن خواهید شد.

 درد ناشی از جراحی

جراحی برای برداشتن دندان آسیاب سوم کمی درد دارد. دندانپزشک ما باید از ابزاری برای کشیدن این دندان ها از لثه های شما استفاده کند و اگر دندان ها زیر لثه قرار دارند، در حین عمل برشی ایجاد می شود.

 بیهوشی دریافت می کنید

هنگامی که برای برداشتن دندان آسیاب سوم جراحی می کنید، دندانپزشک  به شما بیهوشی می دهد تا در طول عمل آرام بخش شوید. همچنین لثه های شما را با داروی مخصوص بی حس می کنند تا در هنگام کشیدن دندان دردی احساس نکنید.

 تمام صورت شما بعد از جراحی درد می کند

شما برای بهبودی پس از عمل جراحی خود به خانه باز می‌گردید، اما پس از چند ساعت خوابیدن، از خواب بیدار می‌شوید و احساس گیجی می‌کنید. علاوه بر این، تمام صورت شما برای چند روز درد خواهد داشت. دندانپزشک  کیسه های یخ با بند لاستیک ارائه می دهد تا بتوانید اقلام را روی فک متورم خود نگه دارید.

 خطرات یک سوکت خشک

عارضه اصلی جراحی دندان عقل، خشکی حفره است. اینها سوراخ هایی هستند که در آن لخته های خون باید برای کمک به بهبود مناسب بافت لثه ایجاد شوند. پس از جراحی دندان آسیاب سوم، این حفره ها به شدت خونریزی می کنند، اما دندانپزشک ما حفره ها را با گاز بسته بندی می کند. در خانه باید این گاز را به طور مکرر به مدت یک یا دو روز تعویض کنید تا خونریزی متوقف شود. این زمانی است که لخته خون در حال تشکیل است، اما این یک ماده ظریف است که نیاز به مراقبت ویژه دارد.

 باید برنامه غذایی خاصی را دنبال کنید

پس از انجام جراحی دندان عقل برای برداشتن مولر سوم، باید برنامه غذایی ویژه ما را دنبال کنید. ابتدا باید مایعات خنک زیادی بنوشید، اما برای نوشیدن چیزی نباید از نی استفاده کنید. نوشیدن با نی می‌تواند لخته‌های خونی ظریف را در لثه‌ها از بین ببرد و منجر به خشکی دردناک حفره شود. همچنین می توانید غذاهای نرم مانند سوپ، پوره سیب زمینی یا سس سیب بخورید. در عرض یک هفته، احساس بهتری خواهید داشت، بنابراین می توانید به یک رژیم غذایی عادی بازگردید.

 زندگی بدون دندان عقل شما به حالت عادی باز می گردد

زندگی شما ظرف یک یا دو هفته به روال عادی خود باز می گردد و هیچ کس متوجه نمی شود که دندان آسیاب سوم خود را خارج کرده اید. در اثر ضربه دندان درد نخواهید داشت و نیازی نیست نگران ایجاد مال اکلوژن دندانی ناشی از فشار دندان عقل باشید.

 

 

رزرو نوبت آنلاین

YYYY slash MM slash DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.