تغییر طعم دهان

تغییر طعم دهان

آیا دهان شما طعم عجیبی دارد، مانند فلز؟

تغییر طعم دهان اختلالی است که از نظر پزشکی به نام دیسگوزی شناخته می شود و مشکلات سلامتی متعددی می تواند باعث آن شود. اختلالات چشایی در بزرگسالان نسبتاً شایع است. درک مزه با این اختلال تغییر می کند و همه چیز طعم شیرین، ترش، تلخ یا حتی فلزی دارد. اگر تجربه های عجیبی در مورد طعم چیزها داشته اید یا دارید، در اینجا ۱۰ دلیل احتمالی برای تغییر طعم دهان را به شما ارائه می دهیم.

بیماری لثه و بهداشت نامناسب دندان

التهاب لثه یا پریودنتیت، آبسه یا حفره می تواند باعث ایجاد طعم ناخوشایند در دهان و تغییر طعم دهان شود. جریان خون ضعیف و باقی مانده در دهان می تواند بر تولید بزاق تأثیر بگذارد، که همچنین می تواند منجر به طعم بد در دهان شود.

یک روال بهداشتی خوب باید رعایت شود، با مسواک زدن دو بار در روز، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه دهان. این باید برای جلوگیری از تغییر طعم کافی باشد، به علاوه دندان ها و لثه های شما را سالم نگه می دارد.

تغییر طعم دهان

برخی از داروها

برخی از داروها می توانند تغییراتی در حس چشایی به عنوان یک عارضه جانبی داشته باشند. بین آنها:

 • مهارکننده های ACE که داروهایی برای مقابله با فشار خون بالا هستند: کاپتوپریل و پریندوپریل. آنها می توانند طعم فلزی را در دهان باقی بگذارند.
 • آنتی بیوتیک ها مانند مترودینازول و کلاریترومایسین
 • متفورمین، دارویی برای درمان دیابت
 • لیتیوم که در درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود
 • داروهای ضد افسردگی و آنتی هیستامین ها که می توانند باعث خشکی دهان شوند که منجر به تغییر طعم می شود
 • کاربیمازول که برای درمان پرکاری غده تیروئید استفاده می شود.
 • درمان سرطان
 • هم پرتودرمانی و هم شیمی درمانی می توانند بر طعم تاثیر بگذارند. خوردن غذاهای با طعم های قوی، مانند غذاهای تند یا جویدن آدامس ادویه دار می تواند کمک کننده باشد.

علائم تغییر طعم دهان

بیماری های مزمن

برخی از بیماری های مزمن نیز می توانند حس چشایی را تغییرو باعث تغییر طعم دهان شوند. از جمله بیماری پارکینسون، آسیب به سیستم عصبی، دیابت، زوال عقل و هر دو حمله قلبی و سکته مغزی. اگر فکر می کنید ممکن است به هر یک از بیماری های ذکر شده مبتلا باشید، بدون شکست به پزشک خانواده خود مراجعه کنید (اگر مشکوک به حمله قلبی یا سکته هستید، فورا به اورژانس مراجعه کنید).

بیشتر بخوانید
بهداشت دهان و دندان زنان در طول عمر

مکمل های ویتامین

برخی از مکمل‌های حاوی فلزاتی مانند مس، روی، کروم یا منیزیم می‌توانند باعث ایجاد طعم فلزی و تغییر طعم دهان شوند که با قطع مصرف آن و از بین رفتن فلز از بدن، طعم آن کاهش می‌یابد.

درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

داروهای بدون نسخه حاوی روی و ویتامین C نیز می توانند باعث تغییر طعم دهان شوند، به ویژه در قرص ها یا آماده سازی های جوشان.

تغییر طعم دهان

عفونت های بینی و گلو

عفونت سینوسی می تواند هم بر طعم و هم بویایی تأثیر بگذارد. التهاب با تخلیه مخاط در سینوس ها تداخل می کند و حس چشایی را ضعیف می کند. این می تواند طعم عجیبی را در دهان شما ایجاد کند، به خصوص اگر از داروهای پاک کننده سینوس استفاده می کنید.

در اوایل بارداری

یکی از علائم اولیه بارداری، بیزاری از برخی غذاها و همچنین تغییر طعم دهان شود. هورمون‌های بدن در دوران بارداری نوسان دارند و می‌توانند بر حس، بویایی و چشایی تأثیر بگذارند. تغییرات معمولاً با پیشرفت بارداری ناپدید می شوند.

سوء هاضمه و سوزش سر دل

هر دو می توانند باعث اختلالات چشایی شوند. معمولاً به عنوان طعم تلخ و احساس سوزش در پشت دهان توصیف می شود. این به دلیل اسید معده و صفرا است که  از  مری به بیرون از معده نشت می کند. اختلالات مختلف (فتق هیاتال، ضعف اسفنکتر فوقانی معده) می تواند باعث آن شود.

رژیم غذایی منظم (مخصوصاً هنگام شام) می تواند کمک کننده باشد. داروهای ضد رفلاکس نیز وجود دارند که بدون نسخه به فروش می رسند.

 

آلرژی – تب یونجه

علائم معمول آلرژی به گرده (یا تب یونجه) با گرفتگی بینی یا برعکس آبریزش مداوم بینی شروع می شود. هر دو علامت می توانند با باعث تغییر طعم دهان شوند که دلیل آن التهاب سوراخ های بینی است. برای جلوگیری از این امر، ایده آل این است که با اجتناب از موقعیت هایی که باعث ایجاد حملات می شوند، تا حد امکان از آلرژی جلوگیری کنید.

منظور از تغییر طعم دهان  داشتن مزه عجیب در دهان است. به خصوص هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید و احساس درد یا خشکی ناخوشایند در دهان خود می کنید، علامت واضحی از طعم بد در دهان شماست. این یک علامت هشداردهنده از مشکلات مختلف دهانی است، مانند پوسیدگی دندان، خشکی دهان، عفونت باکتریایی یا تشکیل پلاک. به طور معمول، اتغییر طعم دهان در این مورد مشکل موقتی است، اما اگر بیش از ۳-۴ روز باقی بماند، می تواند به بخشی از علل پوسیدگی سریع دندان تبدیل شود.

علائم تغییر طعم دهان

شایع ترین علائم تغییر طعم دهان عبارتند از بوی بد دهان، درد دهان، لثه های متورم، حساسیت دندان و همه علائم دیگری که می توان آنها را نیز به عنوان مراحل پوسیدگی به حساب آورد.

بیشتر بخوانید
قیمت دندان مصنوعی

علائم تغییر طعم دهان

دهان چسبنده در صبح

اگر صبح ها طعم دهان شما بد می شود، باید بهداشت دهان و دندان خود را بهبود ببخشید. معمولاً به خاطر یک غذای تند یا مرغ سوخاری است که شب دیروقت می‌خوردید. ممکن است پس از شستشوی دندان ها با دهانشویه از بین برود، اما اگر مزه بد مداوم یا احساس بدی در نفس خود دارید، احتمالا التهاب لثه یا بوی بد دهان دارید.

طعم تلخ در دهان مزه تلخ در دهان معمولاً به عنوان علامتی از مشکلات معده یا صرفاً به عنوان واکنشی در برابر یک غذای تند یا اسیدی در نظر گرفته می شود. با این حال، می تواند یکی از دلایل اصلی مشکلات دهان و دندان مانند التهاب لثه، رفلکس اسید، تغییرات هورمونی در دوران بارداری باشد.

اگر این مزه تلخ در دهان شما بیش از ۳ روز ثابت شود، ممکن است دچار دیسژئوزی شده باشید. دیسگوزیا یک اختلال دهانی است که در آن فرد ممکن است مزه بد، زنگ زدگی یا شوری مداوم را در دهان تجربه کند.

چگونه از شر طعم تلخ دهان خلاص شویم؟

در صورت سوزش سر دل می توانید با نوشیدن آب فراوان از شر تغییر طعم دهان خلاص شوید. با این حال، اگر به دلیل بهداشت نامناسب دهان یا هر مشکل دهانی دیگر تلخی دهان دارید، باید روال بهداشت دهان خود را بهبود ببخشید. از سوی دیگر، اگر صبح ها به دلیل خشکی دهان با طعم بدی روبرو هستید، سعی کنید آدامس بدون قند بجوید تا تولید بزاق افزایش یابد تا از خشکی دهان نیز جلوگیری کنید.

عفونت باکتریایی

طعم تلخ در دهان نیز نشانه بد مزه شدن دهان است. این می تواند به دلیل برخی عفونت های باکتریایی یا تغییرات هورمونی یا برخی از بهداشت نامناسب دهان و دندان رخ دهد. یکی از مراحل اولیه پوسیدگی دندان است که در آن دندان ها تحت تأثیر پلاک باکتریایی قرار می گیرند و اکنون با طعم متفاوت یا بوی بد دهان مواجه می شوید.

اگر بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمی کردید، حس های  چشایی شما تحت تأثیر قرار می گرفت و با طعم تلخ، ترش مزه یا اصلاً بی مزه مواجه می شدید. بنابراین سعی کنید همیشه نکات بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و اجازه ندهید دهانتان خشک بماند.

آیا تغییر طعم دهان می تواند جدی باشد؟

به طور کلی، طعم بد یک واکنش فوری در برابر یک رژیم غذایی غیر معمول مانند غذاهای تند، نوشیدنی های گازدار، الکل یا غذاهای بهداشتی ضعیف است که می تواند باعث سوزش سر دل شود. با این حال، اگر بیش از حد انتظار طول بکشد، می تواند نگران کننده باشد. این می تواند عوارض جانبی کشیدن دندان نامناسب یا مدیریت ضعیف مراقبت های بعد از کشیدن دندان باشد.

بیشتر بخوانید
طعم تلخ دهان

چگونه از شر تغییر طعم دهان خلاص شوید؟

شما به سادگی می توانید با درمان های خانگی معمولی مانند غرغره کردن با آب نمک، شستشو با دهانشویه پیشنهادی، حفظ یک روال بهداشت دهان و دندان که شامل دو بار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی است، شروع کنید. نوشیدن آب اضافی یک روش کلیدی برای حفظ رطوبت کافی در دهان و معده است تا هیچ باکتری نتواند در آنجا ساکن شود و باعث عفونت شود.

اگر به دلیل خشکی دهان مزه بدی دارید سعی کنید آدامس بدون قند بجوید تا جریان بزاق در دهانتان افزایش یابد. اگر طعم فلزی در دهان خود دارید، این احتمال وجود دارد که ظروف فلزی شما با غذایی که می‌پزید واکنش شیمیایی نشان دهد. وقت آن رسیده است که ظروف فلزی قدیمی را با ظروف جدید یا پلاستیکی جایگزین کنید.

چرا طعم دهان در بارداری تغییر می کند؟

چرا طعم دهان در بارداری تغییر می کند؟

تغییر طعم دهان  در دوران بارداری وضعیتی است که اکثر مادران باردار از آن شکایت دارند. اختلال چشایی که در پزشکی به آن دیسژئوزی می گویند، می تواند به ابعادی برسد که مادر باردار را در دوران بارداری ناراحت کند. این ممکن است به ترکیب بسیاری از تغییرات در بارداری، هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی مرتبط باشد.

حالت تهوع، ولع یا نوسانات روانی در ماه های اول بارداری مانند تغییر طعم و احساس تلخی نیز خود را به عنوان این علائم نشان می دهد. این اتفاق که عموماً در سه ماهه اول بارداری مشاهده می شود، ممکن است در ماه های چهارم و پنجم بارداری کاهش یابد.

افزایش هورمون استروژن در ابتدای بارداری نیز در تغییر طعم نقش دارد. متخصصان این موضوع بیان می کنند که بزرگ شدن منافذ حس چشایی در دهان باعث ایجاد طعم تلخ در دهان می شود. در عین حال مکمل های دارویی و ویتامین های مصرف شده در دوران بارداری نیز می توانند باعث تغییر در طعم دهان و ایجاد حس تلخ شوند.

این همه دلایل نیست، اما می توانید با اقدامات احتیاطی کوچک از آنها جلوگیری کنید. فراموش نکنید که بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را با خمیر دندان نعناع مسواک بزنید.

 • می توانید با استفاده از دهانشویه های بوی بد دهان و پاکسازی از ایجاد باکتری در دهان جلوگیری کنید. این باکتری ها می توانند در تغییر طعم دهان نیز موثر باشند.
 • با غرغره کردن با مخلوط آب گازدار، می توانید تعادل pH را در دهان حفظ کرده و به مراقبت از دهان و بهبود طعم کمک کنید.
 • جویدن آدامس نعناع یا آدامس شیرین به تعادل حس چشایی شما کمک می کند.

در نهایت، مهم است که به یاد داشته باشید که این دوره موقت است. از بارداری خود لذت ببرید و به یاد داشته باشید که همه اینها پس از مدتی از بین خواهد رفت.

 

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

۸ دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.