ترمیم لمینت دندان

3 روش اصلی ترمیم لمینت دندان آسیب دیده و شکسته

3 روش اصلی ترمیم لمینت دندان آسیب دیده و شکسته

لمینت دندان روشی عالی برای بهبود ظاهر دندان است. لمینت دندان از سرامیک ساخته می‌شود. استفاده از سرامیک برای لمینت نتیجه‌ای شبیه دندان طبیعی را به همراه دارد و ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر درمان‌ها دارد. اما حتی بادوام‌ترین آن‌ها هم امکان شکستگی و ترک دارد.

در مورد نحوه ترمیم لمینت دندان روشی عالی برای تعیین مدت ماندگاری لمینت دندان شما وجود ندارد، اما دستورالعمل‌های کلی وجود دارد.  لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دوام بیشتری دارد و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. آنها معمولاً بین پنج تا بیست سال دوام می‌آورند، هنگامی که لمینت دندان آسیب می‌بیند، مواردی وجود دارد که آن  را می‌توان با موفقیت تعمیر کرد.

آیا لمینت دندان ممکن است شکسته یا ترک بخورد:

لمینت دندان مانند دندان‌های طبیعی ممکن است شکسته یا ترک بخورد. اگرچه پوسته‌های بادوام تخریب‌ناپذیر نیستند، اما می‌توانند در اثر نیروی بیش از حد یا ضربه آسیب ببینند. در حالی که لمینت دندان می‌تواند از دندان‌های طبیعی در برابر آسیب بیشتر محافظت کند، قرار دادن لمینت شامل برداشتن لایه نازکی از مینای دندان طبیعی است. برداشتن مینای دندان برای اطمینان از تناسب مناسب برای لمینت ضروری است و می‌تواند برای برخی افراد حساسیت و ناراحتی ایجاد کند. علاوه بر این، اگر سطوح خارجی آسیب ببینند، می‌توانند به پوسیدگی و آسیب به دندان‌های طبیعی زیرین کمک کنند.

نحوه ترمیم لمینت دندان

نحوه ترمیم لمینت دندان:

نحوه ترمیم لمینت دندان به نوع آسیب وارده به لمینت بستگی دارد. مواردی وجود دارد که بهتر است لمینت تعویض شود، اما حتی در بسیاری از این موارد، ترمیم آسیب همچنان امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید
فرآیند برداشتن لمینت دندان (ریمو کردن لمینت)

1.     ترمیم لمینت دندان با شکستگی و تراشه‌های کوچک:

در برخی موارد، دندانپزشکان ممکن است آسیب وارده به شکستگی را برطرف کنند. این درمان همچنین شامل صاف کردن لمینت‌های اطراف است تا همچنان طبیعی به نظر برسد. اگرچه این روش خوبی برای تعمیر لمینت سرامیکی است، اما فقط پس از آسیب اولیه می‌تواند اتفاق بیفتد.

2.     ترمیم لمینت دندان با یک تراشه بزرگ:

رایج‌ترین راه برای تعمیر لمینت دارای تراشه، استفاده از کامپوزیت برای پر کردن فضای تراشه شده است. موفقیت این روش بسته به کیفیت رزین مورد استفاده و مهارت دندانپزشک شما متفاوت است. در برخی موارد، کامپوزیت بسیار سریع‌تر از لمینت لکه می‌شود که منجر به ظاهری غیر یکنواخت می‌شود. با این وجود، این روش مطمئناً استفاده از لمینت را طولانی‌تر می‌کند، به خصوص در مواردی که بیماران تمایلی به تعویض آن ندارند یا قادر به تعویض آن نیستند.

ترمیم لمینت دندان شل

3.     نحوه ترمیم لمینت جدا شده از دندان:

در برخی موارد ممکن است کل لمینت بدون شکستگی از سطح دندان جدا شود، در این موارد دندانپزشکان ممکن است لمینت دندان را دوباره به دندان ببندند. اگر لمینت شما جدا شد، باید آن را بررسی کنید تا ببینید آیا هنوز سالم است یا خیر. لمینتی که بدون هیچ آسیبی جدا شده است، وقتی از سمت محدب آن را مشاهده کنید، شبیه دندان می‌شود. هنگام استفاده از لمینت جدا شده بسیار مراقب باشید، زیرا لمینت‌های شکسته که از هم جدا شده‌اند معمولاً نمی‌توانند دوباره به دندان‌های شما چسبانده شوند.

متأسفانه مواردی وجود دارد که لمینت جدا شده پس از چسباندن مجدد در جای خود باقی نمی‌ماند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، معمولاً بهتر است لمینت را به طور کامل تعویض کنید. هر لمینت شکسته یک مورد منحصر به فرد است و ارزش آن را دارد که یک لمینت جدا شده را نزد دندانپزشک خود ببرید. بگذارید دندانپزشکان تصمیم بگیرند که آیا لمینت هنوز هم قابل تعمیر است یا خیر.

برای جلوگیری از آسیب دیدن لمینت در وهله اول، بسیاری از دندانپزشکان استفاده از محافظ دهان را در شب توصیه می‌کنند. خودداری از خوردن غذاهای مخصوصاً سفت راه عالی دیگری برای حفظ لمینت برای سال‌هاست.

بیشتر بخوانید
کیت های سفید کننده دندان

 

چه زمانی باید لمینت دندان را تعویض کنید؟

البته، مواقعی وجود دارد که تعمیر لمینت دندان به سادگی گزینه مناسبی نیست. اگر پس از یک بازرسی دقیق، متوجه شدیم که استفاده از دوباره از لمینت امکان پذیر نیست، ممکن است به شما پیشنهاد کنیم که روکش را به طور کلی تعویض کنید.

اگر این روش را انتخاب کنید، دندان‌های شما را به دقت اندازه‌گیری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که لمینت جدید کاملاً مناسب است. سپس یک لمینت جایگزین می‌سازیم. ما دندان را بازرسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که هنوز از نظر ساختاری سالم است و سپس لمینت جایگزین را با همان روشی که در هنگام نصب اصلی استفاده کردیم، چسباندیم.

عکش لمینت دندان آسیب دیده

در صورت جدا شدن لمینت دندان اقداماتی که باید انجام دهید:

  1. تکه‌های لمینت دندان را با دقت از دهان خود جدا کنید.
  2. آنچه را که پیدا می‌کنید در جایی امن ذخیره کنید مانند بسته بندی در دستمال و قرار دادن داخل بطری دارو و… اگر لمینت دندان هنوز کاملاً سالم است، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را دوباره بچسباند.
  3. با دقت دندان خود را از نظر تیزی بررسی کنید. در صورت نیاز، موم دندان سفید را خریداری کنید تا روی سطح آن قرار دهید تا از لب‌ها، گونه‌ها و زبان شما در برابر تحریک محافظت کند.
  4. با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید و وضعیت و یافته‌های خود را گزارش دهید.
  5. قرار گرفتن دندان در معرض نیروهای جویدن و گاز گرفتن را محدود کنید.
  6. همچنین قرار گرفتن در معرض گرما، سرما و هوا را محدود کنید؛ زیرا این نوع محرک‌ها ممکن است باعث ایجاد حساسیت شوند.

هر قطعه را با احتیاط از دهان خود خارج کنید. اگر لمینت دندان شکسته باشد، احتمالاً تنها گزینه تعویض آن خواهد بود. قطعه یا قطعات را بررسی کنید. اگر گرد و متقارن باشد، ممکن است به تازگی جدا شده باشد و بتوان آن را روی دندان شما قرار داد. متأسفانه این نوع شکست نسبتاً نادر است. اگر بیش از یک قطعه وجود داشته باشد، یا اگر قطعه دندانه دار، تیز یا ناهموار باشد، احتمالاً لمینت دندان شکسته شده است. فراموش نکنید که به دندانی که لمینت دندان از آنجا جدا شده است نگاه کنید.

بیشتر بخوانید
بلیچینگ دندان در تجریش

حتی اگر به نظر می‌رسد لمینت دندان دست نخورده است، ممکن است قطعات کوچکی از لمینت را ببینید که هنوز به دندان‌های خود چسبیده‌اند. لبه‌های لمینت دندان شکسته ممکن است تیز باشد. اگر گونه‌ها یا زبانتان را تحریک می‌کنند، مقداری موم دندان را از داروخانه خریداری کنید که معمولاً توسط افرادی که ارتودنسی دارند برای پوشاندن سیم‌ها و براکت‌های تیز استفاده می‌کنند، اما برای پوشاندن لبه‌های تیز در زمانی که منتظر دندانپزشکی هستید، به همان اندازه کار می‌کند.

اگر هنوز در نزدیکی مطب دندانپزشکی هستید که لمینت‌های شما را گذاشته است و از کار آنها راضی هستید، با آنها تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که مشکلی دارید. آنها باید تلاش کنند تا شما را به سرعت وارد کنند تا جایگزینی دریافت کنید، اما ممکن است مجبور شوید چند روز صبر کنید. این امکان وجود دارد که دندان شما با از بین رفتن لمینت حساس باشد. اغلب، موم دندان در اینجا نیز کمک می‌کند. ناحیه‌ای که لمینت از آنجا جدا شده را بپوشانید.

اگر مدام لمینت دندان شما می‌شکند چه باید کرد؟

اگر مدام لمینت دندان شما می‌شکند چه باید کرد؟

این امکان وجود دارد که لمینت شما بد قرار گرفته باشد، از مواد ضعیفی ساخته شده باشد، یا در غیر این صورت نامناسب باشد. شاید وقت آن رسیده است که با دندانپزشک دیگری صحبت کنید تا نظر دومی در مورد آنها داشته باشید و ببینید آیا درمان مجدد همه آنها ممکن است توصیه شود.

احتمال دیگر این است که مشکل مفصل فک داشته باشید یا دندان‌قروچه داشته باشید. اگر شکستن لمینت ادامه دارد، با یک دندانپزشک عصبی عضلانی در مورد یافتن علت مشکل صحبت کنید.

 

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.