ترمیم لمینت دندان

3 روش اصلی ترمیم لمینت دندان آسیب دیده و شکسته

در مورد نحوه ترمیم لمینت دندان روشی عالی برای تعیین مدت ماندگاری لمینت شما وجود ندارد، اما دستورالعمل‌های کلی وجود دارد. این روش نسبت به کامپوزیت دوام بیشتری دارد و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. آنها معمولاً بین پنج تا بیست سال دوام می‌آورند، هنگامی که لمینت دندان آسیب می‌بیند، مواردی وجود دارد که آن  را می‌توان با موفقیت تعمیر کرد.

لمینیت دندان نیاز به ترمیم دارد؟

لمینت دندان مانند دندان‌های طبیعی ممکن است شکسته یا ترک بخورد. اگرچه پوسته‌های بادوام تخریب‌ناپذیر نیستند، اما می‌توانند در اثر نیروی بیش از حد یا ضربه آسیب ببینند. در حالی که می‌تواند از دندان‌های طبیعی در برابر آسیب بیشتر محافظت کند، قرار دادن لمینت شامل برداشتن لایه نازکی از مینای دندان طبیعی است. برداشتن مینای دندان برای اطمینان از تناسب مناسب برای لمینت ضروری است و می‌تواند برای برخی افراد حساسیت و ناراحتی ایجاد کند. علاوه بر این، اگر سطوح خارجی آسیب ببینند، می‌توانند به پوسیدگی و آسیب به دندان‌های طبیعی زیرین کمک کنند.

نحوه ترمیم لمینت دندان

روش ترمیم لمینت دندان:

نحوه ترمیم لمینت دندان به نوع آسیب وارده به آن بستگی دارد. مواردی وجود دارد که بهتر است تعویض شود، اما حتی در بسیاری از این موارد، ترمیم آسیب همچنان امکان پذیر است.

ترمیم لمینت دندان با شکستگی و تراشه‌های کوچک:

در برخی موارد، دندانپزشکان ممکن است آسیب وارده به شکستگی را برطرف کنند. این درمان همچنین شامل صاف کردن لمینت‌های اطراف است تا همچنان طبیعی به نظر برسد. اگرچه این روش خوبی برای تعمیر لمینت سرامیکی است، اما فقط پس از آسیب اولیه می‌تواند اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید
معایب ایمپلنت چیست؟

ترمیم لمینت دندان با یک تراشه بزرگ:

رایج‌ترین راه برای ترمیم لمینت دندان دارای تراشه، استفاده از کامپوزیت برای پر کردن فضای تراشه شده است. موفقیت این روش بسته به کیفیت رزین مورد استفاده و مهارت دندانپزشک شما متفاوت است. در برخی موارد، کامپوزیت بسیار سریع‌تر از لمینیت لکه می‌شود که منجر به ظاهری غیر یکنواخت می‌شود. با این وجود، این روش مطمئناً استفاده از لمینیت را طولانی‌تر می‌کند، به خصوص در مواردی که بیماران تمایلی به تعویض آن ندارند یا قادر به تعویض آن نیستند.

ترمیم لمینت دندان شل

نحوه ترمیم لمینت جدا شده از دندان:

در برخی موارد ممکن است کل آن بدون شکستگی از سطح دندان جدا شود، در این موارد دندانپزشکان ممکن است آن را دوباره به دندان ببندند. اگر لمینت شما جدا شد، باید آن را بررسی کنید تا ببینید آیا هنوز سالم است یا خیر. اگر بدون هیچ آسیبی جدا شده است، وقتی از سمت محدب آن را مشاهده کنید، شبیه دندان می‌شود. هنگام استفاده از لمینت جدا شده بسیار مراقب باشید، زیرا بخش های شکسته که از هم جدا شده‌اند معمولاً نمی‌توانند دوباره به دندان‌های شما چسبانده شوند.

متأسفانه مواردی وجود دارد که لمینت جدا شده پس از چسباندن مجدد در جای خود باقی نمی‌ماند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، معمولاً بهتر است آن را به طور کامل تعویض کنید. هر مرئد شکسته یک مورد منحصر به فرد است و ارزش آن را دارد که یک لمینت جدا شده را نزد دندانپزشک خود ببرید. بگذارید دندانپزشکان تصمیم بگیرند که آیا هنوز هم قابل تعمیر است یا خیر.

برای جلوگیری از آسیب دیدن آن در وهله اول، بسیاری از دندانپزشکان استفاده از محافظ دهان را در شب توصیه می‌کنند. خودداری از خوردن غذاهای مخصوصاً سفت راه عالی دیگری برای حفظ لمینت برای سال‌هاست.

 

بیشتر بخوانید
بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در تجریش

بهترین زمان تعویض لمینیت دندان

البته، مواقعی وجود دارد که ترمیم لمینت دندان به سادگی گزینه مناسبی نیست. اگر پس از یک بازرسی دقیق، متوجه شدیم که استفاده از دوباره از لمینت امکان پذیر نیست، ممکن است به شما پیشنهاد کنیم که روکش را به طور کلی تعویض کنید.

اگر این روش را انتخاب کنید، دندان‌های شما را به دقت اندازه‌گیری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که لمینت جدید کاملاً مناسب است. سپس یک جایگزین می‌سازیم. ما دندان را بازرسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که هنوز از نظر ساختاری سالم است و سپس جایگزین را با همان روشی که در هنگام نصب اصلی استفاده کردیم، چسباندیم.

عکش لمینت دندان آسیب دیده

روش ترمیم لمینت دندان جدا شده

  1. تکه‌های لمینت دندان را با دقت از دهان خود جدا کنید.
  2. آنچه را که پیدا می‌کنید در جایی امن ذخیره کنید مانند بسته بندی در دستمال و قرار دادن داخل بطری دارو و… اگر هنوز کاملاً سالم است، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را دوباره بچسباند.
  3. با دقت دندان خود را از نظر تیزی بررسی کنید. در صورت نیاز، موم دندان سفید را خریداری کنید تا روی سطح آن قرار دهید تا از لب‌ها، گونه‌ها و زبان شما در برابر تحریک محافظت کند.
  4. با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید و وضعیت و یافته‌های خود را گزارش دهید.
  5. قرار گرفتن دندان در معرض نیروهای جویدن و گاز گرفتن را محدود کنید.
  6. همچنین قرار گرفتن در معرض گرما، سرما و هوا را محدود کنید؛ زیرا این نوع محرک‌ها ممکن است باعث ایجاد حساسیت شوند.

هر قطعه را با احتیاط از دهان خود خارج کنید. اگر دندان شکسته باشد، احتمالاً تنها گزینه تعویض آن خواهد بود. قطعه یا قطعات را بررسی کنید. اگر گرد و متقارن باشد، ممکن است به تازگی جدا شده باشد و بتوان آن را روی دندان شما قرار داد. متأسفانه این نوع شکست نسبتاً نادر است. اگر بیش از یک قطعه وجود داشته باشد، یا اگر قطعه دندانه دار، تیز یا ناهموار باشد، احتمالاً لمینت دندان شکسته شده است. فراموش نکنید که به دندانی که لمینت دندان از آنجا جدا شده است نگاه کنید.

بیشتر بخوانید
هزینه بلیچینگ دندان

حتی اگر به نظر می‌رسد لمینت دندان دست نخورده است، ممکن است قطعات کوچکی از آن را ببینید که هنوز به دندان‌های خود چسبیده‌اند. لبه‌های لمینت دندان شکسته ممکن است تیز باشد. اگر گونه‌ها یا زبانتان را تحریک می‌کنند، مقداری موم دندان را از داروخانه خریداری کنید که معمولاً توسط افرادی که ارتودنسی دارند برای پوشاندن سیم‌ها و براکت‌های تیز استفاده می‌کنند، اما برای پوشاندن لبه‌های تیز در زمانی که منتظر دندانپزشکی هستید، به همان اندازه کار می‌کند.

اگر هنوز در نزدیکی مطب دندانپزشکی هستید که لمینت‌های شما را گذاشته است و از کار آنها راضی هستید، با آنها تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که مشکلی دارید. آنها باید تلاش کنند تا شما را به سرعت وارد کنند تا جایگزینی دریافت کنید، اما ممکن است مجبور شوید چند روز صبر کنید. این امکان وجود دارد که دندان شما با از بین رفتن لمینت حساس باشد. اغلب، موم دندان در اینجا نیز کمک می‌کند. ناحیه‌ای که از آنجا جدا شده را بپوشانید.

اگر مدام لمینت دندان شما می‌شکند چه باید کرد؟

اگر مدام لمینت دندان شما می‌شکند چه باید کرد؟

این امکان وجود دارد که لمینت شما بد قرار گرفته باشد، از مواد ضعیفی ساخته شده باشد، یا در غیر این صورت نامناسب باشد. شاید وقت آن رسیده است که با دندانپزشک دیگری صحبت کنید تا نظر دومی در مورد آنها داشته باشید و ببینید آیا درمان مجدد همه آنها ممکن است توصیه شود.

احتمال دیگر این است که مشکل مفصل فک داشته باشید یا دندان‌قروچه داشته باشید. اگر شکستن لمینت ادامه دارد، با یک دندانپزشک عصبی عضلانی در مورد یافتن علت مشکل صحبت کنید.

 

رزرو نوبت آنلاین

YYYY اسلش MM اسلش DD

اطلاعات نویسنده

نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.